Żniwa 2021. Ocena jakości ziarna w skupie budzi emocje. Warto ją sprawdzić. Kto może wyjaśnić wątpliwości?

Lucyna Talaśka-Klich
W tym roku sporą część plonów okroiły czerwcowe upały, w  poprzednich latach ziarno zasychało z powodu suszy
W tym roku sporą część plonów okroiły czerwcowe upały, w poprzednich latach ziarno zasychało z powodu suszy Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik ze Świekatowa twierdzi, że jego zboże zostało źle ocenione w pewnym punkcie skupu i dlatego stracił sporo pieniędzy. Nie zamierza jednak o nie walczyć, ale chce, by gospodarze wiedzieli, jak w takiej sytuacji mogą bronić swoich racji.

- Po raz pierwszy sprzedałem pszenicę w punkcie skupu, którego wcześniej nie znałem - opowiada Grzegorz Drewczyński, rolnik ze Świekatowa (pow. świecki). - Zdziwił mnie sposób pobierania próby, nie był zautomatyzowany i zbyt wiele zależało od oceny wydanej przez człowieka.

Szacunkowe zbiory zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku

W jaki sposób rolnik może się bronić?

Gospodarzowi trudno jest pogodzić się z wynikiem tej oceny. - Część zboża z tego samego pola zakwalifikowano jako pszenicę konsumpcyjną, część jako tzw. paszówkę (rzekomo gorszej jakości i za niższą cenę) - wyjaśnia. - Gdyby system był bardziej zautomatyzowany (taki jaki już wiele lat temu widziałem w koronowskim elewatorze), to wszystko byłoby jasne i nie budziłoby wątpliwości. Jak w takiej sytuacji ma się bronić rolnik? Może trzeba zmienić prawo?

Zdaniem Ryszarda Kamińskiego, wiceministra rolnictwa, nie ma potrzeby zmiany prawa: - Oby gospodarze spróbowali zadbać o swoje interesy korzystając z obowiązującego prawa. Warto zwrócić uwagę na zapisy w umowach wskazujące na tryb odwoławczy z udziałem inspekcji.

Chodzi o Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. - Kilkanaście lat temu, sprzedając zboże ze swojego gospodarstwa, nie zgodziłem się z oceną skupującego i zleciłem badanie w tejże inspekcji - dodał wiceminister. - Okazało się, że wilgotność ziarna była inna, zyskałem na tym badaniu. Taką drogę polecam rolnikom.

Inspekcja pomoże gospodarzom

Artur Dinter, zastępca kierownika w Wydziale Kontroli WIJHARS Bydgoszcz informuje, że przedsiębiorcy i rolnicy zainteresowani sprawdzeniem jakości handlowej ziarna zbóż lub rzepaku mogą zgłosić się do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z wnioskiem o ocenę.

Formularz wniosku o wykonanie takiej oceny można pobrać na stronie internetowej www.ijhars.gov.pl (w zakładce: Wzory dokumentów).

To też może Cię zainteresować

„(...) Urzędowe potwierdzenie spełnienia wymagań jakościowych ma służyć zapewnieniu równowagi pomiędzy rolnikami sprzedającymi zboże oraz podmiotami je skupującymi, przyczyniając się tym samym do uzyskania przez rolnika właściwej zapłaty(...)” - napisał Artur Dinter.

Za ocenę oraz przeprowadzenie czynności koniecznych do wykonania badań laboratoryjnych i wystawienie świadectwa jakości handlowej pobierane są opłaty (Dz.U. 2015 poz. 2328).

Inspekcja podkreśla, że kontroluje także rzeczoznawców.

To też może Cię zainteresować

- Nie wiedziałem, że można wystąpić o taką ocenę do inspekcji - przyznał Drewczyński. - Zapewne wielu rolników też nie ma takiej wiedzy. Warto o tym informować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro