Ceny zbóż spadają i mają spadać dalej. Takie są aktualne notowania w kujawsko-pomorskich skupach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Oceniamy, że w najbliższych miesiącach ceny zbóż w skupach będą dalej kształtować się na niskich poziomach – mówi Andrzej Nierzwicki, manager handlowców regionalnych w Viterra Polska, która zajmuje się międzynarodowym handlem, przerobem, magazynowaniem, przeładunkiem i transportem zbóż, roślin oleistych, olejów spożywczych i śruty. Ile teraz kosztują płody rolne w naszym regionie? Sprawdźcie w naszej galerii.
- Oceniamy, że w najbliższych miesiącach ceny zbóż w skupach będą dalej kształtować się na niskich poziomach – mówi Andrzej Nierzwicki, manager handlowców regionalnych w Viterra Polska, która zajmuje się międzynarodowym handlem, przerobem, magazynowaniem, przeładunkiem i transportem zbóż, roślin oleistych, olejów spożywczych i śruty. Ile teraz kosztują płody rolne w naszym regionie? Sprawdźcie w naszej galerii. Pixabay
- Kiedyś była większa stabilność i przewidywalność, stąd też więcej rolników decydowało się na zawieranie umów handlowych z dnia na dzień. Teraz lepiej się nastawić ma model sprzedaży cyklicznej — radzą eksperci. Sprawdzamy aktualne notowania ze skupów zbóż w województwie kujawsko-pomorskim, zobaczcie w naszej galerii.

- W drugim tygodniu lutego 2023 r. na rynku krajowym przeważały spadki cen zbóż – informuje Krajowy Ośrodek Wsparci Rolnictwa - Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 6–12 lutego 2023 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 343 zł za tonę, nieznacznie (o 0,3 proc.) więcej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 6 proc. wyższa niż przed rokiem.

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 1 038 zł/t i była o 3,5 proc. niższa niż tydzień wcześniej i o 9 proc. niższa niż przed miesiącem. - Zboże to było o 7 proc. tańsze niż rok wcześniej – podaje KOWR. - Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1152 zł/t, o 3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 7 proc. niższym niż przed miesiącem. Cena ta była jednak o 2 proc. wyższa niż przed rokiem.

Zakłady zbożowe kupowały pszenżyto przeciętnie po 1 150 zł/t, o 1 proc. taniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 8 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale nieznacznie (o 0,3 proc.) droższe niż w porównywalnym okresie 2022 r.
Przeciętna cena owsa konsumpcyjnego wyniosła 1 157 zł/t i była o 7 proc. niższa niż przed tygodniem i o 13 proc. niższa niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było jednak o 7,5proc. droższe.
Za kukurydzę przeciętnie w kraju uzyskiwano 1 265 zł/t, o 1 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena tego zboża była o 2 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 16 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Oceniamy, że w najbliższych miesiącach ceny zbóż w skupach będą dalej kształtować się na niskich poziomach – mówi Andrzej Nierzwicki, manager handlowców regionalnych w Viterra Polska, która zajmuje się międzynarodowym handlem, przerobem, magazynowaniem, przeładunkiem i transportem zbóż, roślin oleistych, olejów spożywczych i śruty. - Sytuacja na rynkach rolnych bardzo mocno uzależniona jest od sytuacji geopolitycznej na świecie, a ta jest cały czas bardzo niepewna. W naszej ocenie kluczowe będą najbliższe miesiące, które nakierują nas na trend, który mamy nadzieję, pomoże odbudować światowe zapasy zbóż i przywrócić stabilną sytuację na rynku produkcji żywności i całej, szeroko pojętej branży rolniczej.

Jak rolnicy mogą się przygotować na najbliższe miesiące w kontekście rosnących cen zbóż? Eksperci Viterra Polska zwracają uwagę na konieczność dywersyfikacji ryzyka sprzedaży płodów rolnych.

- Rynek skupu zbóż charakteryzuje się dużą dynamiką, ceny potrafią zmieniać się z tygodnia na tydzień. Rozłożenie planowanej sprzedaży na poszczególne kwartały pozwoli rolnikom zminimalizować ryzyko sprzedaży zbóż po niekorzystnych dla siebie cenach, a ewentualne straty w jednym miesiącu będą mogły być zrekompensowane zyskami w innych – podpowiada Andrzej Nierzwicki. - Kiedyś była większa stabilność i przewidywalność, stąd też więcej rolników decydowało się na zawieranie umów handlowych z dnia na dzień. Jak pokazują ostatnie miesiące, niezwykle ważne jest długofalowe planowanie i dzielenie działań sprzedażowych według ustalonych schematów, takich jak model cyklicznej sprzedaży. Metoda ta zakłada sprzedaż części zapasów, np. jednej trzeciej, w regularnych odstępach czasu i co roku w tym samym okresie. Rozłożenie ryzyka w ten sposób jest jedną z najlepszych form zabezpieczenia się przed drastycznym spadkiem rentowności płodów rolnych.

Ile teraz kosztują płody rolne w naszym regionie? Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródło: KOWR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny zbóż spadają i mają spadać dalej. Takie są aktualne notowania w kujawsko-pomorskich skupach - Gazeta Pomorska