Probiotyki z witaminą D to koktajl suplementów dla mózgu. Wspierają funkcje poznawcze nawet u chorych ze schizofrenią

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Ten koktajl suplementów skutecznie wspiera mózg. Efekt? Poprawa funkcji poznawczych, którą obserwowano nawet w tak ciężkim zaburzeniu psychicznym, jak schizofrenia. Obiecujący miks to dwa proste składniki: witamina D oraz probiotyczne bakterie. Jego skuteczność przeszła oczekiwania badaczy.

Spis treści

Suplementy diety dla zdrowia psychicznego

Korzystny wpływ probiotyków z witaminą D na zdrowie psychiczne to kwestia udowodniona wielokrotnie w badaniach. Może mieć to związek z mechanizmem działania probiotycznych bakterii.

Młoda kobieta z problemami psychicznymi przy rozbitym lustrze
Schizofrenia ujawnia się zwykle przed 30. rokiem życia, a do jej pierwszych objawów należą zmiany nastroju i zachowania bialasiewicz/123RF

Probiotyki przyczyniają się do wzrostu poziomu witaminy D w organizmie, a także liczby jej receptorów w komórkach. Z kolei witamina D zwiększa dostępność dopaminy w mózgu i może wspierać zdrowie psychiczne, a także pomóc w walce z objawami jego zaburzeń.

Koktajl tych suplementów diety przetestowali naukowcy z University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences w Tehranie u chorych ze schizofrenią. Wyniki swoich prac opisali na łamach „Neuropsychopharmacology Reports”.

– Jest to o tyle istotne, że – jak wynika z badań – zażywanie leków przeciwpsychotycznych przez pacjentów ze schizofrenią może powodować zmiany składu mikrobiomu jelitowego, a to z kolei może negatywnie oddziaływać na czynności mózgu –wyjaśniają naukowcy.

Czytaj też: Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D w organizmie?

Witamina D i probiotyki łagodzą deficyty w schizofrenii

Wpływ suplementu diety z probiotykami i witaminą D na sprawność poznawczą zbadano u 70 dorosłych osób chorych na schizofrenię w wieku 18-65 lat. Pacjentów przydzielono losowo do grupy zażywającej probiotyk z 400 j.m. witaminy D lub otrzymującej placebo.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Badanie trwało 12 tygodni. W tym czasie przy pomocy standardowych testów u pacjentów oceniano nasilenie objawów chorobowych (wg Skali Objawów Pozytywnych i Negatywnych PANSS) oraz zdolności poznawcze, czyli sprawność intelektualną (Montrealski Test do Oceny Funkcji Poznawczych, MoCA).

Badanie ukończyło 69 pacjentów. W grupie stosującej probiotyki z witaminą D wyniki w testach poznawczych wzrosły średnio o blisko 2 jednostki (1,96) w porównaniu z grupą kontrolną. Co zaskakujące, zwiększył się znacznie również odsetek osób, które uzyskały 26 i więcej punktów w teście MoCa. To wskazuje natomiast na prawidłowe zdolności poznawcze, a więc wyrównanie ich deficytów.

Nie odnotowano jednak różnic między grupami, jeśli chodzi o nasilenie objawów choroby. Zmniejszyły się natomiast ważne wskaźniki metaboliczne: poziom białka C-reaktywnego, które jest wskaźnikiem procesów zapalnych, poziom całkowitego cholesterolu we krwi oraz poziom glukozy na czczo.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że podawanie probiotyków łącznie z witaminą D może przyczyniać się do poprawy zdolności poznawczych u osób chorujących na schizofrenię. Badacze spekulują, że dzieje się to m.in. poprzez wpływ na skład mikroflory jelitowej, co wskazuje na korzystny mechanizm zachodzący nie tylko w przypadku zaburzeń psychicznych, ale także u osób zdrowych.

Dodaj firmę Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia