Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się DUŻE podwyżki dla seniorów. To będą ciężkie czasy. Skąd pieniądze na rachunki i zakupy? To się zmieni. Sprawdź dane 10.05.2024

OPRAC.: PWN
Szykują się podwyżki świadczeń dla seniorów, którzy korzystają z opieki medycznej. Niedługo niektórych emerytów przestanie na to stać. Sprawdź szczegóły - KLIKNIJ >>>
Szykują się podwyżki świadczeń dla seniorów, którzy korzystają z opieki medycznej. Niedługo niektórych emerytów przestanie na to stać. Sprawdź szczegóły - KLIKNIJ >>>123rf
Trzynasta i czternasta emerytura to sposób na to, by finansowo wspomóc seniorów. Jednak koszty utrzymania wzrastają, m.in. ze względu na inflację. Jak się okazuje, to nie koniec finansowych kłopotów dla seniorów, bo szykują się kolejne podwyżki dla tej grupy obywateli. Jesteś emerytem? Mamy złe wiadomości. Niedługo niektórych przestanie na to stać - 10.05.2024.

Podwyżki dla seniorów - kwiecień 2024. Te koszty wzrosną

Opieka zdrowotna dla seniorów jest kluczowa. Stały dostęp do lekarza, tanich lekarstw oraz rehabilitantów jest gwarancją właściwego stanu zdrowia. Częścią tego procesu jest też sanatorium, gdzie emeryci mogą odzyskać nadszarpnięte zdrowie pod opieką specjalistów. Kuracjusze bardzo cenią tego typu opiekę!

Jak się dostać do sanatorium? Jeśli finanse pozwalają, można sobie wykupić prywatny turnus w dowolnym terminie oraz terenie. Jednak znacznie większym zainteresowaniem cieszy się sanatorium na NFZ.

W ramach ubezpieczenia możemy skorzystać z darmowej opieki, choć wiadomo, że trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami.

Sanatorium przed 2024 rokiem było dla ciebie za drogie? Mamy złe wiadomości, bo opłaty za tegoroczne turnusy mogą wzrosnąć. Kuracjusze muszą szykować się na wyższe opłaty w sanatorium. Jakie konkretnie usługi będą droższe? Wszystkie szczegóły znajdziesz w tej galerii:

Szykują się podwyżki świadczeń dla seniorów, którzy korzystają z opieki medycznej. Niedługo niektórych emerytów przestanie na to stać. Sprawdź szczegóły - KLIKNIJ >>>

Szykują się DUŻE podwyżki dla seniorów. To będą ciężkie czas...

Jak się dostać do sanatorium?

Jest kilka polskich instytucji, które mogą skierować chorego na pobyt w sanatorium. Należą do nich: Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, wystawić między innymi lekarz rodzinny lub lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Z tym dokumentem musisz skierować się do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (w województwie, na którego terenie mieszka pacjent).

Jeżeli we wniosku są wszystkie informacje, zostanie on przejrzany przez balneologa (lekarza uzdrowiskowego). Ten może się zgodzić na leczenie sanatoryjne lub go odmówić. Tak czy siak, decyzja zostaje wydana w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że kolejki do sanatoriów bywają długie oraz trwają nawet i 2 lata.

Jaką decyzję w sprawie skierowania do sanatorium na NFZ podejmie lekarz?

Decyzja balneologa może być

  • pozytywna – pacjent otrzyma skierowanie do uzdrowiska, które ważne jest 18 miesięcy, licząc od dnia wystawienia. Nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia turnusu pacjent informowany jest o miejscu i rodzaju leczenia.
  • negatywna – jeżeli wynika z przyczyn braku miejsca w sanatorium, to pacjent trafia na listę oczekujących. Jeżeli natomiast powodem negatywnej decyzji jest ocena lekarza, który stwierdza bezcelowość wyjazdu, pacjent zostaje poinformowany o decyzji. Nie przysługuje prawo odwołania się.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie wyjazdu z NFZ?

Leczenie w sanatorium przysługuje pacjentom ubezpieczonym np. w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zanim emeryt zostanie kuracjuszem, lekarz musi sprawdzić kilka rzeczy. Wśród nich:

  • stan zdrowia ubiegającego się o skierowanie,
  • brak przeciwwskazań do leczenia w sanatorium,
  • dotychczasowe doświadczenia pacjenta z sanatorium – wyniki leczenia uzdrowiskowego, jeśli już wcześniej korzystał z sanatorium.

Kto może wyjechać do sanatorium z NFZ?

Do sanatorium zwykle bezproblemowo skierowania otrzymują osoby mające choroby przewlekłe, które nawracają na skutek pracy. W tym gronie znajdą się również pacjenci wymagający rehabilitacji po przebytych schorzeniach, a także operacjach.

Warto pamiętać, że osoba dorosła do sanatorium może wyjechać tylko raz na rok.

Podwyżki w sanatoriach. Ile musisz zapłacić w 2024 roku?

Do sanatorium możesz pojechać za darmo, o czym pisaliśmy na łamach "Dziennika Bałtyckiego", ale jeśli chcemy podwyższyć sobie standard pobytu, trzeba szykować się na opłaty. Ceny różnią się ze względu na standard oraz sezon.

Jednak w 2024 roku ceny za pobyt w sanatorium mogą wzrosnąć. Jak wysoko? Tu podwyżka uzależniona jest od wskaźnika inflacji, którego wartość prognozuje Narodowy Bank Polski. Według nich średnia inflacja w 2024 roku wyniesie 12 procent. Co za tym idzie, wydatki za trzytygodniowy pobyt zdrowotny mogą znacznie wzrosnąć - właśnie o wielkość wskaźnika inflacji.

Wzrosną ceny za sanatorium. Ile zapłacisz w 2024 roku?

Póki co, informacje są dobre, bo resort zdrowia zamroził podwyżki, ale sytuacja może drastycznie się zmienić. Jak bardzo? Jeśli Ministerstwo Zdrowia zostanie przy podwyżkach, to kuracjusze za sanatorium zapłacą nawet o ok. 26 procent więcej.

W 2024 roku za 3-tygodniowy turnus w sanatorium pacjent płaci od 222 złotych (wariant najtańszy) do nawet 858 złotych (wysoki standard). Gdy w życie wejdą przewidywane podwyżki, to opłata za pobyt na wiosnę i lat 2024 wzrosną o 200 złotych. Za jednoosobowy pokój z łazienką kuracjusz zapłaci już 1 000 zł.

Seniorów nie będzie stać na sanatorium?

Zmiany w systemie opieki sanatoryjnej nadciągają, co zapowiadał szef resortu zdrowia. Zmiany miały ułatwić życie pacjentom i np. dać im dowolność przy wskazywaniu sanatorium, w którym chcą odzyskać zdrowie. Zanim jednak wejdą w życie, potrzebny będzie projekt nowych przepisów, który przegłosować musi Sejm.

Ministerstwo Zdrowia musi wydać specjalne rozporządzenie indeksujące podwyżki. Takie zmiany zwykle ogłaszane są na początku roku. Kiedy konkretnie możemy się spodziewać podwyżek dla kuracjuszy w sanatoriach?

- Obecnie nie podjęto jeszcze wiążących decyzji w sprawie zmian stawek dopłat dla pacjentów za pobyt w sanatorium w ramach skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - przekazało biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dodatkowe opłaty w sanatoriach. Kto, kiedy i ile musi zapłacić ekstra?

Osoby goszczące w darmowym sanatorium ze zdziwieniem odkrywają dodatkowe opłaty, które muszą uiszczać za niektóre "udogodnienia". Jak wygląda cennik dodatkowych opłat w niektórych sanatoriach?

Ceny niejednokrotnie bywają szokujące. Codzienne korzystanie z takich dodatków może złożyć się na naprawdę spory rachunek, który przyjdzie kuracjuszom uiścić po zakończonym pobycie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Szykują się podwyżki świadczeń dla seniorów, którzy korzystają z opieki medycznej. Niedługo niektórych emerytów przestanie na to stać. Sprawdź szczegóły - KLIKNIJ >>>

Szykują się DUŻE podwyżki dla seniorów. To będą ciężkie czas...

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, "Fakt"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki