Bociany wymagające opieki
Wśród pacjentów przemyskiego ośrodka jest ok. 90 bocianów podzielonych na grupy. Część ptaków nie lata, część regeneruje się, aby na następny sezon móc odlecieć.
- Niektórych nie udało się przystosować do odlotu, to dopiero przed nimi. Z kolei ok. 30 osobników to nieloty, skazane na ciężkie zabiegi w wyniku obrażeń, one nie wzbiją się już w powietrze - mówi Jakub Kotowicz, lekarz weterynarii z ORZC w Przemyślu.
Bociany doskonale radzą sobie z zimą i znoszą zarówno śnieg, jak i ujemne temperatury. Nieloty, które na stałe są w ośrodku co roku nauczyły się budować gniazda na ziemi, dobierają się w pary i składają jaja.
Posiłki dla bocianów
Każdy osobnik codziennie zjada ok. pół kilo mięsa. Ptaki mają ułożoną dietę, a nieprzetworzone produkty dostarczają lokalni dostawcy. Środki na pożywienie oraz opiekę weterynaryjną pochodzą z akcji „Pomóż bocianom przetrwać zimę”. Każdego roku darczyńcy dokładają cegiełkę do inicjatywy i wspierają finansowo proces opieki nad ptakami.
To też może Cię zainteresować
Pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu
Jak przekonuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, zwierzęta otrzymują tu niezbędną do przetrwania zimy opiekę. Pensjonariuszami są nie tylko bociany.
- Obecnie mamy ok. 1000 osobników ponad 100 gatunków, m.in. ptaki drapieżne, sarny, zwierzęta hodowlane, ptaki pospolite. Są też kozy, a także łoś i dzik - dodaje Kotowicz.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?