1/12
Rada gminy lub rada miejska uchwalają regulaminy dla...
fot. Aneta Zurek / Polska Press

Tego nie wolno na targowisku

Rada gminy lub rada miejska uchwalają regulaminy dla targowisk na swoim terenie - czy to na wsi, czy to w mieście. Zawierają między innymi godziny, w których można prowadzić sprzedaż oraz obowiązki dla handlujących. Co dokładnie mówią regulaminy targowisk? Zobacz w kolejnych slajdach --->

2/12
Uchwała nr XLIX/402/2021 Rady Miejskiej w Uniejowie z 23...
fot. Aneta Zurek / Polska Press

Łódzkie. Regulamin targowiska w Uniejowie

Uchwała nr XLIX/402/2021 Rady Miejskiej w Uniejowie z 23 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu targowiska miejskiego w Uniejowie

Regulamin targowiska określa zasady korzystania z targowiska miejskiego w Uniejowie znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Dąbskiej i Wiśniowej. Właścicielem Targowiska Miejskiego jest Gmina Uniejów.

Targowisko Miejskie jest obiektem całorocznym, przewidziano tu 80 stanowisk handlowych, z których zadaszone markizą stanowiska zajmują ponad połowę powierzchni handlowej Targowiska.

Pierwszeństwo w rezerwacji stanowisk mają rolnicy zamierzający sprzedawać produkty rolno-spożywcze.

W przypadku braku zainteresowania sprzedażą towarów rolno – spożywczych dopuszcza się możliwość zagospodarowania niewykorzystanych miejsc poprzez udostępnianie dla sprzedaży pozostałych towarów.

Targowisko w Uniejowie czynne jest w każdy czwartek w godz. 6.00-14.00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Kto i co może sprzedawać na targowisku?

Na Targowisku mogą być sprzedawane produkty rolno – spożywcze, towary przemysłowe oraz inne artykuły, których sprzedaż nie jest zabroniona na podstawie przepisów odrębnych, w tym wymienionych w § 4.

W regulaminie czytamy, że uprawionymi do prowadzenia handlu na targowisku są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej, mogące uczestniczyć w obrocie towarowym.

Sprzedaż artykułów spożywczych powinna odbywać się zgodnie z wymogami zawartymi w odrębnych przepisach, a w szczególności zgodnie z przepisami sanitarnymi i weterynaryjnymi, dotyczącymi
bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych.

Za jakość sprzedawanych towarów odpowiadają osoby prowadzące sprzedaż na stoisku/miejscu handlowym.

Na terenie Targowiska zabrania się:
1) sprzedaży spirytusu i napojów alkoholowych;
2) sprzedaży produktów ropopochodnych niekonfekcjonowanych;
3) sprzedaży środków farmakologicznych;
4) sprzedaży broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych i pirotechnicznych;
5) sprzedaży zagranicznych banknotów i monet będących w obiegu oraz papierów wartościowych;
6) sprzedaży grzybów świeżych i suszonych, nieposiadających atestów określonych przez odrębne przepisy;
7) sprzedaży zwierząt domowych, których sprzedaż może odbywać się tylko w miejscu ich chowu i hodowli, na podstawie odrębnych przepisów;
8) sprzedaży i wystawiania towarów, ustawiania produktów i reklam poza wyznaczone stoisko handlowe, w szczególności w ciągach pieszo – jezdnych i innych ciągach komunikacyjnych;
9) zakotwiczania straganów, namiotów oraz innych przedmiotów o nawierzchni oraz na innych urządzeniach infrastruktury Targowiska;
10) pozostawiania przenośnych lub przewoźnych straganów po godzinach pracy Targowiska;
11) prowadzenia gier hazardowych i losowych oraz zbywania towarów w drodze publicznych losowań i przetargów;
12) wnoszenia oraz używania materiałów i substancji niebezpiecznych;
13) samowolnej zmiany usytuowania stoisk handlowych i wydzielonej powierzchni sprzedaży;
14) składowania i sprzedaży towarów w ciągach komunikacyjnych;
15) ustawiania kiosków i straganów bez zgody prowadzącego targowisko, pozostawiania przenośnych lub przewoźnych stanowisk handlowych.


Osoby prowadzące handel na targowisku zobowiązane są do:
1) przestrzegania niniejszego regulaminu;
2) przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych, przeciwpożarowych oraz innych obowiązujących w obrocie towarowym;
3) korzystania do celów handlowych wyłącznie z wyznaczonych miejsc sprzedaży;
4) utrzymania czystości i elastycznego wyglądu miejsca handlu, na których prowadzona jest sprzedaż;
5) pozostawienia miejsca handlu w stanie czystym i uporządkowanym oraz do usunięcia odpadów i śmieci do przeznaczonych na ten cel pojemników usytuowanych w wyznaczonym miejscu. Pozostawienie zanieczyszczonego stanowiska skutkuje jego uprzątnięciem przez Administratora i obciążeniem Sprzedającego kosztami, na podstawie faktury.

Uprawnieni do prowadzenia handlu są zobowiązani do zawarcia stosownej umowy i ponoszenia związanych z tym opłat.

Sprawy wynikłe z funkcjonowania targowiska nieuregulowane niniejszym regulaminem bądź innymi przepisami rozstrzyga na bieżąco Administrator Targowiska.

Nie zastosowanie się do poleceń Administratora Targowiska dotyczących organizacji bądź porządku na Targowisku stanowi naruszenie niniejszego regulaminu.

3/12
Regulamin Targowiska Gminnego w miejscowości Złotopole...
fot. Aneta Zurek / Polska Press

Kujawsko-Pomorskie. Regulamin targowiska w Złotopolu

Regulamin Targowiska Gminnego w miejscowości Złotopole uchwalony 11 marca 2021 roku przez radę Gminy Lipno już na początku stwierdza, że "obowiązuje wszystkie osoby, które przebywają na targowisku".

Dla prowadzenia sprzedaży określonej w niniejszym regulaminie targowisko jest czynne: w każdy
pierwszy poniedziałek miesiąca oraz przypadający po 15 dniu danego miesiąca w godzinach od 5.30 do 12.00.

Targowisko jest nieczynne w dni świąteczne ustawowo wolne od pracy przypadające w wyznaczony
dzień do handlu.

Osoby dokonujące sprzedaży na targowisku są obowiązane do:
1) wnoszenia wymaganych opłat;
2) zachowania dowodu uiszczenia opłaty targowej przez okres prowadzenia sprzedaży i okazywania go na żądanie osób uprawnionych do kontroli;
3) zabezpieczenia we własnym zakresie i na swój koszt swojego stanowiska przed kradzieżą lub innymi zdarzeniami losowymi;
4) dbania o swoje stanowisko pod względem czystości i estetyki;
5) przestrzegania postanowień obowiązującego regulaminu, przepisów sanitarnych, weterynaryjnych, przeciwpożarowych, oraz innych powszechnie obowiązujących przepisów związanych z prowadzeniem działalności handlowej i obrotem towarami.

Targowisko podzielono na trzy sekcje:
1) w sekcji I – prowadzona będzie wyłącznie sprzedaż produktów rolno-spożywczych przez rolników (co najmniej 53% powierzchni handlowej targowiska);
2) w sekcji II – prowadzona będzie wyłącznie sprzedaż produktów rolno-spożywczych wyprodukowanych
w systemie rolnictwa ekologicznego;
3) w sekcji III – prowadzona będzie sprzedaż pozostałych towarów.

Na targowisku dozwolone jest prowadzenie sprzedaży artykułów spożywczych oraz przemysłowych.

Wjazd na teren targowiska dozwolony jest wyłącznie dla pojazdów, z których prowadzona jest sprzedaż, oraz przeznaczonych do dowozu towarów.

Na terenie targowiska zabrania się posiadania, instalowania i używania butli gazowych.

Rezerwacja miejsc sprzedaży w sekcji I targowiska przysługuje wyłącznie rolnikom.

4/12
Uchwała nr XV/118/21 rady Gminy Nowy Dwór z 10 lutego 2021...
fot. Aneta Zurek / Polska Press

Podlaskie. Regulamin targowiska w Nowym Dworze

Uchwała nr XV/118/21 rady Gminy Nowy Dwór z 10 lutego 2021 r. w sprawie ustalenia Regulaminu Targowiska „MÓJ RYNEK” w Nowym Dworze

Właścicielem Placu targowego przy ulicy Sidrzańskiej jest Gmina Nowy Dwór. Plac targowy wyposażony jest w instalację odnawialnego źródła energii, które zapewnia 100% pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną – lampa solarna.

Udział powierzchni handlowej Placu targowego przeznaczonej dla rolników pod sprzedaż produktów rolno-spożywczych w stosunku do powierzchni handlowej Placu targowego wynosi 51,45%.

Udział powierzchni handlowej Placu targowego przeznaczonej pod sprzedaż produktów rolno - spożywczych wyprodukowanych w systemie rolnictwa ekologicznego w stosunku do powierzchni handlowej Placu targowego wynosi 11,63%.

Liczba planowanych sprzedających wynosi 420 osobodni/rok. Liczba stanowisk/stoisk dla rolników na Placu targowym – 23. Cały Plac targowy podzielony został na 4 sektory.

Handel winien odbywać się w miejscach do tego celu wyznaczonych, tj. asortyment danego towaru w odpowiednich sektorach i tak:
a) sektor nr 1 – handel artykułami spożywczymi - jaja, nasiona, miód pszczeli,
b) sektor nr 2 – handel odzieżą, obuwiem, galanterią, krawiectwo,
c) sektor nr 3 – handel warzywami, owocami, pieczywem, płodami rolnymi,
d) sektor nr 4 – handel artykułami przemysłowymi, sprzętem RTV,

Dopuszczalne jest parkowanie samochodów, z których dokonywany jest handel: artykułami spożywczymi, pieczywem, meblami, dywanami, maszynami rolniczymi, siatką, rowerami, wikliną i sprzętem AGD.

Plac targowy jest obiektem całorocznym i ogólnodostępnym, czynnym:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 12:00
- w soboty 9:00 - 13:00
- w niedziele 9:00 - 13:00

Uprawnionymi do prowadzenia handlu na Placu targowym są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogące uczestniczyć w obrocie towarowym, pod warunkiem uiszczenia opłaty targowej ustalonej uchwałą Rady Gminy Nowy Dwór.

Od osób sprzedających, administrator pobiera opłatę targową dzienną za pośrednictwem inkasentów wydających pokwitowanie na blankietach według ustalonego wzoru i wysokości zgodnej z obowiązującą uchwałą Rady Gminy. Pokwitowanie opłaty targowej należy przechowywać do końca trwania targu i okazywać na żądanie inkasentów oraz osób uprawnionych do kontroli.

Rolnicy dokonujący sprzedaży na terenie Placu targowego są zwolnieni z opłaty targowej.

W przypadku, gdy podczas kontroli sprzedający nie będzie posiadał pokwitowania uiszczenia opłaty targowej, zobowiązany jest do ponownego jej uiszczenia.

Pokwitowanie opłaty targowej ważne jest tylko w dniu, w którym zostało wystawione, a w razie jego zagubienia należy wykupić ją ponownie. Pokwitowania opłaty targowej nie wolno odstępować innym sprzedającym.

Sprzedający na Placu targowym są zobowiązani do przestrzegania regulaminu, poleceń administratora oraz przepisów sanitarnych, weterynaryjnych, porządkowych, przeciwpożarowych, dotyczących praw konsumenta, prawa prowadzenia działalności gospodarczej.

Narzędzia pomiarowe używane na Placu targowym powinny mieć ważną cechę legalizacyjną oraz powinny być ustawione i używane tak, aby kupujący mieli możliwość stwierdzenia prawidłowości i rzetelności mierzenia i ważenia.

Za aktualną legalizację narzędzi pomiarowych odpowiada sprzedający.

Po zakończeniu sprzedaży miejsce działalności handlowej i najbliższe otoczenie powinno być pozostawione w stanie czystym i uporządkowanym.

Za znajdujące się na terenie Placu targowego towary, opakowania i urządzenia oraz ich należyte składowanie i zabezpieczenie odpowiada właściciel.

Na Placu targowym zabrania się sprzedaży: napojów alkoholowych, zwierząt, mięsa, produktów ropopochodnych i środków ochrony roślin, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, broni i amunicji i innych artykułów, których sprzedaż jest zabroniona lub
regulowana na podstawie odrębnych przepisów.

Zabrania się prowadzenia na Placu targowym sprzedaży w drodze przetargów publicznych i licytacji.

Zabrania się ustawiania towarów przez sprzedających w ciągu komunikacyjnym na przejściu dla pieszych i jezdni oraz w miejscach przeznaczonych dla ruchu w sposób tamujący ruch i stwarzających zagrożenie dla pieszych.

Zabrania się na Placu targowym spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających.

Zabrania się pozostawiania na Placu targowym poza godzinami działalności handlowej Placu targowego.

Zabrania się pozostawiania odpadów powstałych w czasie działalności handlowej w koszach ulicznych.

Zabrania się mocowania namiotów i innych przedmiotów na drzewkach ozdobnych w obrębie Placu targowego.

Na Placu targowym można dokonywać rezerwacji stanowiska. Rezerwacja dotyczy dni targowych. Miejsca rezerwowane są oznaczone i nie mogą być zajmowane przez inne osoby do godz. 8.00. Po tej godzinie stoisko może być zadysponowane przez administratora innemu sprzedawcy.

Zabrania się przenoszenia uprawnień z rezerwacji stanowiska na inne osoby bez zgody administratora Placu targowego. Należność za rezerwację przyjmowana jest z góry przez administratora Placu targowego.

Administrator zastrzega możliwość zawieszenia rezerwacji miejsca na oznaczony dzień ze wskazaniem sprzedającym miejsc zastępczych w obrębie Placu targowego.

Książka skarg i wniosków jest dostępna na żądanie zainteresowanych w siedzibie administratora Placu targowego.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Robisz ognisko? Uniknij tego prostego błędu, przez który kiełbaski będą gorzkie

Robisz ognisko? Uniknij tego prostego błędu, przez który kiełbaski będą gorzkie

Wolisz słodkie czy kwaskowate truskawki? Dzięki tych trikom będzie ich wysyp!

Wolisz słodkie czy kwaskowate truskawki? Dzięki tych trikom będzie ich wysyp!

Martwe krowy pod Włocławkiem! Gospodarz usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami

Martwe krowy pod Włocławkiem! Gospodarz usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami

Zobacz również

Andrzej z Plutycz zdradza plany na przyszłość. Na polu pojawił się prawdziwy potwór

Andrzej z Plutycz zdradza plany na przyszłość. Na polu pojawił się prawdziwy potwór

W polskich lasach pierwsze borowiki i maślaki. Pogoda zaskoczyła grzybiarzy

W polskich lasach pierwsze borowiki i maślaki. Pogoda zaskoczyła grzybiarzy