Zwrot akcyzy za paliwo 2021. Rolnicy mogą składać wnioski o dopłatę w urzędach. Kończy się I nabór

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/artellliii72
Trwa pierwszy z dwóch prowadzonych w ciągu roku naborów wniosków o zwrot podatku akcyzowego dla rolników. Przypominamy, do kiedy w 2021 roku można zbierać faktury potwierdzające zakup oleju napędowego oraz kiedy w urzędzie złożyć wniosek. Należy pamiętać o limicie zwrotu - osobnym dla hektarów użytkowych oraz jednostek bydła.

W 2021 r., tak, jak w poprzednich latach każdy rolnik może składać do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów, na których gospodaruje producent rolny, wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do wysokości limitu zwrotu określonego na 2021 r.

Wnioski o dopłaty do paliwa - kiedy można złożyć w 2021 roku?

Producent rolny może odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, w tym celu powinien zbierać faktury VAT. Obowiązują następujące terminy:

  • Od 1 lutego 2021 r. do 1 marca 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.,
  • Od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku
  • określonego na 2021 r.

Przeczytaj też:Dopłaty bezpośrednie 2021. Zmiany we wnioskach, ARiMR dostanie więcej danych o deklarowanych uprawach

Podsumowując: W lutym można złożyć wniosek z fakturami zbieranymi od sierpnia do stycznia, w sierpniu z fakturami potwierdzającymi zakup paliwa od lutego do lipca.

Limit zwrotu podatku w 2021 r. wynosi:
100,00 zł * ilość ha użytków rolnych
oraz
30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć. Czytaj dalej pod filmem

Pieniądze wypłacane będą gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku w terminach:

  • 1 - 30 kwietnia 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
  • 1 - 29 października 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

To też może Cię zainteresować

Kiedy rolnik ubiega się o zwrot podatku w odniesieniu do bydła, do wniosku o zwrot podatku dołącza się również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe, na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych.

Producent rolny może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła w pierwszym lub drugim terminie danego roku, jednorazowo w danym roku.

Jeśli wnioskujący o zwrot rolnik jest współwłaścicielem gruntów, potrzebuje pisemnej zgodę pozostałych współwłaścicieli (zgoda będzie wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo