Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

O jakie dopłaty możesz starać się w 2017 roku? Terminy naborów z PROW

Redakcja
Czas uruchomić kolejne działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Podajemy orientacyjne terminy z harmonogramu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Na jakie wsparcie może liczyć rolnik i agroprzedsiębiorca w 2017 roku? 
 • Restrukturyzacja małych gospodarstw – 30 marca do 28 kwietnia 2017
 • Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa – III kwartał 2017 r.
 • „Modernizacja gospodarstw rolnych” obszar a, b, c – czerwiec 2017
 • Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 – III kwartał 2017
 • Premie dla młodych rolników – 27 kwietnia - 26 maja 2017
 • Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – 13 marca - 11 kwietnia 2017
 • Przetwórstwo i marketing produktów rolnych nabór – zakłady przetwórcze – czerwiec2017; rolnicy - czerwiec 2017 r.
 • Tworzenie grup i organizacji producentów – czerwiec 2017 oraz IV kwartał 2017 r.

 

Restrukturyzacja małych gospodarstw: nabór 30 marca do 28 kwietnia 2017

Pomoc z unijnych środków jest przyznawana na restrukturyzację gospodarstwa w kierunku produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Chodzi o zasadnicze zmiany w gospodarstwie, których celem jest poprawa jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej. Premia może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014-2020 osobie i na gospodarstwo, czyli na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą. W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.

Kwota wsparcia: 60 000 zł.

 

Premie dla młodych rolników: nabór 27 kwietnia - 26 maja 2017

Pomoc przyznaje się w związku z rozpoczynaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wsparcie dotyczy rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, a także przygotowania do sprzedaży wytwarzanych w gospodarstwie produktów rolnych. 

 • Młody rolnik to taki, który ma nie więcej niż 40 lat, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący gospodarstwem. Osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy powinna rozpocząć urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed jego złożeniem.

Premia dla młodych rolników może być przyznana tylko raz, w okresie realizacji PROW 2014-2020, osobie i na gospodarstwo, tj. na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą, chyba że pomoc została przyznana, lecz nie została wypłacona z powodu rezygnacji lub niespełnienia warunków wynikających z decyzji o przyznaniu pomocy.

Kwota: 100 000 złWięcej: Premia dla młodych rolników 2017. Gospodarze dostaną kasę na start

Przeczytaj też:

HTML <u> </u>

Rolniku, czego dowiesz się o sobie online? Sprawdź na eKRUS

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej: nabór 13 marca - 11 kwietnia 2017

To kolejne z działaniań, którego nabór ARiMR zamierza przeprowadzić w 2017 roku. Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mają przyczynić się do różnicowania działalności na obszarach wiejskich. Preferowane będą inicjatywy o charakterze innowacyjnym; realizowane przez osoby będące beneficjentami poddziałania „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”; zamieszkujące na terenie powiatów o najwyższym poziomie bezrobocia w województwie; zakładające utworzenie miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne (nie dotyczy samozatrudnienia); realizowane przez osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje z zakresu prowadzenia działalności pozarolniczej przewidzianej w biznesplanie, a w przypadku operacji realizowanych w ramach obszaru A – preferowana będzie większa liczba świń w gospodarstwie. 

Kwota: 100 000 zł.

 

Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa 

To wsparcie jest adresowane do rolników, którzy kwalifikują się do systemu dla małych gospodarstw ustanowionego w rozporządzeniu ws. płatności bezpośrednich i trwale przekazują swoje gospodarstwo rolne innemu rolnikowi. Pomoc może być przyznana rolnikowi, który w chwili składania wniosku o przyznanie pomocy kwalifikował się od przynajmniej jednego roku do uczestniczenia w systemie dla małych gospodarstw i który w drodze sprzedaży lub darowizny trwale przekaże swoje gospodarstwo rolne innemu rolnikowi. Po przekazaniu gospodarstwa beneficjent nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS. Gospodarstwo przejmujące grunty od beneficjenta musi posiadać lub osiągnąć, po przejęciu gruntów od beneficjenta działania, co najmniej wielkość odpowiadającą:  średniej wielkości gospodarstwa w Polsce lub średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie, jeśli średnia powierzchnia gospodarstw w danym województwie jest większa niż średnia wielkość gospodarstwa w Polsce. Kwota: roczna stawka pomocy odpowiada 120% rocznej płatności, do otrzymania której beneficjent kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Stawka pomocy przysługuje za rok, w którym beneficjent trwale przekazuje swoje gospodarstwo.

 

Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 

Gospodarstwa rolne położone na obszarach Natura 2000 napotykają na szereg wymogów związanych z obowiązkiem realizacji zadań ochronnych przewidzianych dla danego obszaru. Plany ochrony obszarów Natura 2000 odnoszą się zwłaszcza do gospodarowania na trwałych użytkach zielonych. Stąd w zakres PROW 2014-2020 włączony zostaje instrument wsparcia inwestycji związanych z rolniczym wykorzystaniem łąk i pastwisk oraz produkcją zwierzęcą, prowadzonymi zgodnie z wymogami ochrony środowiska.  Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.

 • Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne nie może przekroczyć: 200 tys. zł – jeśli na inwestycje niezwiązane z budową lub modernizacją budynków inwentarskich;  500 tys. zł – jeśli operacja obejmuje budowę, modernizację budynków inwentarskich lub adaptację innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie

Przeczytaj też: Sprzedasz ciasto, dżem, kiełbasę. Od stycznia 2017 - legalnie

Modernizacja gospodarstw rolnych

Pomoc jest udzielana na materialne lub niematerialne inwestycje poprawiające ogólne wyniki (wydajność) gospodarstw rolnych prowadzących zarobkową działalność rolniczą, czyli chcą osiągnąć dochód. Cel: poprawa ogólnych wyników gospodarstwa:konkurencyjności i zwiększenie rentowności gospodarstwa rolnego w wyniku jego restrukturyzacji. Restrukturyzacja musi doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA), w szczególności w wyniku racjonalizacji technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu lub skali produkcji, poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu, co najmniej o 10% w odniesieniu do roku bazowego w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy.

Operacje mogą dotyczyć produkcji produktów rolnych, żywnościowych jak i nieżywnościowych, a także przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Celem instrumentu wsparcia jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw w następujących obszarach:  rozwój produkcji prosiąt,  rozwój produkcji mleka krowiego,  rozwój produkcji bydła mięsnego,  operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.

Maksymalna wysokość pomocy

udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne, w tym na realizację projektów zbiorowych, w ramach poddziałania, w okresie realizacji PROW 2014-2020, nie może przekroczyć:

 •  900 000 zł – w przypadku operacji realizowanej w ramach celu – rozwój produkcji prosiąt,
 • 500 000 zł – w przypadku pozostałych celów, przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, nie może przekroczyć 200 tys. zł. Powyższe limity nie łączą się

 

Przetwórstwo i marketing produktów rolnych: nabór 10 kwietnia - 9 maj 2017

Wsparcie można dostać na materialne lub niematerialne inwestycje dotyczące przetwarzania i wprowadzania do obrotu na poziomie handlu hurtowego produktów rolnych, przy czym produkt będący wynikiem przetwarzania powinien być również produktem rolnym. Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji. Poziom pomocy wynosi 50% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia.

 • Maksymalna wysokość pomocy w ramach poddziałania przyznana w okresie realizacji Programu 1 beneficjentowi to 3 000 000 zł, a w przypadków związków grup producentów rolnych lub zrzeszeń organizacji producentów 15 000 000 zł.
 • Minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej operacji wynosi 100 000 zł. 

 

Źródło: PROW 2014-2020 (Skrócona wersja programu)

Wideo

Materiał oryginalny: O jakie dopłaty możesz starać się w 2017 roku? Terminy naborów z PROW - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3