Dzień Bezpiecznego Internetu. Ekspert ostrzega! Chodzi o przekazanie hakerom swoich danych lub wykorzystanie karty płatniczej

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Istotnym problemem stały się fałszywe strony internetowe, podszywające się pod rzeczywiste portale – komentuje dla Strefy Biznesu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Następstwem skorzystania z takiej fałszywej strony może być przekazanie hakerom swoich danych lub wręcz wykorzystanie karty płatniczej na takiej stronie i bezpośrednia płatność na korzyść przestępców.

Spis treści

W przypadku firm częste są ataki typu ransomware, czyli wykradanie lub szyfrowanie danych firm i wymuszania okupu.
Brak świadomości technologicznej i wykorzystywania narzędzi ochrony to nasze największe grzechy. Badania UKE pokazują, że z oprogramowania antywirusowego korzysta tylko 84,6 proc. polskich firm, z managera haseł trochę ponad 40 proc., a z dwustopniowego logowania 35,4 proc. Unsplash/ Kevin Ku

Czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu?

– To święto obchodzone z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci – komentuje dla Strefy Biznesu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – W tym roku jest szczególnie istotne, bo minister cyfryzacji ogłosił cały 2024 rok Rokiem Higieny Cyfrowej – dodaje.

– Uważamy, że naszą misją powinno być nie tylko dostarczanie nowoczesnych technologii, ale i wiedzy, jak z tych dobrodziejstw cywilizacji korzystać. Dlatego wkrótce ruszy kampania edukacyjna skierowana do dzieci i rodziców, połączona z wydaniem krótkiego podręcznika o higienie cyfrowej – tłumaczy i dodaje, że w kwietniu wystartuje kolejna edycja IT Fitness Test, sprawdzianu kompetencji cyfrowych, badającego m.in. świadomość bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży w sieci.

Świadomość na temat cyberbezpieczeństwa i higieny w świecie cyfrowym musi wzrosnąć

Kanownik zapytany o naszą wiedzę i świadomość na temat cyberbezpieczeństwa przyznaje, że ta świadomość rośnie, ponieważ coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie w sieci, prowadzone są liczne akcje edukacyjne. Swoje dodaje także świadomość zagrożeń związanych z wojną w Ukrainie.

Tempo wzrostu tej świadomości jest zdecydowanie niewystarczające. Mówimy tu zarówno o higienie cyfrowej przeciętnego użytkownika, o zabezpieczeniach cyfrowych firm i instytucji, jak i o kwestiach cyberochrony całego państwa – zaznacza.

– W tym roku szczególnie podkreślamy bezpieczeństwo sieciowe dzieci i młodzieży – wskazuje i wylicza: jak wynika z danych NASK, co piąty nastolatek przyznaje, że doświadczył przemocy w Internecie. Najczęstszymi jej przejawami są wyzywanie (29,7 proc.), ośmieszanie (22,8 proc.) czy poniżanie (22 proc.). Co więcej, tylko 38,1 proc. nastolatków informowało rodziców o spotkaniu z poznaną w Internecie osobą dorosłą, a kolejne 25 proc. uprzedzało o tym znajomych. – Niepokojący jest jednak fakt, że prawie co czwarty nastolatek nie przekazał tej informacji nikomu – zwraca uwagę Kanownik.

– Ogólnopolski test kompetencji cyfrowych, IT Fitness Test 2023, pokazał, że także nowe pokolenie ma nad czym pracować. Średnie wyniki uczniów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa wyniosły 51 proc. i 48 proc. w kategoriach - odpowiednio - szkół podstawowych i średnich. Przeciętnie uzyskano więc zaledwie połowę możliwych do zdobycia punktów – zauważa.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Kanownik wskazuje tutaj na brak świadomości technologicznej i wykorzystywania narzędzi ochrony. Powołując się na badanie UKE, podaje, że z oprogramowania antywirusowego korzysta tylko 84,6 proc. polskich firm, z managera haseł - 40,2 proc., a z dwustopniowego logowania zaledwie 35,4 proc.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „istotnym problemem stały się fałszywe strony internetowe, podszywające się pod rzeczywiste portale". – Na przykład w nazwie domeny może się znaleźć jedna litera pisana cyrylicą - na oko nie sposób tego odróżnić. Następstwem skorzystania z takiej fałszywej strony może być przekazanie hakerom swoich danych lub wręcz wykorzystanie karty płatniczej na takiej stronie i bezpośrednia płatność na korzyść przestępców – ostrzega.

Z kolei w przypadku firm częste są ataki typu ransomware, czyli wykradanie lub szyfrowanie danych firm i wymuszania okupu. Ich ofiarą stało się aż 3/4 polskich przedsiębiorstw. Jak pokazują dane firmy Sophos, 22 proc. z nich poniosło koszt od 2,8 mln do nawet 5,8 mln zł. Połowa rodzimych przedsiębiorstw, których dotknął ten problem, zapłaciła przestępcom za odszyfrowanie danych. Średnia wartość okupu w Polsce to 670 tys. zł.

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Poniżej prezentujemy kilka prostych porad, dzięki którym zadbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci:

  • Koniecznie trzeba pamiętać o aktualizacji oprogramowania.
  • Warto tworzyć kopie zapasowe swoich plików.
  • Dobrze jest ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe podczas logowania.
  • Wykorzystywanie oprogramowania antywirusowego (także na smartfonie!).
  • Rodzice powinni pilnować tego, co dzieci robią w Internecie. Niezbędne jest zapoznanie dziecka z cyberzagrożeniami i ustalenie zasad korzystania z Internetu. Warto także przemyśleć założenie filtrów kontroli rodzicielskiej.
  • Przed zawarciem transakcji dobrze jest sprawdzać opinie o sklepie internetowym.
  • Poza zaufanym procesem płatności, nigdy nie wolno podawać kodu CVV karty kredytowej ani jej salda.
  • Warto zgłaszać podejrzane strony i wiadomości do CERT Polska (CSIRT NASK) na stronie: https://incydent.cert.pl, e-mailem: [email protected], SMS-em: 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów treści).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu