Zwrot akcyzy za paliwo 2021. Rolnicy mogą składać wnioski o dopłatę w urzędach. Kończy się I nabór

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/artellliii72
Trwa pierwszy z dwóch prowadzonych w ciągu roku naborów wniosków o zwrot podatku akcyzowego dla rolników. Przypominamy, do kiedy w 2021 roku można zbierać faktury potwierdzające zakup oleju napędowego oraz kiedy w urzędzie złożyć wniosek. Należy pamiętać o limicie zwrotu - osobnym dla hektarów użytkowych oraz jednostek bydła.

W 2021 r., tak, jak w poprzednich latach każdy rolnik może składać do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów, na których gospodaruje producent rolny, wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do wysokości limitu zwrotu określonego na 2021 r.

Wnioski o dopłaty do paliwa - kiedy można złożyć w 2021 roku?

Producent rolny może odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, w tym celu powinien zbierać faktury VAT. Obowiązują następujące terminy:

  • Od 1 lutego 2021 r. do 1 marca 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.,
  • Od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku
  • określonego na 2021 r.

Przeczytaj też:Dopłaty bezpośrednie 2021. Zmiany we wnioskach, ARiMR dostanie więcej danych o deklarowanych uprawach

Podsumowując: W lutym można złożyć wniosek z fakturami zbieranymi od sierpnia do stycznia, w sierpniu z fakturami potwierdzającymi zakup paliwa od lutego do lipca.

Limit zwrotu podatku w 2021 r. wynosi:
100,00 zł * ilość ha użytków rolnych
oraz
30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć. Czytaj dalej pod filmem

Pieniądze wypłacane będą gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku w terminach:

  • 1 - 30 kwietnia 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
  • 1 - 29 października 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

To też może Cię zainteresować

Kiedy rolnik ubiega się o zwrot podatku w odniesieniu do bydła, do wniosku o zwrot podatku dołącza się również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe, na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych.

Producent rolny może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła w pierwszym lub drugim terminie danego roku, jednorazowo w danym roku.

Jeśli wnioskujący o zwrot rolnik jest współwłaścicielem gruntów, potrzebuje pisemnej zgodę pozostałych współwłaścicieli (zgoda będzie wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie