„Politico”: chińska firma zarządza kluczową częścią portu w Gdyni. Już raz nie udało się rozładować amerykańskiego ładunku. Co dalej?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Chińczycy płacą za dzierżawę 20 ha gdyńskiego portu tylko 294 tys. zł rocznie. Umowę podpisali w 2007 r. na 82 lata. Mają stąd także oko na stocznię Marynarki Wojennej i bazę polskich sił specjalnych
Chińczycy płacą za dzierżawę 20 ha gdyńskiego portu tylko 294 tys. zł rocznie. Umowę podpisali w 2007 r. na 82 lata. Mają stąd także oko na stocznię Marynarki Wojennej i bazę polskich sił specjalnych 123rf.com/profile_nightman1965
Chińska firma Hutchison Port Holdings od lat kontroluje Gdyński Terminal Kontenerowy, skąd niedaleko do bazy polskich sił specjalnych i stoczni marynarki wojennej. Portal „Politico” zauważa także, że niedaleko odbywa się rozładunek pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wszystko to może budzić obawy o bezpieczeństwo – sugeruje serwis. Co na to polskie władze?

Spis treści

Gdyński Terminal Kontenerowy, którym zarządzają Chińczycy, zajmuje powierzchnię 20 hektarów, a co więcej rozciąga się na powierzchni 600 metrów nabrzeża w porcie Gdynia. Obiekt służy do przeładunku kontenerów i ciężkich ładunków. Czy jest się czym martwić? Serwis sugeruje, że jak najbardziej i przypomina o pewnym zdarzeniu z sierpnia zeszłego roku.

Amerykanie mieli problem z rozładunkiem sprzętu w polskim porcie

Latem 2023 roku niedaleko Gdyńskiego Terminala Kontenerowego miało dojść do rozładunku sprzętu przeznaczonego dla amerykańskiej armii. Towar przypłynął jednak ogromnym statkiem, którego dziób nie zmieścił się w wyznaczonej strefie, wbijając się 50 metrów w obszar kontrowany przez Chińczyków z firmy Hutchison. Nic nie dały prośby, ani nawet interwencja polskiego zarządu portu Gdynia. Do rozładunku nie doszło.

Jak ochronić infrastrukturę krytyczną w rejonie Bałtyku?

Według serwisu wojna trwająca na Ukrainie jest sygnałem alarmowym dla polskich władz, które obecnie zastanawiają się, jak zabezpieczyć obiekty należące do infrastruktury krytycznej kraju.

W marcu Komisja ds. Wojsk Specjalnych polskiego Parlamentu, pod przewodnictwem posła Marka Biernackiego z rządzącej koalicji zajmowała się właśnie ochroną obiektów infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich. Szczególną uwagę poświęcono ochronie farm wiatrowych i portowi w Gdyni. Efekt?

–Komisja sporządziła opinię dla premiera, wskazując, że brakuje otoczenia prawnego dla dużych inwestycji, które powinny być chronione w ramach infrastruktury krytycznej – mówił Biernacki w wystąpieniu dla mediów.

„Chińskie nabrzeże” stanie się elementem infrastruktury krytycznej?

Najważniejsze jednak, że Marek Biernacki, w wypowiedzi dla „Dziennika Gazeta Prawna” oświadczył, iż wystąpi do dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o formalne uznanie za obiekt infrastruktury krytycznej tzw. chińskiego nabrzeża, będącego częścią portu w Gdyni, a wydzierżawionego spółce z chińskim kapitałem.

Jeśli teren kontrolowany przez Chińczyków trafi na listę infrastruktury krytycznej, to Hutchison będzie musiał złożyć rządowi specjalny raport na temat działań spółki związanych z bezpieczeństwem.

Warto zauważyć, że według informacji gdyńskiego ratusza, na które powołuje się portal o2.pl chińska firma Hutchison, dzięki korzystnej umowie (roczny koszt to tylko 294 tys. zł), jaką zawarła w 2007 roku, ma zagwarantowaną dzierżawę terenu w polskim porcie aż do 2089 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu