Na czym będzie polegać współpraca?
Na mocy porozumienia o współpracy firma Intel będzie organizować najwyższej jakości programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie. Będzie to kontynuacja rozpoczętych w 2021 roku działań w szkołach rolniczych, opartych na programie AI for Future Workforce.
Jak sztuczna inteligencja zmieni rolnictwo?
Temat sztucznej inteligencji wciąż jest dla wielu czarną magią. Szczególnie branża rolnicza zastanawia się, jak technologia może odmienić ich codzienną fizyczną pracę. Szkolenia, które odbędą się w Polsce, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie.
– Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa – podkreślił wicepremier Kowalczyk.
Szef resortu dodał, że program będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych. Uczniowie nauczą się nieszablonowego i awangardowego myślenia.
Szkoły rolnicze będą miały pracownie cyfrowe. Polska pionierem AI?
Intel ma w planach utworzenie modelowego rozwiązania szkolnej pracowni, która pozwoli wdrażać sztuczną inteligencję w zastosowaniach rolniczych. Nie tylko podniosą się kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli w polskich szkołach, ale także posiądą oni wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji. W 2022 roku w planach jest edukacja ponad 200 pedagogów i 3000 wychowanków.
W zakresie podejścia do edukacji i szkoleń programowych AI for Future Workforce Polska jest pionierem.
– Nasz program – AI for Future Workforce – to najwyższej jakości program szkoleniowy dotyczący sztucznej inteligencji. Polska jest jednym z największych dostawców produktów rolnych w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie tutaj rozpoczynamy szkolenia, które przełożą się na poprawę wydajności pracy w zakładach rolnych – podkreślił wiceprezes Ciepluch.
Źródło: MRiRW