To potężne zioło kwitnie w całej Polsce. Niesie ulgę przy astmie, migrenie i bolesnych miesiączkach. Przygotujesz z niego napary i nalewki

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Lepiężnik kwitnie drobnymi różowymi lub białymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu bezpośrednio z kłączy wyrastają bardzo duże liście, które tworzą rozległe łany.
Lepiężnik kwitnie drobnymi różowymi lub białymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu bezpośrednio z kłączy wyrastają bardzo duże liście, które tworzą rozległe łany. Marta Siesicka-Osiak / Polska Press
Lepiężnik to niepozorna roślina o potężnych właściwościach, które znane były już w Starożytności. Rośnie w całej Polsce i może być wykorzystywana przy łagodzeniu objawów astmy, migreny i bolesnych miesiączek. Zobacz, jak wygląda lepiężnik, kiedy go zbierać i co z niego przygotować.

Spis treści

Jak wygląda lepiężnik?

Lepiężnik różowy, znany także jako lepiężnik pospolity, lepiężnik lekarski lub podbiał łopianowy, to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Jest jedną z pierwszych kwitnących roślin – jej charakterystyczne kwiaty zebrane w koszyczki i tworzące wiechowate grona możemy oglądać już z końcem lutego i początkiem marca aż do kwietnia.

Ma grube kłącze i duże – sięgające nawet 100 cm długości i 60 cm szerokości – liście o kształcie nerkowatym lub okrągło-sercowatych, które pojawiają się dopiero po przekwitnięciu. Występuje niemal w całej Europie, płn.- zach. Azji i Ameryce Północnej.

W Polsce występuje kilka odmian lepiężnika, m.in.:

  • lepiężnik różowy (Petasites hybridus L. Gaertner),
  • lepiężnik biały (Petasites albus L. Gaertner),
  • lepiężnik kutnerowaty (Petasites spurius).

Najczęściej spotkać go można nad brzegami rzek, jezior oraz w zaroślach i łąkach na wilgotnej, piaszczystej glebie.

Jak i kiedy zbierać lepiężnik?

Surowcem leczniczym są liście i korzeń lepiężnika. Liście zbiera się w okresie od maja do czerwca – po pełnym ukształtowaniu, a korzenie – jesienią. Liście można suszyć warunkach naturalnych w zacienionym i przewiewnym miejscu. Korzenie wymagają użycia ogrzewanej suszarni i temperatury do 40 stopni Celsjusza.

Lepiężnik różowy – właściwości lecznicze

Lepiężnik zawiera liczne substancje aktywne m.in.:

  • alkaloidy pirolizydynowe,
  • flawonoidy,
  • śluzy,
  • olejek eteryczny,
  • seskwiterpeny,
  • inulina,
  • związki mineralne.

Jego właściwości znane były już w Starożytności, a jak podaje znany polski fitoterapeuta dr Henryk Różański:

W medycynie ludowej lepiężnik był wykorzystywany w leczeniu padaczki, nerwic, kolek, nadciśnienia, bolesnych miesiączek, astmy, uporczywego kaszlu, alergii i bezsenności.

Obecnie lepiężnik ceniony jest za działanie przeciwbólowe oraz rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego i dróg moczowych. Działa również napotnie i moczopędnie. Ze względu na te właściwości stosowany jest przy dolegliwościach takich jak:

  • kolki jelitowe,
  • astma,
  • bolesne miesiączki,
  • migrenowe bóle głowy,
  • skurcze mięśni,
  • przeziębienie,
  • choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki,
  • problemy ze snem,
  • stany niepokoju.

Świeże liście lub odwar mogą być stosowane w postaci okładów na skaleczenia i otarcia skóry.

Jak przygotować napar, odwar i intrakt z lepiężnika?

Z kłącza i liści lepiężnika można samodzielnie przygotować lecznicze mikstury. Dr Różański podaje przepisy na intrakrt oraz napar z lepiężnika, a Mateusz Emanuel Sanderski w swojej książce „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” proponuje przygotowanie odwaru z lepiężnika:

  1. Intrakt z lepiężnika wg dr Różańskiego: 100 g świeżego mielonego kłącza zalać 300 ml gorącego alkoholu 40-60 proc., wytrawiać przynajmniej przez 7 dni, przefiltrować. Zażywać jako środek wykrztuśny, rozkurczowy, żółciopędny w dawce 5-10 ml; jako środek przerywający kolki, astmę, migrenę – w dawce 10, a nawet 15 ml. Łagodzi objawy alergii. Zewnętrznie do przemywania zmian w przebiegu atopowego zapalenia skóry (uwaga! może wywołać uczulenie u osób nadwrażliwych, wtedy leczenie przerwać).
  2. Napar z lepiężnika wg dr Różańskiego – 2 łyżki rozdrobnionego surowca (kłącze lub liście) zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkraplać dodatkowo do nosa przy katarze siennym oraz stosować do okładów przy zapaleniu spojówek (alergiczne).
  3. Odwar z lepiężnika wg Sanderskiego – 1 łyżkę korzeni lub 1 łyżkę liści lepiężnika zalać szklanką wody, zagotować i trzymać na małym ogniu przez 15 min. Odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki w kolce jelitowej, astmie, zapaleniu oskrzeli i bolesnej menstruacji oraz w stanach gorączkowych.

Lepiężnik – środki ostrożności

Lepiężnik jest rośliną zawierającą toksyczne substancje (alkaloidy pirolizydynowe), dlatego nie powinien być stosowany dłużej niż przez okres 2-3 tygodni. Kurację można powtarzać raz na 3 miesiące. Lepiężnik powinien być przyjmowany w ściśle określonych, niewielkich dawkach, pod kontrolą lekarza. Gotowe preparaty dostępne na rynku są pozbawione szkodliwych substancji.

Źródło:

a

emisja bez ograniczeń wiekowych

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia