Zwolnienie z obowiązku znakowania jaj. Jakie warunki należy spełnić?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji. pixabay.com/moiranazzari
Wśród rolników można znaleźć producentów jaj. Ta grupa ma możliwość ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ich znakowania, jeśli jaja dostarczane są do przemysłu spożywczego bezpośrednio z miejsca produkcji. Decyzję administracyjną wydaje wojewódzki inspektor JHARS na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Jakie obowiązki ma producent zwolniony ze znakowania jaj?

Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.

Przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany do prowadzenia ewidencji jaj nieoznakowanych oraz przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi JHARS pisemnej informacji o zamiarze dostarczenia jaj do odbiorców w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej.

- W przypadku gdy podmiot nie wypełnia swoich obowiązków wojewódzki inspektor JHARS może cofnąć wydaną decyzję zezwalającą na dostawy jaj – zaznacza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Jakie obowiązki wobec producenta zwolnionego z obowiązku ma IJHARS?

Producent, który wysyła jaja do zakładów przemysłu spożywczego na terenie Polski nie musi o tym informować wojewódzkiego inspektora JHARS. Nad całością procedur czuwa Główny Inspektor JHARS. Do jego zadań należy:

  • przekazywanie właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich UE informacji o podmiotach, które uzyskały zwolnienie,
  • prowadzenie wykazu podmiotów, które uzyskały zwolnienie z obowiązku znakowania jaj.

Kto nie musiał znakować jaj w 2021 roku?

W 2021 roku obowiązywały 84 decyzje administracyjne, wydane dla 43 podmiotów. Były one zwolnione z obowiązku znakowania jaj; planowały i realizowały wysyłki jaj nieoznakowanych do zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych na terenie: Polski, Włoch, Francji i Niemiec.

Źródło: IJHARS

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro