Żywność od rolników przebywa coraz krótszą drogę. Tam można ją kupić

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Piotr Urtnowski z siostrą Joanną prezentują wyroby z rodzinnego gospodarstwa „Spod Czarcich Gór”.  Świetne masło i sery podpuszczkowe sprzedają za pośrednictwem Wiejskiej e-skrzynki, w sklepie w Świeciu oraz na Festiwalu Smaku w Grucznie i targach w Minikowie
Piotr Urtnowski z siostrą Joanną prezentują wyroby z rodzinnego gospodarstwa „Spod Czarcich Gór”. Świetne masło i sery podpuszczkowe sprzedają za pośrednictwem Wiejskiej e-skrzynki, w sklepie w Świeciu oraz na Festiwalu Smaku w Grucznie i targach w Minikowie Lucyna Talaśka-Klich
Żywność od gospodarzy i małych przetwórców można zamawiać z dostawą do domu, punktu odbioru lub na przykład do firmy. Skraca się łańcuch od pola do stołu, w którym ubywa pośredników. Dotyczy to także Kujaw i Pomorza.

Jeśli będziemy starali się kupować żywność bezpośrednio od rolników, to zyskają na tym zarówno gospodarze, jak i konsumenci - mówi pani Natalia z Bydgoszczy, która stara się jak najwięcej produktów kupować na jarmarku żywności ekologicznej. Zamierza skorzystać także z Wiejskiej e-skrzynki, bo mieszka na Bartodziejach i słyszała, że tam jest punkt do którego dostarczana jest żywność od lokalnych producentów.

Innowacyjna Wiejska e-skrzynka

- Nasza „Wiejska e-skrzynka” to innowacyjny model współpracy producentów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw - mówi Ryszard Kamiński, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Na razie zamówienia realizowane są w kilku stałych punktach: w Bydgoszczy (na osiedlu Bartodzieje), w Nakle nad Notecią, w Osielsku i w Minikowie.

- Projekt się rozwija - dodaje dyrektor Kamiński. - Ostatnio przybyło pięciu kolejnych producentów żywności i 60 produktów. Zatem teraz w ramach Wiejskiej e-skrzynki będzie można kupić towary od 22 podmiotów.

Są to np. gospodarze sprzedający w ramach rolniczego handlu detalicznego albo małe zakłady prowadzące działalność marginalną, lokalną i ograniczoną (MOL).

Za pośrednictwem e-skrzynki można kupić m.in. mięso i wędliny, nabiał, miody, owoce i warzywa oraz przetwory, pieczywo, a nawet zioła.

To też może Cię zainteresować

Żeby kupować lokalne produkty za pośrednictwem „Wiejskiej e-skrzynki” wystarczy wejść do portalu zakupowego www.wiejskaeskrzynka.pl zamówić produkty i zapłacić przelewem.

- Przybywa także grup zakupowych - podkreśla dyr. Kamiński.

I dlatego powstają dodatkowe punkty tymczasowe, do których dowożone są produkty (m.in. parking przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy).

- Jeśli na przykład w większych firmach powstaną grupy zakupowe, to także do nich jest możliwość dowożenia towaru - twierdzi Ryszard Kamiński. - Wystarczy się z nami skontaktować i zgłosić taką potrzebę.

Można zadzwonić pod nr tel. 663 731 878 lub wysłać e-maila: [email protected].

Kujawsko-pomorski e-bazarek

Osoby szukające żywności od lokalnych producentów mogą zajrzeć także na stronę: www.kujawskopomorskiebazarek.pl, którą zajmuje się również Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Ale tu obowiązują nieco inne zasady. To kupujący kontaktuje się z gospodarzem i ustala sposób odbioru towaru. Czy będzie to wysyłka albo dowóz do klienta, a może odbiór osobisty? To trzeba uzgodnić.

To też może Cię zainteresować

Istotne jest także to, że wyszukiwanie oferty można zawęzić np. do producentów z jednego powiatu.

Lokalna żywność bez ulepszaczy

Wspaniałą żywność od rolników i wytwórców z naszego regionu można zamówić również poprzez stronę: lokalna-zywnosc.pl. W ten sposób można kupić warzywa i owoce, sery, przetwory czy wędliny. Są tu produkty unikatowe, robione według tradycyjnych receptur, bez polepszaczy i zbędnych środków chemicznych.

Kontakt: Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku, e-mail: [email protected], tel.: 504 778 073.
Paczki z zamówionymi produktami można odbierać w kilku punktach w Toruniu i w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żywność od rolników przebywa coraz krótszą drogę. Tam można ją kupić - Gazeta Pomorska