Żywa choinka w domu aż do Trzech Króli? Te triki warto znać, aby świąteczne drzewko wytrzymało jak najdłużej

Katarzyna Zawada
Żywe choinki mają to do siebie, że w warunkach domowych szybko tracą urok. Można temu zapobiec.
Żywe choinki mają to do siebie, że w warunkach domowych szybko tracą urok. Można temu zapobiec. Łukasz Kowalski
Choinka w domu to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Na rynku dostępne są drzewka żywe i sztuczne, o różnych rozmiarach. O ile sztuczna nie wymaga od nas działań, tak prawdziwa potrzebuje pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyć oko. Jak więc dbać o roślinę w warunkach domowych?

Spis treści

Żywa choinka w domu? Drzewko tylko od sprawdzonych sprzedawców

Lasy Państwowe co roku informują, że świeże choinki, o ile kupujemy je z legalnych źródeł, są lepszym rozwiązaniem. Drzewko rozkłada się samo, nie dochodzi do zaburzania środowiska, a zapach i wygląd są nie do podrobienia. Choć sztuczna nie gubi igieł i można ją wykorzystać przez wiele sezonów, nie jest niestety ekologiczna.

Wśród żywych choinek królują:

  • świerki,
  • jodły
  • sosny.

Najlepiej w warunkach domowych radzi sobie jodła (najlepiej kaukaska), najpóźniej gubi igły i brązowieje, warto też wziąć pod uwagę sosnę pospolitą. Mniej odporny jest np. świerk pospolity, a co ciekawe, to jego najczęściej wybierają Polacy.

Po świętach wielu z nas odpoczywa - cieszymy się prezentami, dojadamy pierogi. O wyjątkowości tego czasu przypomina nam stojąca w salonie choinka.

O żywe drzewko należy dbać

Pielęgnacja naszego chojaka zaczyna się już na stoisku lub w markecie. To, jaki egzemplarz wybraliśmy, decyduje o jego trwałości. Jędrne i intensywnie zielone drzewka wytrzymają dłużej. Także te, które wcześniej były aklimatyzowane, postoją w rogu nawet do Trzech Króli.

Zeschnięty dół może świadczyć o tym, że było ścięte na długo przed sprzedażą. Jeśli decydujemy się na choinkę w donicy, nie potrzebuje ona przesadzenia, jeśli jest ukorzeniona.

Nawadnianie choinki. Z dala od kaloryfera postoi dłużej

Przycięcie pnia po zakupie i „hartowanie” drzewa w ciepłej wodzie to stary sprawdzony trik na przedłużenie żywota. Niektórzy stosują też ekologiczny nawóz w postaci mieszanki wody z cukrem oraz solą. Po takiej kąpieli można postawić jodełkę na wybranym miejscu i regularnie uzupełniać brak wody, nawet po świętach. Nie zaszkodzi też zraszanie korony.

Ustawienie ciętej choinki też ma znaczenie. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20 stopni Celsjusza. Z dala od źródeł ciepła nie będzie schła i pocieszy oko przez kilkanaście dni po Wigilii.

Obecnie na rynku można dostać specjalne preparaty, które dostarczają iglakom witamin i mikroelementów. Niezależnie od tego, czy choinka jest cięta, czy doniczkowa, taki zabieg dodawania do wody specjalnej mieszanki pozwoli dłużej cieszyć się blaskiem rośliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Matylda
Ooo przydadzą mi się te triki. W sumie i tak roomba dobrze zbiera igły choinki, ale wolę jednak wypróbować te triki aby drzewko wyglądało dobrze jak najdłużej :)
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro