Zwierzęta, w tym bociany, próbują przetrwać zimę. Regenerują się w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wśród zwierząt, nad którymi opiekę sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, są m.in. bociany.
Wśród zwierząt, nad którymi opiekę sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, są m.in. bociany. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Podopieczni Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu tegoroczną zimę spędzają na leczeniu. Wśród nich są bociany, które zamiast odlecieć do ciepłych krajów, przygotowują się do wiosny.

Bociany wymagające opieki

Wśród pacjentów przemyskiego ośrodka jest ok. 90 bocianów podzielonych na grupy. Część ptaków nie lata, część regeneruje się, aby na następny sezon móc odlecieć.

- Niektórych nie udało się przystosować do odlotu, to dopiero przed nimi. Z kolei ok. 30 osobników to nieloty, skazane na ciężkie zabiegi w wyniku obrażeń, one nie wzbiją się już w powietrze - mówi Jakub Kotowicz, lekarz weterynarii z ORZC w Przemyślu.

Bociany doskonale radzą sobie z zimą i znoszą zarówno śnieg, jak i ujemne temperatury. Nieloty, które na stałe są w ośrodku co roku nauczyły się budować gniazda na ziemi, dobierają się w pary i składają jaja.

Posiłki dla bocianów

Każdy osobnik codziennie zjada ok. pół kilo mięsa. Ptaki mają ułożoną dietę, a nieprzetworzone produkty dostarczają lokalni dostawcy. Środki na pożywienie oraz opiekę weterynaryjną pochodzą z akcji „Pomóż bocianom przetrwać zimę”. Każdego roku darczyńcy dokładają cegiełkę do inicjatywy i wspierają finansowo proces opieki nad ptakami.

To też może Cię zainteresować

Pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Jak przekonuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, zwierzęta otrzymują tu niezbędną do przetrwania zimy opiekę. Pensjonariuszami są nie tylko bociany.

- Obecnie mamy ok. 1000 osobników ponad 100 gatunków, m.in. ptaki drapieżne, sarny, zwierzęta hodowlane, ptaki pospolite. Są też kozy, a także łoś i dzik - dodaje Kotowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera