Skuteczne zioła na SIBO. Naturalne leczenie działa jak antybiotyki. Te rośliny pomagają na przerostu bakterii w jelicie cienkiego

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Ból brzucha i wzdęcia po jedzeniu to objawy szczególnie częste u kobiet, które coraz częściej oznaczają chorobą SIBO. Ta stosunkowo niedawno poznane zaburzenie to zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, który leczy się głównie antybiotykami. Tymczasem wyleczenie SIBO jest jak najbardziej możliwe za pomocą metod naturalnych i lepiej tolerowanych, takich jak przyjmowanie roślin leczniczych i zmiana diety. Oto najbardziej skuteczne zioła na SIBO stosowane przez fitoterapeutów.
Kobieta cierpi na ból brzucha, lecznicze zioła
Ból brzucha, wzdęcia i biegunki po posiłkach oraz poprawa przy braku jedzenia mogą oznaczać przykrą chorobę, jaką jest przerost bakteryjny jelita cienkiego – SIBO.

Oprócz antybiotków w leczeniu SIBO można wykorzystać naturalne środki, takie jak zioła i rośliny lecznicze. Zobacz w galerii te o potwierdzonym działaniu. nensuria, Madeleine_Steinbach (małe)/Getty Images

Spis treści

Leczenie SIBO i jego skuteczność

Leczenie SIBO to przede wszystkim łagodzenie objawów przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim i specjalna antybiotykoterapia, którą przepisuje się w przypadku pozytywnych wyników badania stężenia wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Nosi on nazwę wodorowo-metanowego testu oddechowego. Do gazów rzadziej wytwarzanych przez niepożądane bakterie należy natomiast siarkowodór. Trwająca około 2 tygodni kuracja ma nawet stuprocentową skuteczność, ale niestety również działania uboczne.

Zobacz: Taki jest wpływ sportu na jelita i związek z SIBO

W terapii SIBO stosuje się głównie ryfaksyminę, lek nazywany błędnie eubiotykiem i przepisywany również w przypadku biegunki podróżnych. Zwalcza nadmiar bakterii produkujących amoniak w jelicie grubym, zmniejszając efekt toksyczny dla wątroby. Chociaż praktycznie nie wchłania się do krwi i nie niszczy wszystkich mikrobów w jelicie grubym, mogą występować działania niepożądane, takie jak ból brzucha i głowy, wzdęcia, nudności, wymioty, zaparcia i biegunki (w tym wywołane przez zakażenie Clostridium difficile), a także nagłe lub bolesne parcie na stolec.

Wyleczenie SIBO jest jednak możliwe za pomocą preparatów ziołowych, które w badaniach okazały dorównywać skutecznością ryfaksyminie. Kuracja trwa przy tym dłużej, bo przeciętnie 4-6 tygodni.

Jak naturalnie pozbyć się SIBO? Zioła na przerost bakterii w jelicie

Alternatywne metody leczenia zespołu przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim to przyjmowanie ziół o silnych właściwościach antybakteryjnych, najlepiej w odpowiednich mieszankach zapewniających szerokie spektrum działanie przeciwko bakteriom grupy coli. Należą one do rodziny Enterobacteriaceae, a oprócz E. coli to również rodzaje Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Serratia.

Zobacz także: Te zioła to wewnętrzny „opatrunek” dla organizmu

Zioła na SIBO pomagają także zwalczać grzyby i pasożyty, a najczęściej również wirusy. Działają przeciwzapalnie i nierzadko zapewniają związki wspomagające stan jelit i działające na nie ochronnie. Pomagają nie tylko na rozrost bakteryjny w jelicie cienkim, ale także toksyczne procesy gnilne w jelicie grubym.

Zobacz w galerii najlepsze zioła na SIBO, których skuteczność jest potwierdzona badaniami i tradycją stosowania w fitoterapii.

Dieta dla osób z SIBO

W każdym przypadku konieczna jest przy tym zmiana diety. W okresie leczenia antybiotykami często jest ona inna niż przy leczeniu ziołami. W celu zmniejszenia objawów zalecane jest ograniczenie spożycia fermentujących węglowodanów (dieta FODMAP), jednak nie zapewnia to wyleczenia, a przy tym wyklucza z jadłospisu najzdrowsze produkty. Takie rozwiązanie jest niekorzystne w dłuższej perspektywie czasu i przeznaczone do stosowania maks. przez 6 tygodni. Nie ma także dostatecznych dowodów na jego skuteczność, której nie potwierdzono ponadto dla diety bezglutenowej.

Naturopaci leczący ziołami proponują natomiast, by nie wprowadzać bakterii jelitowych w tryb przetrwania i nie zwiększać w ten sposób ich odporności na terapię. Zalecają, by oprzeć dietę na produktach ułatwiających przywrócenie naturalnej równowagi mikroflory w jelitach. W wielu przypadkach skuteczne okazały się diety wegańskie i wegetariańskie.

Produkty zalecane w diecie, która zapobiega też nawrotom przerostu bakteryjnego, obejmują żywność bogatą w probiotyki oraz źródła prebiotyków w postaci błonnika rozpuszczalnego. A ponadto zioła kulinarne, czosnek (przy nasileniu objawów lepszy jest wyciąg albo suplement z allicyną), a ponadto kurkuma, cynamon, a także odtruwające algi chlorella oraz buraki.

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia