Zwolnienie z obowiązku znakowania jaj. Jakie warunki należy spełnić?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji. pixabay.com/moiranazzari
Wśród rolników można znaleźć producentów jaj. Ta grupa ma możliwość ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ich znakowania, jeśli jaja dostarczane są do przemysłu spożywczego bezpośrednio z miejsca produkcji. Decyzję administracyjną wydaje wojewódzki inspektor JHARS na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Jakie obowiązki ma producent zwolniony ze znakowania jaj?

Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.

Przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany do prowadzenia ewidencji jaj nieoznakowanych oraz przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi JHARS pisemnej informacji o zamiarze dostarczenia jaj do odbiorców w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej.

- W przypadku gdy podmiot nie wypełnia swoich obowiązków wojewódzki inspektor JHARS może cofnąć wydaną decyzję zezwalającą na dostawy jaj – zaznacza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Jakie obowiązki wobec producenta zwolnionego z obowiązku ma IJHARS?

Producent, który wysyła jaja do zakładów przemysłu spożywczego na terenie Polski nie musi o tym informować wojewódzkiego inspektora JHARS. Nad całością procedur czuwa Główny Inspektor JHARS. Do jego zadań należy:

  • przekazywanie właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich UE informacji o podmiotach, które uzyskały zwolnienie,
  • prowadzenie wykazu podmiotów, które uzyskały zwolnienie z obowiązku znakowania jaj.

Kto nie musiał znakować jaj w 2021 roku?

W 2021 roku obowiązywały 84 decyzje administracyjne, wydane dla 43 podmiotów. Były one zwolnione z obowiązku znakowania jaj; planowały i realizowały wysyłki jaj nieoznakowanych do zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych na terenie: Polski, Włoch, Francji i Niemiec.

Źródło: IJHARS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro