Żyto hybrydowe popularne wśród rolników. Które odmiany wybrać, jak siać i pielęgnować

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Żyto hybrydowe różni się od żyta populacyjnego. Jak je siać i pielęgnować?
Żyto hybrydowe różni się od żyta populacyjnego. Jak je siać i pielęgnować? pixabay.com
Udostępnij:
W okresie jesiennym zakończyło się wysiewanie żyta hybrydowego. Gatunek znajduje coraz więcej zwolenników, którzy doceniają wyższe plony siewu mieszańcowego. Czym różni się on od odmian populacyjnych?

Wydajność, większe plony, jakość roślin – to najczęściej chwalą rolnicy wybierając żyto mieszańcowe. Proces siewu najlepiej przeprowadzić we wrześniu. W większości gospodarstwa są już obsiane i kolejnym krokiem będzie wiosenna pielęgnacja.

Żyto hybrydowe – czym jest

Materiał siewny uzyskuje się w drodze heterozji. Co to oznacza w praktyce? Uzyskane odmiany będą przewyższały jakością linie rodzicielskie.

- Jeśli chodzi o stosowanie materiału siewnego odmian mieszańcowych, to należy taki materiał odnawiać corocznie, w przypadku odmian populacyjnych takiej konieczności nie ma - mówi Krzysztof Zawojski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Jakie odmiany wybrać?

To też może Cię zainteresować

- Od 6 lat sieję średnio 25 hektarów. W tym roku wyszło 6,8 ton, w zeszłym 7 ton, a w 2019 roku 7,8 ton. Posiadam słabsze gleby, odczyn 5-5,5 pH w dobrej kulturze, żyto hybrydowe wytrzymuje tu suszę bardziej niż populacyjne. W zachodniej Wielkopolsce dobrze sprawdzają się odmiany KWS przy uprawie intensywnej – mówi nam Mateusz Jaśniewicz z Rakoniewic w woj. wielkopolskim.

O tym, jakie odmiany są polecane w konkretnych województwach, informuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Według publikacji rekomendowanego żyta ozimego na rok 2021, króluje kilka odmian, które można zasiać na większości ziem, w zależności od datowania. W największej ilości województw sprawdzą się KWS Vinetto, Dańkowskie Granat, KWS Serafino, KWS Dolaro, Piano, Dańkowskie Turkus, Inspector, Dańkowskie Hadron. Reszta odmian polecana jest już dla konkretnych regionów w kraju.

Uprawa żyta hybrydowego

Samo posadzenie nasion nie sprawi, że żyto ozime nam się rozrośnie. Potrzeba odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza na wiosnę, aby cieszyć się zadowalającymi rezultatami.

- Jesienią wykonujemy u nas zabieg herbicydowy, wiosną porządny T1 oparty na trzech substancjach. Ważne jest skracanie i usztywnienie rośliny, co wpływa na późniejsze bezproblemowe zebranie plantacji z pola. Dodajemy też makro i mikroelementy, pola nawozimy obornikiem. Dzięki temu też ilości nawozów azotowych nie są ogromne - tłumaczy Mariusz Meller z Zabłocia w woj. kujawsko-pomorskim.

Żyto hybrydowe czy populacyjne?

W porównaniu do populacyjnego, te mieszańcowe dobrze znosi suszę, dostosowuje się do mroźnych temperatur, a także ma większe wymagania odnośnie nawożenia i zalecane są rzadsze siewy.

- Patrząc na potencjał plonotwórczy żyta hybrydowego, ma ono duże szanse zastąpić żyto populacyjne. Co jednak ważne, potrzebuje większej opieki i wiedzy gospodarza. Bez działań chwastobójczych, skracania słomy jest więcej niż pewne, że takie żyto wylegnie - stwierdza Łukasz Cichosz z gminy Stryków w woj. łódzkim.

Źródło: COBORU, Kalendarz Rolników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie