Niektóre ceny poszczególnych produktów wzbudzają niedowierzanie wśród ekspertów. Winą za to należy obarczać suszę, jaka w 2018 roku nawiedziła nasz region.

Mariusz Kapała / GL

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/31] Następne

Niektóre ceny poszczególnych produktów wzbudzają niedowierzanie wśród ekspertów. Winą za to należy obarczać suszę, jaka w 2018 roku nawiedziła nasz region. Jak w oparciu o to prezentują się ceny poszczególnych produktów na zielonogórskim targowisku?

Dlaczego jest tak drogo i co jeszcze zdrożeje?

Dzień Dobry TVN

Filety śledziowe z cebulką? A może pyszna jajecznica lub placki ziemniaczane? Niestety może się okazać, że cena cebuli, podobnie jak innych produktów poszybuje w górę. W grupie produktów żywnościowych najmocniej w sierpniu 2018 roku podrożały mleko, sery i jaja (o 5,5 proc., w tym jaja o 23,8 proc.), masło o 9,9 proc., warzywa o 8,6 proc., mięso drobiowe (o 5,2 proc.). Cebula może podzielić ten sam los, bowiem w chwili obecnej za to warzywo płacimy o 100 proc. więcej niż przed rokiem. Jak pokazują dane, w Europie są miejsca, gdzie cebuli po prostu brakuje.

Ludzie często nie doceniają cebuli, ale tak na dobrą sprawę jest składnikiem wielu dań! Jak podaje GUS w związku z obecną sytuacją, produkcja tego warzywa w Polsce może być niższa nawet o 12 proc. Jak czytamy na stronie Puls Biznesu, obecna średnia cena cebuli to około 1,38 zł, podczas gdy rok temu było to 60 groszy.

Na Zielonogórskim rynku przy ulicy Owocowej cena cebuli wynosi około 3 zł i jak zapowiadają sprzedawcy w najbliższym czasie ma ona pozostać bez zmian. Przypomnijmy jednak, że przed rokiem za to warzywo musieliśmy płacić około 1,50 zł. Widzimy tutaj zatem 100 proc. skok ceny na przestrzeni roku.

W Polsce powierzchnia upraw cebuli waha się w przedziale 25-26 tysięcy hektarów co przekłada się na zbiory w wysokości 650 ton tysięcy ton. W wyniku suszy, która nawiedziła nasz kraj w 2018 roku, blisko kilkadziesiąt proc. upraw zostało zniszczonych. Skutkiem tego jest wzrost cen. Pytanie tylko czy przełoży się to na mniejszą konsumpcję? Często jest tak, że wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z podwyżki.

Najbliższy czas wiąże się z niepewnością. Może bowiem okazać się, że tendencja rosnących cen dalej się utrzyma i przykładowa kostka masła przekroczy barierę 10 złotych. Jak prezentują się ceny pozostałych warzyw na zielonogórskim targowisku?

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Drastyczne podwyżki cen piwa. W Polsce może kosztować nawet 13 złotych więcej!Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy