Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Stawka dopłaty od 2022 roku w ramach wyższego limitu

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Limit zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze będzie wyższy od 2022 roku.
Limit zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze będzie wyższy od 2022 roku. pixabay.com/Schanin
Wypłata dopłat do paliwa rolniczego za 2021 jeszcze trwa, rolnicy czekają na przelewy. Tymczasem procedowane jest rozporządzenie, które określa stawkę zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2022 roku i podwyższenie limitu do hektarów użytkowych oraz do bydła.

W Rządowym Centrum Legislacji 8 października pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2022 r.

Zmiany w dopłatach do paliwa rolniczego. Zwrot podatku akcyzowego ma być wyższy

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2021 r. wynosi: 100,00 zł do ha użytków rolnych oraz 30,00 zł do zwierząt - dużych jednostek przeliczeniowych bydła. Te limity od 1 stycznia 2022 roku mają zostać podniesione, co zapowiadał rząd i zawiera uzasadnienie projektu rozporządzenia.

To też może Cię zainteresować

Sejm RP 1 października 2021 r. przyjął ustawę o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. i polegają na zwiększeniu limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:

  • ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
  • z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla chowu lub hodowli bydła.

W 2022 r. stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2021 - do kiedy rolnik powinien otrzymać dopłatę?

Pieniądze wypłacane są każdego roku w 2 terminach, podobnie jak składane w 2 turach wnioski:

  • 1 - 30 kwietnia 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
  • 1 - 29 października 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

To też może Cię zainteresować

Wnioski o dopłatę do paliwa polscy rolnicy mogą składać 2 razy w roku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - zależnie od położenia gruntów. Do wniosku rolnik dołącza faktury VAT (lub ich kopie), które są dowodem zakupu oleju napędowego w ramach limitu zwrotu podatku określonego na dany rok:

  • I termin: faktury od początku sierpnia do końca stycznia
  • II termin: faktury od początku lutego do końca lipca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera