MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związek Podhalan uhonorowany na Jasieniu. To ważna społeczność dla Gdańska

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Związek Podhalan uhonorowany na Jasieniu. To ważna społeczność dla Gdańska
Związek Podhalan uhonorowany na Jasieniu. To ważna społeczność dla Gdańska Dominik Paszliński / UMG / Dziennik Bałtycki
Choć górale przybyli na obecne tereny Gdańska już po II wojnie światowej, to jako oficjalny oddział Związku Podhalan funkcjonują w nim od 2019 roku. Na wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej, Rada Miasta Gdańska pod koniec ubiegłego roku przegłosowała nadanie nowego imienia rondu w rejonie alei Armii Krajowej, ulic Kartuskiej i Gronostajowej. Uroczyste odsłonięcie nazwy: rondo Związku Podhalan, odbyło się w sobotę, 11 maja.

Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, w odsłonięciu tablicy z nową nazwą ronda wzięli udział: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Anna Golędzinowska i Piotr Gierszewski, radni Miasta Gdańska, Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Wojciecha oraz Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II. Nie zabrakło także kapłanów z parafii Bł. Doroty z Mątew oraz górali, którzy licznie przybyli na uroczystość.

- Tworzenie różnorodnej wspólnoty Gdańska- Często na Górze Gradowej powiewa flaga patchworkowa. Została ona przygotowana kilka lat temu, wspólnie przez różne środowiska i mniejszości, które tworzą naszą gdańską wspólnotę. Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj odsłaniamy tablicę na rondzie Związku Podhalan, właśnie w kontekście tej różnorodnej wspólnoty. Każdy z nas ma swoją tożsamość i jest zobowiązany do pielęgnowania tradycji i miejsca pochodzenia. Razem tworzymy bogactwo różnorodnego Gdańska i różnorodnej Polski - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Uchwałę w sprawie nadania nazwy z grudnia 2023 r. przeczytała Radna Miasta Gdańska Anna Golędzinowska, a później wspólnie z zastępcą prezydenta Gdańska, Piotrem Grzelakiem i radnym Piotrem Gierszewskim przecięli wstęgę na tablicy z nazwą nowego ronda. O tym jak ważnym miejscem dla górali jest Gdańsk, mówił prowadzący uroczystość Mirosław Adamczyk.

- Ważnym dla nas i dla naszych ojców i dziadków grodem jest prastary Gdańsk, miasto wolności i solidarności. To miejsce, w którym nasi przodkowie znaleźli dla siebie dom, w którym czuli się bezpiecznie, a nas – dzieci i wnuki – wychowali, by kochać góry i morze. – mówił Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Wojciecha

Gdański Oddział Związku Podhalan to najbardziej oddalona od macierzy społeczność górali

Jak informuje Marcin Szeląg z Urzędu Miejskieog w Gdańsku, rondo znajduje się w rejonie powojennego osadnictwa górali podhalańskich. Przybyli oni na obecne tereny Gdańska po II wojnie światowej, by uprawiać i gospodarować pagórkowatymi polami i łąkami obecnej dzielnicy Jasień, a tym samym zapewnić miastu żywność. Po wielu latach, w 2019 roku oficjalnie założony został Gdański Oddział Związku Podhalan, który jest najbardziej oddalonym oddziałem od rodzimej ziemi.

- Wielki piewca Podhalan, Władysław Orkan, w 1922 roku skierował do górali w Czarnym Dunajcu wskazania do dalszego działania. Wśród jego słów znalazło się sformułowanie, które pasuje do dzisiejszej uroczystości: „nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią, chociażbyś na krańca świata się znalazł”. To odwzorowuje podejście górali, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej, gospodarując tereny obok lokalnej społeczności kaszubskiej. Gratulujemy sukcesu, że tak daleko od macierzy potrafiono się zjednoczyć i tak wiele dobrego stworzyć. Zaznaczyliście tu swoją obecność, wzbogaciliście różnorodność tego regionu i wnieśliście tu swoją cząstkę, budując społeczność lokalną. Świadczycie o góralskości, ale żyjecie też wśród innych, dlatego ważna jest współpraca i tolerancja. Wszystkiego dobrego! - mówił Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II.

Kolejne pokolenia kultywują tożsamość góralską i przyczyniają się do budowy wielokulturowej tożsamości miasta. Przejawem tego jest m. in. zbudowana sumptem Związku Podhalan gazdówka, która służy za miejsce promocji kultury podhalańskiej, a jednocześnie jedno z pierwszych miejsc wydarzeń kulturalnych i integracyjnych na terenie dzielnicy Jasień.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki