Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu budynków rolniczych?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Jesteś rolnikiem i poszukujesz najlepszej oferty ubezpieczenia Twojego gospodarstwa rolnego? Dowiedz się, jak znaleźć najatrakcyjniejszą polisę, która dodatkowo nie obciąży nadmiernie budżetu. Przekonaj się, na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru takiego ubezpieczenia – aby nie popełnić błędu.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego a obowiązkowe ubezpieczenie

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha jest zobowiązany do zakupu OC oraz ubezpieczenia budynków rolniczych od zdarzeń losowych. Regulują to przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Musisz wiedzieć, że te polisy nie zapewniają jednak pełnej ochrony przed skutkami różnych zdarzeń. Możesz zdecydować się więc na dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia.

Twoje gospodarstwo rolne ma mniej niż 1 ha? Masz obowiązek jego ubezpieczenia wyłącznie wtedy, gdy stanowi ono zabezpieczenie dla kredytu hipotecznego. W przeciwnym razie nie musisz kupować takiej polisy. Pamiętaj, że w pierwszym przypadku możesz objąć ochroną swoje gospodarstwo w ramach zwykłego ubezpieczenia mieszkaniowego.

W świetle przepisów prawa, aby budynek został uznany za rolniczy, musi spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim niezbędne jest to, by stanowił on część gospodarstwa rolnego. Taki budynek musi być trwale związany z gruntem oraz mieć dach, fundamenty i przegrody budowlane wydzielające go z przestrzeni. Ważne jest także to, aby był on własnością rolnika i znajdował się na terenie ubezpieczonej nieruchomości. Należy pamiętać także o tym, że jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 20 m2.

Co obejmuje ubezpieczenie budynków rolniczych?

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zostały wyszczególnione zdarzenia, przed których skutkami musi chronić taka polisa. Zalicza się nich przede wszystkim:

 • pożar – skutki działania ognia, który przedostał się poza palenisko lub takiego, który powstał w inny sposób i rozprzestrzenił się w niekontrolowany sposób,
 • huragan – wiatr musi mieć prędkość nie mniejszą niż 24 m/s i wyrządzać szkody masowe (dopuszcza się pojedyncze szkody, jeśli w pobliżu gospodarstwa odnotowano działanie huraganu),
 • powódź – skutki zalania terenu w wyniku podniesienia się wód w korytach wód płynących i stojących,
 • podtopienie – wynikające z zalania przez opady deszczu nawalnego lub wody spływającej po zboczach, stokach na terenach falistych i górskich,
 • deszcz nawalny – opady muszą mieć współczynnik wydajności wynoszący co najmniej 4,
 • grad – opady bryłek lodu,
 • opady śniegu – przekraczające 85% wartości normowej obciążenia gruntu dla obszaru, na którym znajduje się budynek,
 • piorun – uderzenie i jego następstwa,
 • eksplozję – w tym także implozja,
 • obsunięcie się ziemi – obejmuje szkody będące następstwem zapadania i osuwania się ziemi,
 • tąpnięcie – wynikające z wstrząsów podziemnych, które są wynikiem pękania skał naruszających równowagę zgromadzonych w nich sił,
 • lawinę – szkody powstałe w wyniku gwałtownego zsuwania lub staczania mas śniegu, lodu, ziemi, kamieni lub błota,
 • upadek statku powietrznego – obejmuje katastrofę lub przymusowe lądowanie samolotu silnikowego lub bezsilnikowego i innych obiektów latających (dotyczy także szkód wywołanych przez spadające części lub przewożony ładunek).

Pamiętaj o tym, że towarzystwa oferują wariant podstawowy oraz rozszerzony. W pierwszym przypadku obejmuje on wymienione wyżej zdarzenia, czyli te, które są wymagane przepisami prawa. Opcja rozszerzonego ubezpieczenia zapewni jeszcze lepszą ochronę budynków w Twoim gospodarstwie rolnym. W zależności od konkretnej oferty może bowiem obejmować także np. szkody wywołane zamarznięciem wody w instalacjach czy upadkiem drzew. Jeśli więc zależy Ci na kompleksowej ochronie, pomyśl o tym, aby wybrać rozszerzone ubezpieczenie.

Na stronie rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania znajdziesz kalkulator, który pozwala na wyliczenie przykładowych składek za polisę domu czy mieszkania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie propozycje możesz otrzymać dla swojego gospodarstwa rolnego, zamów rozmowę z doradcą. Wyjaśni on wszystkie szczegóły oraz chętnie odpowie na Twoje pytania.

Jak ustalić sumę ubezpieczenia budynków rolniczych?

Wybierając tego rodzaju polisę, musisz nie tylko podjąć decyzję dotyczącą zakresu ochrony, ale również sumy ubezpieczenia. Zgodnie ze wspomnianą już ustawą musi być ona ustalona indywidualnie dla każdego obiektu. Możesz to zrobić, wybierając wartość nową lub rzeczywistą. Czym się od siebie różnią?

Pierwsza z nich, nazywana także odtworzeniową, zakłada sumę ubezpieczenia w wysokości wartości nowego budynku. Możesz się na nią zdecydować tylko w przypadku, gdy chcesz objąć polisą nieruchomość, która dopiero powstała oraz taką, której stopień zużycia jest mniejszy niż 10%.

W przypadku starszych budynków oraz tych, które są w gorszym stanie technicznym, stosuje się wartość rzeczywistą. Jest to równowartość nowego obiektu pomniejszona o stopień zużycia.

Ubezpieczenie nieruchomości kupisz w dobrej cenie na rankomat.pl. Na tej stronie znajdziesz także inne polisy, które zapewnią Ci najlepszą ochronę przed skutkami różnych zdarzeń. Porównaj poszczególne oferty i wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro