Dopłaty 2018. Ile wniosków wypełnili do tej pory rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego?

Lucyna Talaśka-Klich
3336 e-wniosków złożyli do ostatniego poniedziałku (9.04) kujawsko-pomorscy rolnicy. Wypełnianie dokumentów przez internet już ich nie przeraża, ale niektórzy nie wiedzą co wpisać, bo na polach stoi woda.

- Na razie nie wypełniliśmy wniosku, bo mamy w gospodarstwie dużo pracy w związku ze sprzedażą młodych kur, a poza tym na niektórych polach wciąż stoi woda - mówi Krzysztof Wilgosiewicz, rolnik z miejscowości Wielowiczek (gm. Sośno, pow. sępoleński), który dopiero wczoraj mógł rozpocząć uprawę na swoich gruntach.

Polecamy także:**Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 - ile wniosków złożyli rolnicy w obszarze D? [województwa]**

Kilka tysięcy wniosków wpłynęło przez internet

Do 9 kwietnia br. do kujawsko-pomorskich Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 3336 e-wniosków oraz 76 wniosków papierowych.

- Doliczając do tego jeszcze oświadczenia o braku zmian (rolnicy mogli je składać od 15 lutego do 15 marca br.), których wpłynęło łącznie 15 067, posiadamy już 18 479 wniosków o przyznanie płatności dotyczących kampanii 2018 - podkreśla Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Najwięcej e-wniosków złożono w powiatach: włocławskim (417), lipnowskim (351), rypińskim (320), zaś najmniej w powiatach: sępoleńskim (50), nakielskim (74) i wąbrzeskim (85).

Wnioski o dopłaty 2018 w woj. kujawsko-pomorskim
Infogram

Istotne, by używać aktualnych wersji przeglądarek

ARiMR informuje, że występują drobne problemy z niektórymi funkcjonalnościami w aplikacji, lecz na bieżąco trwają prace nad wyeliminowanie wszystkich nieprawidłowości i usprawnieniem aplikacji.

„Ważne jest aby używać aktualnych wersji przeglądarek” - wyjaśnia agencja. „Aplikacja eWniosekPlus będzie poprawnie działała na przeglądarkach: Fi-refox 53.x, Chrome 58.x, Opera 45.x lub w wersjach wyższych.”

Agencja zwraca uwagę: - W przypadku, gdy w momencie wysłania wniosku do ARiMR aplikacja eWniosekPlus generuje komunikat, że wniosku nie udało się wysłać, przed ponowną próbą wysłania wniosku zalecamy weryfikację w zakładce WYSŁANE, czy wniosek został wysłany oraz czy dane w wysłanym wniosku są zgodne z deklaracją rolnika.

  1. Przed każdorazowym rozpoczęciem pracy w aplikacji eWniosekPlus zalecane jest wyczyszczenie ostatniej historii w przeglądarce internetowej.
  2. Przed wysłaniem wniosku do ARiMR należy zweryfikować, czy wszystkie dane zostały uzupełnione, w szczególności czy wszystkie uprawy zostały narysowane oraz czy zaznaczono wnioskowane płatności.
  3. Opcja
dostępna dla wniosków wysłanych (zakładka WYSŁANE) służy do wycofania całego wniosku w przypadku, gdy rolnik nie zamierza ubiegać się o płatności w roku 2018. W przypadku konieczności zmiany lub poprawy danych w wysłanym wniosku należy przejść na zakładkę „Nowe” i wybrać „Wniosek o przyznanie płatności 2018”. Aplikacja umożliwi edycję danych we wniosku wysłanym do ARiMR. Po poprawieniu danych należy wysłać wniosek do ARiMR. Będzie on traktowany jako zmiana do wniosku/wycofanie części wniosku w zależności od zmian wprowadzonych w stosunku do pierwotnego wniosku.

Problemy i błędy dotyczące eWniosekPlus agencja prosi zgłaszać przez portal. Tutaj

Problem po nawałnicach wciąż istnieje. W rowach

Wilgosiewicz dodaje, że na pewno wypełni wniosek o dopłaty przez internet w podstawowym terminie, czyli do 15 maja 2018 r.
Wie, że rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

- Na razie nie wiem co z dwoma hektarami zbóż, które stoją pod wodą - dodaje Krzystof Wilgosiewicz. - Nie dość, że poniosłem koszty związane z uprawą i niczego z tego pola nie zbiorę, to jeszcze może się okazać, iż jest to obszar wyłączony na dłużej z jakiejkolwiek uprawy. Zatem stracę część dopłat. Po ubiegłorocznej nawałnicy tylu polityków, przedstawicieli rządu zapewniało mieszkańców naszej gminy, że nie pozostaniemy bez pomocy. No i zostaliśmy z problemem niedrożnych rowów, które nie mogą odbierać wody z pól!

- Wojewoda na pewno zainteresuje się sprawą mieszkańca Wielowiczek - zapewnił Adrian Mól, rzecznik wojewody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dopłaty 2018. Ile wniosków wypełnili do tej pory rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego? - Gazeta Pomorska