Diamentowa Liga. Kilka ciekawych wyników w Maroko. Drugie z rzędu zwycięstwo Topić w skoku wzwyż

Piotr Olkowicz
Nastoletnia gwiazda skoku wzwyż jest typowana jako faworytka medalowa podczas igrzysk olimpijskich Nikku/Xinhua News/East News
Angelina Topić wynikiem 1,98 ustanowiła rekord Serbii i wygrała konkurs skoku wzwyż podczas mityngu Diamentowej Ligi w Marakeszu. 18-letnia lekkoatletka triumfowała również 10 maja w Dausze. Topić za trzecim razem pokonała wysokość 1,98, ale nie uporała się z 2,00. Drugie miejsce zajęła Niemka Christina Honsel, a trzecia była Słowenka Lia Apostolovski - obie 1,91.Litwin Mykolas Alekna był najlepszy w rzucie dyskiem. Polacy nie startowali.

Córka Dragutina Topica - mistrza Europy w skoku wzwyż z 1990 roku - jest rewelacją sezonu i kandydatką do olimpijskiego medalu w Paryżu.

Alekna w najlepszej próbie rzucił dyskiem 70,70. Rekordzista świata jako jedyny przekroczył barierę 70 metrów. Drugi był Australijczyk Matthew Denny - 67,74, a trzecie miejsce wynikiem 67,49 zajął Szwed Daniel Stahl, mistrz olimpijski i złoty medalista MŚ.

Syn Virgilijusa Alekny - dwukrotnego mistrza olimpijskiego w rzucie dyskiem (2000 - Sydney, 2004 - Ateny) - nie ma sobie równych na początku sezonu.

Gwiazda marokańskiej lekkoatletyki Soufiane El Bakkali zgodnie z oczekiwaniami wygrał bieg na 3000 m z przeszkodami wynikiem 8.09,40. Mistrz olimpijski i podwójny mistrz świata wyprzedził o 0,38 s Etiopczyka Getneta Wale. Trzeci był Kenijczyk Amos Serem - 8.10,82.

Kwestia zwycięstwa w biegu na 800 m kobiet rozstrzygnęła się między dwiema zawodniczkami - ostatecznie Prudence Sekgodiso z RPA triumfowała z najlepszym w tym roku czasem na świecie (1.57,26) i o 0,44 sekundy wyprzedziła Etiopkę Habitam Alemu.

Bardzo ekscytujący był finisz biegu na 5000 m - Etiopka Medina Eisa wygrała czasem 14.34,16 i wyprzedziła swoją rodaczkę Fotyen Tesfay o 0,05 s.

Niezwykle wyrównany był bieg na 400 m. Alexander Doom poprawił rekord życiowy na 44,51. Belg jest halowym mistrzem Europy z Glasgow, gdzie pokonał utytułowanego Norwega Karstena Warholma. Zambijczyk Muzala Samukonga był wolniejszy o 0,03 s. Trzeci był Bayapo Ndori z Botswany - 44,59.

Bieg na 100 m zwyciężył Kameruńczyk Emmanuel Eseme - 10,11, a drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Andre de Grasse - 10,19.

Mistrzyni świata Shericka Jackson z Jamajki czasem 22,82 wygrała bieg na 200 m i wyprzedziła Maboundou Kone z Wybrzeża Kości Słoniowej - 22,96 oraz Francuzkę Helene Parisot - 23,02.

25 maja w amerykańskim Eugene odbędzie się piąty w tym roku mityng Diamentowej Ligi. Lekkoatleci będą rywalizować na stadionie Hayward Field, który był areną mistrzostw świata w 2022 roku.