Żyto hybrydowe popularne wśród rolników. Które odmiany wybrać, jak siać i pielęgnować

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Żyto hybrydowe różni się od żyta populacyjnego. Jak je siać i pielęgnować?
Żyto hybrydowe różni się od żyta populacyjnego. Jak je siać i pielęgnować? pixabay.com
W okresie jesiennym zakończyło się wysiewanie żyta hybrydowego. Gatunek znajduje coraz więcej zwolenników, którzy doceniają wyższe plony siewu mieszańcowego. Czym różni się on od odmian populacyjnych?

Wydajność, większe plony, jakość roślin – to najczęściej chwalą rolnicy wybierając żyto mieszańcowe. Proces siewu najlepiej przeprowadzić we wrześniu. W większości gospodarstwa są już obsiane i kolejnym krokiem będzie wiosenna pielęgnacja.

Żyto hybrydowe – czym jest

Materiał siewny uzyskuje się w drodze heterozji. Co to oznacza w praktyce? Uzyskane odmiany będą przewyższały jakością linie rodzicielskie.

- Jeśli chodzi o stosowanie materiału siewnego odmian mieszańcowych, to należy taki materiał odnawiać corocznie, w przypadku odmian populacyjnych takiej konieczności nie ma - mówi Krzysztof Zawojski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Jakie odmiany wybrać?

To też może Cię zainteresować

- Od 6 lat sieję średnio 25 hektarów. W tym roku wyszło 6,8 ton, w zeszłym 7 ton, a w 2019 roku 7,8 ton. Posiadam słabsze gleby, odczyn 5-5,5 pH w dobrej kulturze, żyto hybrydowe wytrzymuje tu suszę bardziej niż populacyjne. W zachodniej Wielkopolsce dobrze sprawdzają się odmiany KWS przy uprawie intensywnej – mówi nam Mateusz Jaśniewicz z Rakoniewic w woj. wielkopolskim.

O tym, jakie odmiany są polecane w konkretnych województwach, informuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Według publikacji rekomendowanego żyta ozimego na rok 2021, króluje kilka odmian, które można zasiać na większości ziem, w zależności od datowania. W największej ilości województw sprawdzą się KWS Vinetto, Dańkowskie Granat, KWS Serafino, KWS Dolaro, Piano, Dańkowskie Turkus, Inspector, Dańkowskie Hadron. Reszta odmian polecana jest już dla konkretnych regionów w kraju.

Uprawa żyta hybrydowego

Samo posadzenie nasion nie sprawi, że żyto ozime nam się rozrośnie. Potrzeba odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza na wiosnę, aby cieszyć się zadowalającymi rezultatami.

- Jesienią wykonujemy u nas zabieg herbicydowy, wiosną porządny T1 oparty na trzech substancjach. Ważne jest skracanie i usztywnienie rośliny, co wpływa na późniejsze bezproblemowe zebranie plantacji z pola. Dodajemy też makro i mikroelementy, pola nawozimy obornikiem. Dzięki temu też ilości nawozów azotowych nie są ogromne - tłumaczy Mariusz Meller z Zabłocia w woj. kujawsko-pomorskim.

Żyto hybrydowe czy populacyjne?

W porównaniu do populacyjnego, te mieszańcowe dobrze znosi suszę, dostosowuje się do mroźnych temperatur, a także ma większe wymagania odnośnie nawożenia i zalecane są rzadsze siewy.

- Patrząc na potencjał plonotwórczy żyta hybrydowego, ma ono duże szanse zastąpić żyto populacyjne. Co jednak ważne, potrzebuje większej opieki i wiedzy gospodarza. Bez działań chwastobójczych, skracania słomy jest więcej niż pewne, że takie żyto wylegnie - stwierdza Łukasz Cichosz z gminy Stryków w woj. łódzkim.

Źródło: COBORU, Kalendarz Rolników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera