Zwiększenie budżetu PROW. Dodatkowe 108 mln euro dla woj. podkarpackiego. To ponad 490 mln złotych wsparcia!

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
- Jeżeliby nie było tego wydłużonego okresu PROW mielibyśmy okres kilku lat „martwych”, kiedy niewiele by się działo na terenach wiejskich, ponieważ nie byłoby dedykowanych dla nich środków. Dlatego dobrze się stało , że Komisja Europejska podjęła taką decyzję o wydłużeniu tego okresu – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.
- Jeżeliby nie było tego wydłużonego okresu PROW mielibyśmy okres kilku lat „martwych”, kiedy niewiele by się działo na terenach wiejskich, ponieważ nie byłoby dedykowanych dla nich środków. Dlatego dobrze się stało , że Komisja Europejska podjęła taką decyzję o wydłużeniu tego okresu – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP
W ramach wydłużonego o dwa lata Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do woj. podkarpackiego trafią dodatkowe pieniądze - ponad 108 mln euro. Łącznie kwota wsparcia obejmie ponad 303 mln euro, czyli blisko 1,4 mld złotych. Działania zwiększyły alokację o ponad 55 proc., co daje najwyższy wynik w Polsce.

Przedłużenie PROW o kolejne lata daje samorządom szansę na zrealizowanie większej ilości zadań.

- Jeżeliby nie było tego wydłużonego okresu PROW mielibyśmy okres kilku lat „martwych”, kiedy niewiele by się działo na terenach wiejskich, ponieważ nie byłoby dedykowanych dla nich środków. Dlatego dobrze się stało , że Komisja Europejska podjęła taką decyzję o wydłużeniu tego okresu – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Ruszają nabory

Mieszkańcy województwa mogą składać wnioski na pierwszy nabór z puli dodatkowych środków. Kolejne planowane są jeszcze w tym kwartale.

To też może Cię zainteresować

- Jesteśmy w przededniu ogłoszenia naborów wniosków. Jeden już ogłosiliśmy na scalenia gruntów, mamy pełną dokumentację i możemy ten nabór przeprowadzić. Pozostałe chcemy ogłosić jeszcze w tym kwartale – mówiła Magdalena Sobina, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Realizacje w ramach wsparcia PROW

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, dodatkowe środki trafią do kilku obszarów wsparcia:

  • gospodarka wodno-ściekowa - 27 mln euro,
  • budowa lub przebudowa dróg lokalnych - dodatkowe 20 mln euro,
  • scalania gruntów - dodatkowe ok. 43 mln euro,
  • Program Leader – dodatkowe ponad 14,5 mln euro,
  • zarządzanie zasobami wodnymi – 3,7 mln euro.

- Liczymy, że beneficjenci będą korzystali z tych wszystkich środków i wszystkich działań. Bardzo zależy nam na poprawie gospodarki wodno-ściekowej. Zrobiliśmy analizę, jakie są potrzeby w tym zakresie i wyszło nam, że na bardzo wielu obszarach naszego województwa brak jest wodociągów, kanalizacji. I na ten cel są duże środki – dodał wicemarszałek.

Dotychczasowe inwestycje w ramach PROW

Do tej pory w ramach PROW 2014-2020 udało się zakontraktować środki w wysokości przekraczającej 839 mln złotych – 96 proc. alokacji, zawarcie 2147 umów. Za pieniądze z puli wsparcia zrealizowano m.in. scalenie obszaru gruntów ok. 30 tys. ha, przebudowę i budowę dróg na odcinkach ok. 260 km, budowę/przebudowę ponad 750 km sieci kanalizacyjnej, budowę/przebudowę ponad 280 km sieci wodociągowej oraz budowę/przebudowę 16 targowisk. Powstały także nowe oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, obiekty turystyczne i rekreacyjne, dodatkowo województwo wsparło wydarzenia, szkolenia i jednostki kulturalne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo