Szkoły od września bez HiT-u i edukacji obywatelskiej, a nauczyciele bez etatu? ZNP interweniuje

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do Ministerstwa Edukacji Narodowej list dotyczący zmian w edukacji obowiązujących już od września 2024. Mowa o rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość. W nadchodzącym roku szkolnym w klasach pierwszych szkoły średniej przedmiot historia i teraźniejszość, ani przedmiotu edukacja obywatelska nie będą obowiązywać. To będzie miało znaczący wpływ na zatrudnienie nauczycieli. Niektórzy zostaną przez pracy?

Spis treści

Nowy rok szkolny bez historii i teraźniejszości

W ostatnich tygodniach Barbara Nowacka zapowiadała kolejne zmiany w szkolnictwie. Od września 2024 r. z planów lekcji znika przedmiot historia i teraźniejszość. Będą się go uczyć tylko uczniowie, którzy już w roku szkolnym 2023/2024 mieli go w planie zajęć.

ZNP interweniuje w sprawie zatrudniania nauczycieli. Niektórzy mogą stracić pracę.
ZNP interweniuje w sprawie zatrudniania nauczycieli. Niektórzy mogą stracić pracę. pixabay.com

Od września 2025 roku w planach lekcji pojawi się nowy przedmiot - jest to edukacja obywatelska.

Na szybko wyprowadzane zmiany uwagę zwrócił Związek Nauczycielstwa Polskiego, który postanowił interweniować w tej sprawie.

Przeczytaj też:Zmieni się termin ogłoszenia wyników matur 2024? Barbara Nowacka odniosła się do pisma RPO. Obszerne wyjaśnienia ministerstwa >>>

Zabraknie godzin dla nauczycieli?

Wiele mówi się o tym, że brakuje nauczycieli i dostępnych ofert pracy jest coraz więcej. Tak nie jest jednak w przypadku wszystkich przedmiotów. ZNP wystosował pismo do ministerstwa, w którym wyjaśnia problem.

Do tej pory w klasach pierwszych przedmiot historia i teraźniejszość realizowany był w wymiarze 2 godzin , a w klasach drugich w wymiarze jednej godziny, tak więc w roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani przedmiotu edukacja obywatelska co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli - czytamy na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Pojawiła się obawa o wymiar zatrudnienia nauczycieli.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nauczyciele często ratowali szkoły ponadpodstawowe podejmując się prowadzenia zajęć dydaktycznych z przedmiotu historia i teraźniejszość, a teraz podziękuje im się za pracę, proponując powrót za rok. Czy będą chcieli wrócić? - zwraca uwagę ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje, by w roku szkolnym 2024/2025 przywrócić w klasach pierwszych w wymiarze jednej godziny przedmiotu wiedza o społeczeństwie, do którego prowadzenia nauczyciele są przygotowani, posiadają wymagane kwalifikacje, a także podręczniki.

ZNP zwraca także uwagę na fakt, że ruch kadrowy w oświacie kończy się w dniu 31 maja i do tego terminu nauczyciel powinien być poinformowany o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy, czy też o wypowiedzeniu umowy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

źródło:Związek Nauczycielstwa Polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji