Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Damnicy czekają na bociany. Energetycy wzmocnili gniazdo [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
W Damnicy ekipa monterów ze spółki Energa wymieniła platformę, na której co roku wiją swoje gniazdo bociany. To jedna z 500 platform, które energetycy przygotowali w tym roku dla ptasich mieszkańców.

W Damnicy bociany corocznie zamieszkują na gnieździe na słupie energetycznym zlokalizowanym w pobliżu Urzędu Gminy. Gniazdo opiera się na specjalnej platformie, która jednak już wymagała remontu. Kilka dni temu energetycy z Energii dokonali wymiany tej platformy na nową. Przy czym chodzi nie tylko komfort bocianów, ale także bezpieczeństwo pieszych przechodzących w pobliżu słupka energetycznego z bocianim gniazdem na szczycie.

Jak informują urzędnicy z Urzędu Gminy Damnica, na razie bocianów jeszcze nie widać. Przypominają, że w zeszłym roku pierwszy bocian pojawił się 22 marca.

Okazuje że bociany dużo częściej na miejsce budowy gniazd wybierają słupy energetyczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ jest coraz mniej tradycyjnych dachów pokrytych strzechą, na których mogą bez przeszkód założyć swoje gniazdo. Dlatego Grupa Energa już od wielu lat buduje i konserwuje platformy na bocianie gniazda.

– Wyniesienie gniazda ponad linię energetyczną, chroni zarówno jego lokatorów, jak i same przewody, zabezpieczając je między innymi przed kontaktem z materiałem wykorzystanym przez ptaki jako budulec. Zdarzają się sytuacje, w których może on powodować zwarcia, a w konsekwencji przerwy w dostawach energii elektrycznej – mówi Grzegorz Baran z Energa Operator.

W tym roku Energa Operator na terenie, na którym działa, przygotowała 500 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających bocianie gniazda zamontowanych na słupach energetycznych. Łącznie tych konstrukcji jest już blisko 12 tys. Szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.

– Energetycy podnoszą gniazda na specjalnych konstrukcjach montowanych ponad liniami energetycznymi. To „przeprowadzanie” bocianów na platformy jest możliwe jedynie od września do początku marca, gdy ptaków nie ma w kraju i ich gniazda nie są zamieszkane. Po tym okresie zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd z uwagi na sezon lęgowy – zaznacza Adam Mądry z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Energa współpracuje z przyrodnikami nie tylko w kwestii zabezpieczania bocianich gniazd. Pomaga również w obrączkowaniu tych ptaków, czemu służy projekt „Energetyczni obrączkarze Grupy Energa”. Energetycy popularyzuja również wiedzę na temat potrzeby ochrony bocianów.

Dzięki współpracy fundacji przyrodniczej "pro Natura" i Grupy Energa powstała specjalna infolinia 801 BOCIAN, czyli 801 26 24 26 i adres e-mail [email protected]. Od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 na infolinii dyżurują przyrodnicy, którym można zadać wszelkie pytania związane z ochroną tych ptaków. Tu także konsultowane są zgłoszenia dotyczące potrzeby montażu platformy.

Zobacz także: Bocian na dachu budynku w pobliżu słupskiego PKS-u

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza