Jakie obowiązki ma producent zwolniony ze znakowania jaj?
Przywilej zwolnienia podmiotu z obowiązku znakowania jaj dotyczy tylko przypadku jaj wysyłanych do przemysłu spożywczego z miejsca produkcji.
Przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany do prowadzenia ewidencji jaj nieoznakowanych oraz przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi JHARS pisemnej informacji o zamiarze dostarczenia jaj do odbiorców w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej.
- W przypadku gdy podmiot nie wypełnia swoich obowiązków wojewódzki inspektor JHARS może cofnąć wydaną decyzję zezwalającą na dostawy jaj – zaznacza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Jakie obowiązki wobec producenta zwolnionego z obowiązku ma IJHARS?
Producent, który wysyła jaja do zakładów przemysłu spożywczego na terenie Polski nie musi o tym informować wojewódzkiego inspektora JHARS. Nad całością procedur czuwa Główny Inspektor JHARS. Do jego zadań należy:
- przekazywanie właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich UE informacji o podmiotach, które uzyskały zwolnienie,
- prowadzenie wykazu podmiotów, które uzyskały zwolnienie z obowiązku znakowania jaj.
Kto nie musiał znakować jaj w 2021 roku?
W 2021 roku obowiązywały 84 decyzje administracyjne, wydane dla 43 podmiotów. Były one zwolnione z obowiązku znakowania jaj; planowały i realizowały wysyłki jaj nieoznakowanych do zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych na terenie: Polski, Włoch, Francji i Niemiec.
Źródło: IJHARS