26% rolników obawia się kredytów bankowych - kosztów i formalności

MATERIAŁ INFORMACYJNY
pixabay.com
Udostępnij:
– Z naszych badań wynika, że ponad 26% rolników obawia się kredytów bankowych z uwagi na ich wysokie koszty oraz skomplikowane formalności. Poprzez ofertę z gwarancją udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu COSME chcemy zwiększyć dostępność finansowania dla tej grupy klientów – mówi Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzający Obszarem Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku.

Nest Bank podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadził do oferty kredyt z gwarancją COSME. W pierwszej kolejności bank udostępnił specjalną ofertę dla rolników.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Nest Banku wynika, że ponad ¼ rolników obawia się kredytów bankowych*. Wśród najczęściej wymienianych obaw znalazły się wysokie koszty kredytów, skomplikowane formalności oraz zbyt długi proces kredytowy.

– W Nest Banku rozumiemy obawy rolników, których dochód jest niejednolity i sezonowy. Upraszczamy na ich potrzeby nasze procedury podejmując wstępną decyzję kredytową nawet w 5 minut, a środki z kredytu wpłacamy już w 24 godziny. W ramach współpracy z BGK przygotowaliśmy dla Rolników specjalną ofertę. Dzięki niej mogą otrzymać oprocentowanie niższe o ponad 3 punkty procentowe i obniżoną prowizję za udzielenie kredytu – mówi Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku.

COSME jest ramowym programem Komisji Europejskiej na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki gwarancji COSME rolnik może liczyć w Nest Banku zarówno na wysoką maksymalną kwotę (nawet do 550 tys. zł), jak i na niższe koszty udzielenia kredytu. Wniosek o gwarancję składany jest razem z wnioskiem o kredyt, dzięki czemu proces kredytowy jest przyjazny nawet dla najbardziej wrażliwych na formalności klientów.

Dzięki gwarancjom COSME przedsiębiorcy mogą uzyskać finansowanie na atrakcyjnych warunkach. Budżet programu wynosi ok. 2,3 mld euro, z czego ok. 1,3 mld euro to środki przeznaczone na instrumenty finansowe (dłużne i kapitałowe). O kredyt z gwarancją COSME mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP, posiadające zdolność kredytową i spełniające pozostałe warunki określone w warunkach Programu. Gwarancja jest formą zabezpieczenia kredytu na wypadek, gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu w terminie określonym w umowie kredytowej. Jeśli przedsiębiorca nie będzie mógł spłacić kredytu z własnych środków, to spłaty w części zabezpieczonej gwarancją dokona udzielający gwarancji. W takiej sytuacji dalsze rozliczenia będą prowadzone pomiędzy gwarantem a przedsiębiorcą, ale wyłącznie w części zabezpieczonej gwarancją. Przedsiębiorca będzie zobowiązany zwrócić wypłaconą z gwarancji kwotę wraz z odsetkami**.

Niniejsze finansowanie jest możliwe dzięki Gwarancji, która została udzielona w ramach programu COSME oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych („EFSI”) ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFSI ma na celu wspieranie finansowania i wdrażania inwestycji produkcyjnych w Unii Europejskiej oraz zapewnienie lepszego dostępu do finansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie