Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy terytorialsi unieszkodliwiali grupy dywersantów planujących zamach terrorystyczny. Na szczęście to tylko ćwiczenia

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Szturm na obiekt i unieszkodliwienie grupy dywersantów planujących zamach terrorystyczny na terenie miasta to główne założenia szkolenia, jakie odbyli żołnierze z 21. Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie. Elementy prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym to jedna ze składowych wyszkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Sytuacja taktyczna ćwiczenia zakładała przedostanie się na teren infrastruktury krytycznej grupy uzbrojonych dywersantów, planujących przeprowadzenie ataku terrorystycznego w rejonie zurbanizowanym. Areną ćwiczeń tym razem były zakłady produkcyjne przy ul. Zimnej w Lublinie. Głównym zadaniem żołnierzy w sile dwóch plutonów lekkiej piechoty było przeprowadzenie szturmu na obiekt i rozbicie grupy dywersantów.

– Żołnierze musieli w czasie rzeczywistym rozpoznać i przeprowadzić analizę taktyczną terenu, następnie zaplanować i zrealizować przemieszczenie, podejście i wejście do budynku. Kolejnym etapem było przeszukanie i zdobycie pomieszczeń znajdujących na terenie obiektu. Ćwiczyli także sposoby wykrywania oraz oczyszczania terenu i zabudowań z materiałów i urządzeń wybuchowych – opisuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy z 2. LBOT.

Celem szkolenia była nauka planowania zadania w reżimie czasowym oraz prowadzenie działań w nieznanym terenie miejskim o różnym poziomie zagęszczenia budynków, pomieszczeń i podpiwniczeń.

– Zakres szkolenia, jakie odbyło się na terenie zakładów produkcyjnych w Lublinie wpisuje się w charakter działań żołnierzy WOT, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Zadaniem Terytorialsów jest również, m.in. zapewnienie ochrony i obrony tzw. infrastruktury krytycznej. Dlatego elementy prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – podkreśla kpt. Marta Gaborek.

21. Lubelski Batalion Lekkiej Piechoty posiada w swej strukturze, m.in. kompanię o profilu miejskim, która specjalizuje się w działaniach w terenie zabudowanym. Żołnierze tej kompanii systematycznie podnoszą swoje umiejętności podczas szkoleń z prowadzenia walki w rejonie zurbanizowanym i obrony infrastruktury krytycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski