MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już jutro absolwenci szkół średnich zasiądą przed arkuszem maturalnym. Na pierwszy ogień - język polski

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Zegar tyka coraz szybciej, a serca maturzystów biją coraz mocniej – jutro rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniowie z całej Polski przygotowują się do zmierzenia się z zadaniami, które sprawdzą ich wiedzę z zakresu znajomości lektur oraz zasad poprawnej polszczyzny.

Matura z języka polskiego

We wtorek (7 maja) równo o godz. 9:00 w całej Polsce rozpoczną się egzaminy maturalne. Tego dnia absolwenci szkół średnich będą rozwiązywać zadania z języka polskiego. Umysły humanistyczne już nie mogą doczekać się rozwiązywania zadań, jednak niektórzy uczniowie stresują się przed egzaminem. Od zawsze największe obawy mają ci, którzy swoje zainteresowania skupiają na przedmiotach ścisłych.

Matura z języka polskiego trwa 240 minut i składa się z kilku części w skład których wchodzi: język polski w użyciu, tekst historycznoliteracki oraz wypracowanie. Uczniowie będą musieli wykazać się takimi umiejętnościami jak czytanie ze zrozumieniem, znajomość zasad poprawnej polszczyzny oraz znajomość problematyki obowiązkowych lektur.

- W tym roku do egzaminu maturalnego w lubelskich liceach ogólnokształcących do matury przystąpi 2895 uczniów, zaś w technikach 1274 uczniów - poinformowała Monika Głazik z Urzędu Miasta.

Pytanie, co pojawi się na maturze z języka polskiego pozostaje otwarte, jednak uczniowie, jak co roku mają swoje podejrzenia i w ulubionych książkach pokładają nadzieję.

- Bardzo chciałabym, żeby na maturze z lektur pojawiła się “Lalka” B. Prusa. Moim zdaniem to najłatwiejsza książka i można dużo o niej napisać - mówi Ania, tegoroczna maturzystka.

Dominika Kurzyna, polonistka z VII LO w Lublinie podkreśla, że w szkole przygotowania do matury trwały już od dłuższego czasu, ponieważ nauczyciele chcieli, by uczniowie jak najlepiej poradzili sobie z zadaniami.

- W przypadku naszej młodzieży widać, że stres związany ze zbliżającymi się egzaminami \działał na nich mobilizująco - mówiła polonista.

Dominika Kurzyna zapytana o to, co może znaleźć się na egzaminie przyznaje, że stara się nie przewidywać, jakie lektury mogą pojawić się na maturze, jednak doskonale wie czego życzyć swoim uczniom.

- Maturzyści bardzo chcieliby, żeby pojawiło się “Przedwiośnie”, “Tango” lub “Lalka”. To zdecydowanie ich ulubione lektury, na które uwielbiają się powoływać. Trzymam zatem mocno kciuki, żeby chociaż jeden temat dotyczył tego, czego lubią i co dobrze znają. Trudno jednak powiedzieć, czym w tym roku zaskoczy nas komisja egzaminacyjna - dodaje.

Wszyscy, niezależnie od tego, czy do egzaminu podejdą w starej, czy nowej formule obowiązkowo zmierzą się z trzema przedmiotami na poziomie podstawowym oraz przynajmniej jednym na poziomie rozszerzonym. Czekać będą ich także dwa egzaminy ustne - z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Po egzaminie z języka polskiego uczniowie 8 maja zmierzą się z królową nauk - matematyką. Na 9 maja zaplanowane są pisemne egzaminy z języka nowożytnego na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach maturzyści zasiądą do arkuszy na poziomie rozszerzonym. Oficjalne wyniki zostaną opublikowane 9 lipca.

Maturzystów czekać będą także egzaminy ustne, które przewidziane są od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Dokładny harmonogram ustalają przewodniczący zespołów egzaminacyjnych w placówkach. Dla tych, którym powinię się noga w dniach 20-21 sierpnia zaplanowane są także egzaminy poprawkowe. Ich wyniki podane zostaną 10 września.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski