Lekcje poezji w polskich szkołach wcale nie są nudne. Rośnie pokolenie poetów? Inspirująca lekcja z okazji Światowego Dnia Poezji

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Lekcje języka polskiego mogą być ciekawe. Udowadniamy to co i rusz, gdy natykamy się w Internecie na inspirujące pomysły na zajęcia. Oto dowody.
Lekcje języka polskiego mogą być ciekawe. Udowadniamy to co i rusz, gdy natykamy się w Internecie na inspirujące pomysły na zajęcia. Oto dowody. GettyImages
Pytanie o to „co autor miał na myśli” powoli odchodzi do lamusa i już coraz rzadziej zdarza się na lekcjach. Z okazji Światowego Dnia Poezji uczniowie z całej Polski brali udział w niecodziennych lekcje związanych właśnie z poezją i jej tworzeniem. Napisanie własnego wiersza to nie lada wyzwanie, ale uczniowie z tej szkoły poradzili sobie śpiewająco. Zobaczcie pomysł lekcji z poezją nauczycielki, która w sieci tworzy jako Nudny_nauczyciel.

Spis treści

Poezji można się nauczyć?

Dzień Poezji obchodzimy 21 marca, to święto wypada w pierwszym dniu wiosny. Nauczyciele polskiego postarali się, by zajęcia w tym dniu nie były nudne. Inspirującą lekcję na ten temat przeprowadziła polonistka z jednej z podstawówek, znana w sieci jako Nudny_nauczyciel.

Wisława Szymborska pisała w jednym ze swoich wierszy, że niektórzy ludzie poezję. Niektórzy, czyli nie wszyscy. Poezja często jest dla uczniów czarną magią. Metafory, hiperbole, epitety chowają prawdziwe znaczenie słów - trzeba się domyślać, kluczyć, zastanawiać. Nie ma wartkiej akcji, która porywa czytelnika w jakiś niezwykły świat - mówiła w rozmowie z nami autorka bloga Nudny_nauczyciel.

Nauczycielka opowiedziała nam o tym, jak prowadzi lekcje na temat poezji. Słowo-klucz to: zabawa.

Czy poezja może być zabawą? Oczywiście. Uczniowie tworzyli własne wiersze, ożywiali słowa, tworzyli własne światy. Na początku nieśmiało, z pewną dozą niepewności - jak znaleźć właściwe słowa? Jak je ustawić? Czy one na pewno mają sens w danej konfiguracji? Z czasem tworzenie poezji okazało się dobrą zabawą. Szczególnie gdy swoje wiersze można było potem odczytać - tu znów bawić się słowem, intonacją, głosem. I patrzeć na zmagania kolegów z interpretacją - opisuje nauczycielka.

Mieliśmy okazję zobaczyć prace uczniów wykonane tego dnia. Uczniowie układali wiersze z wycinków gazet, inni samodzielnie wymyślali wiersze o tematyce wiosennej. Jak im to wyszło?

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji