Dopłaty do zalesiania w 2020 roku. Chcesz posadzić las i dostać pieniądze? Pilnuj terminu

AGW
Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Poznaliśmy termin naboru wniosków o wsparcie na zalesianie. Szczegółowych zasad na 2020 rok jeszcze nie ma, ale przypominamy wcześniej obowiązujące wymagane dokumenty i stawki dopłat do zalesionych gruntów.

Od 1 czerwca do 31 lipca 2020 r. rolnicy (i nie tylko oni) będą mogli składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie, ogłosił przezes ARiMR. W ramach poddziałania "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" (z PROW 2014-2020) możliwe jest ubieganie się o pomoc na zalesienie w formie 3 premii: wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej.

Poza rolnikami, wsparcie na zalesienie jest przyznawane również jednostkom samorządu terytorialnego i jednostkom organizacyjnym gmin, powiatów oraz województw. Wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kolejność przysługiwania wsparcia jest podawana 1 października roku, w którym składa się wniosek. Prezes ARiMR podaje informację do publicznej wiadomości na stronie internetowej agencji.

Rolnik, który chce otrzymać pomoc na założenie uprawy leśnej, w danym roku powinien złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie, natomiast wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej - w kolejnych latach.

Wsparcie na zalesienie to jednorazowa płatność z tytułu poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnego jego ogrodzenia lub ewentualnego zabezpieczenia drzewek 3 palikami, w przeliczeniu na hektar gruntów. Pieniądze są wypłacane w pierwszym roku zalesienia. Potem są premie:

  • Premia pielęgnacyjna - jest przyznawana corocznie przez okres 5 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej.
  • Premia zalesieniowa - jest przyznawana corocznie przez okres 12 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.

ARiMR: Pomoc na zalesienie, w tym wsparcie na zalesienie może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 20 ha, w całym okresie programowania.

Do wniosku poprzednio wymagano dołączenia następujących dokumentów:

  • kopia planu zalesienia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez nadleśniczego, który sporządził ten plan;
  • pisemna zgoda: pozostałych współwłaścicieli na zalesienie gruntów, jeżeli grunty te stanowią przedmiot współwłasności; małżonka rolnika na zalesienie gruntów, jeżeli grunty te stanowią własność małżonka rolnika;
  • dokumenty potwierdzające własność gruntów przeznaczonych do wykonania zalesienia;
  • decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli uzyskanie takiej decyzji dla planowanego wykonania zalesienia jest wymagane przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Obowiązek ten dotyczy sadów i gruntów z sukcesją naturalną.

Przykłady ubiegłorocznych stawek wsparcia na zalesianie:

  • Zalesienie na gruntach korzystnych - liściaste - 11920 zł/ha
  • Zalesienie sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym i mikoryzowanym w warunkach korzystnych - iglaste - 11556 zł/ha
  • Zabezpieczenie przed zwierzyną – grodzenie 2-metrową siatką metalową - 8,82 zł/mb
  • Zabezpieczenie drzewek 3 palikami - 1132 zł/ha

Premia pielęgnacyjna np. na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° - 1237 zł/ha
Premia zalesieniowa - 12,15 zł/ha

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do zalesiania w 2020 roku. Chcesz posadzić las i dostać pieniądze? Pilnuj terminu - Gazeta Pomorska