Zwiastują wiosnę, dziś mają swoje święto. Dzień Bociana Białego przypada 31 maja. Poznaj ciekawostki o chronionych gatunkach

Katarzyna Zawada
Gdy widzimy je w gnieździe, mamy pewność, że do kraju zawitała wiosna.
Gdy widzimy je w gnieździe, mamy pewność, że do kraju zawitała wiosna. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Dla jednych najważniejszy mieszkaniec polskich wsi, dla innych symbol wiosny. Niewątpliwie bocian biały jest mocno zakorzeniony w naszej kulturze. 31 maja ten piękny ptak ma swoje święto, a mianowicie Dzień Bociana Białego. Co powinniśmy wiedzieć o gatunkach podlegających ochronie?

Bocian biały świętuje od prawie 20 lat

Dzień Bociana Białego został ustanowiony w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyrody Pro Natura. Od wielu lat w całej Polsce organizowane są festyny, wycieczki i różne pikniki. Zarówno młodzi, jak i starsi mogą zapoznać się z tymi na co dzień niedocenianymi ptakami. Na Podlasiu, niedaleko Tykocina, jest nawet Europejska Wieś Bociania pod postacią Dworka Pentowo nad Narwią. Na miejscu zwiedzający mogą przyjrzeć się kilkudziesięciu gniazdom oraz wejść na dwie wieże obserwacyjne.

Kto wraca do Polski pierwszy - samiec czy samica? Te informacje cię zaskoczą

Co roku pojawienie się bociana jest dla nas symbolem zbliżającej się wiosny. Wyczekujemy ptaków na niebie tak, jak przebiśniegów. Zazwyczaj pierwsze osobniki przylatują z ciepłych krajów już w marcu. Znamy te ptaki, ale czy wiemy o nich wszystko?

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zwraca uwagę na bocianie ciekawostki, które mogą zdziwić. Mało kto ma świadomość, że jako pierwsze do Polski wracają samice, a jaja wysiaduje oboje rodziców. Ponadto, bociany nie mają strun głosowych, a rozpiętość ich skrzydeł może sięgać nawet 220 cm.

Bocianów jak na lekarstwo. Człowiek walczy o ich gatunek

Co 5 bocian na świecie jest polski, niestety w wielu krajach gatunki te już nie gniazdują. Z pomocą przychodzi człowiek i programy reintrodukcji.

- U nas bocianów jest zawsze dostatek, bo co roku trafia ich co najmniej kilkadziesiąt do Ptasiego Azylu. Te, które po wyleczeniu nie są w stanie poradzić sobie w naturze, zostają u nas. Od kilku lat wysyłamy naszych byłych pacjentów do krajów, w których prowadzi się reintrodukcję, początkowo na Wyspy Brytyjskie, a ostatnio do Szwecji. Potomstwo naszych boćków świetnie sobie już radzi w naturze – informuje Warszawskie ZOO.

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro