Zwolnienie z obowiązku znakowania jaj. Jakie warunki należy spełnić?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji. pixabay.com/moiranazzari
Udostępnij:
Wśród rolników można znaleźć producentów jaj. Ta grupa ma możliwość ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ich znakowania, jeśli jaja dostarczane są do przemysłu spożywczego bezpośrednio z miejsca produkcji. Decyzję administracyjną wydaje wojewódzki inspektor JHARS na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Jakie obowiązki ma producent zwolniony ze znakowania jaj?

Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.

Przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany do prowadzenia ewidencji jaj nieoznakowanych oraz przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi JHARS pisemnej informacji o zamiarze dostarczenia jaj do odbiorców w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej.

- W przypadku gdy podmiot nie wypełnia swoich obowiązków wojewódzki inspektor JHARS może cofnąć wydaną decyzję zezwalającą na dostawy jaj – zaznacza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Jakie obowiązki wobec producenta zwolnionego z obowiązku ma IJHARS?

Producent, który wysyła jaja do zakładów przemysłu spożywczego na terenie Polski nie musi o tym informować wojewódzkiego inspektora JHARS. Nad całością procedur czuwa Główny Inspektor JHARS. Do jego zadań należy:

  • przekazywanie właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich UE informacji o podmiotach, które uzyskały zwolnienie,
  • prowadzenie wykazu podmiotów, które uzyskały zwolnienie z obowiązku znakowania jaj.

Kto nie musiał znakować jaj w 2021 roku?

W 2021 roku obowiązywały 84 decyzje administracyjne, wydane dla 43 podmiotów. Były one zwolnione z obowiązku znakowania jaj; planowały i realizowały wysyłki jaj nieoznakowanych do zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych na terenie: Polski, Włoch, Francji i Niemiec.

Źródło: IJHARS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie