Ministrowie, była premier i prezydencki minister liderami wielkopolskich list do PE

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6–9 czerwca br., w Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów.
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6–9 czerwca br., w Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów. Dariusz Gdesz/zdjęcie ilustracyjne
Ministrowie obecnego rządu, była premier i prezydencki minister otwierają wielkopolskie listy do Parlamentu Europejskiego. Większość liderów to osoby spoza regionu.

Liderką wielkopolskiej listy Lewicy do PE została wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Na liście znaleźli się też m.in. kandydatka Lewicy w ostatnich wyborach prezydenta Poznania Beata Urbańska.

Wielkopolską listę Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego otwiera minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Polityk był europosłem obecnej kadencji PE; startował w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu z listy TD i uzyskał mandat posła.

Prezentując swoją kandydaturę Hetman powiedział kilka dni temu w Poznaniu, że do Brukseli muszą trafić osoby, które "znają brukselskie korytarze, wiedzą, w które drzwi zapukać, z kim rozmawiać i znają dokładny przebieg procesu podejmowania decyzji w instytucjach unijnych”.

- Po dziewięciu latach spędzonych w PE nie muszę się tego uczyć. Od pierwszego dnia mogę podjąć tę pracę, podjąć to wyzwanie – zapewniał.

Na liście Trzeciej Drogi znalazł się też m.in. wieloletni parlamentarzysta, obecny członek PSL, wcześniej m.in. polityk PiS i PO, senator Jan Filip Libicki. O mandat europarlamentarzysty ubiega się też niedawny kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Poznania Przemysław Plewiński.

Wielkopolską listę Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak w poprzednich wyborach, otwiera b. premier Ewa Kopacz. W 2019 r. w eurowyborach zagłosowało na nią 252 tys. osób, Kopacz zdobyła wówczas największą liczbę głosów w regionie. Na liście KO znaleźli się też m.in. poseł KO Marcin Bosacki i adwokat, założyciel Fundacji Wolne Sądy Michał Wawrykiewicz.

Na czele listy PiS znalazł się sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Z drugiego miejsca wystartuje europoseł Ryszard Czarnecki. W wyborach do PE w 2014 r. Czarnecki, startując z pierwszego miejsca w Wielkopolsce, uzyskał mandat zdobywając ponad 84 tys. głosów – najwięcej w regionie. Na kolejnych miejscach znajdą się m.in. wiceprzewodnicząca sejmowego klubu PiS, b. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, oraz posłowie Bartłomiej Wróblewski i Marcin Porzucek.

Liderką listy Konfederacji w Wielkopolsce będzie wiceprezes Ruchu Narodowego, dyrektor ds. europejskich Konfederacji, prawniczka z Kobylaty (gm. Kłodawa woj. wielkopolskie) Anna Bryłka. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak prezentując w ostatnich dniach tę kandydatkę powiedział, że jest ona jedną z najbardziej kompetentnych osób w Konfederacji, jeżeli chodzi o regulacje unijne.

Na wielkopolskiej liście Konfederacji znalazł się także b. parlamentarzysta AWS i LPR oraz europoseł LPR w latach 2004-2009 Witold Tomczak.

W 2019 r. w regionie wybory wygrała Koalicja Europejska, która zdobyła 43,25 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 38,39 proc. poparcia, a Wiosna - 7,80 proc. głosów. Pozostałe komitety uzyskały w Wielkopolsce: KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 4,67 proc. głosów, KWW Kukiz'15 – 4,29 proc. głosów., KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS – 1,6 proc. głosów.

KE i PiS zdobyły w Wielkopolsce po dwa mandaty do PE, jeden mandat przypadł Wiośnie. Do PE z Wielkopolski trafili: b. premierzy Ewa Kopacz i Leszek Miller, prof. Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska oraz liderka listy Wiosny Sylwia Spurek. Frekwencja wyborcza w Wielkopolsce wyniosła 44,86 proc. W Poznaniu - 57,56 proc.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6–9 czerwca br., w Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Alergia to uczulenie na złuszczony naskórek znajdujący się w sierści zwierząt oraz białko zawarte w ich ślinie lub moczu. Złuszczony naskórek zwierząt domowych to martwe komórki skóry. Właśnie to białko jest odpowiedzialne za wywoływanie nieprzyjemnych objawów alergii.Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne wskazało 11 ras tzw. hipoalergicznych, czyli o mniejszym potencjale alergizującym dla człowieka. Chciałbyś mieć psa, ale masz alergię? Nie musisz rezygnować z marzenia! Te rasy psów polecane są dla osób z alergią. One najmniej uczulają. Zobacz, jakie to rasy psów.

Psy dla alergika. Takie są najlepsze rasy psów dla osób z al...

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl