Ciągniki autonomiczne na polskich polach już za 6-7 lat? W 2024 roku będą dopłaty na Rolnictwo 4.0

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Premie dla młodych rolników to bezzwrotna premia w wysokości 200 tys. zł. W ramach „Inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu” kwota dofinansowania na zasadzie refundacji może wynieść 200 tys. zł.
Premie dla młodych rolników to bezzwrotna premia w wysokości 200 tys. zł. W ramach „Inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu” kwota dofinansowania na zasadzie refundacji może wynieść 200 tys. zł. pixabay.com/amymilitary
Ostatni rok przyniósł prawdziwy wysyp rozwiązań rolnictwa precyzyjnego, mówi pasjonat Rolnictwa 4.0 dr Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Z kolei dystrybutorzy szacują, że ciągniki autonomiczne na polskich polach to kwestia sześciu, może siedmiu lat. Są jednak dwie podstawowe bariery w upowszechnianiu tych technologii. Po pierwsze brak wystarczającej wiedzy, po drugie brak pieniędzy. Czy znajdzie się rozwiązanie? Jest szansa na dopłaty z ARiMR.

Spis treści

Rolnictwo 4.0 coraz mocniej zaznacza swoją obecność

Kierunek rozwoju rolnictwa, tak na świecie jak i w Polsce to precyzyjne działania i automatyzacja oraz autonomia. Takie trendy coraz mocniej widać na targach rolniczych. Przykładem może być ostatni Agrotech w Kielcach. Wystawa odbyła się 8-10 marca.

– Nowości to domena targów, a to, co zaproponowało 520 wystawców z 17 krajów podczas minionej edycji, obrazuje, jak ogromny postęp właśnie się dokonuje. Pośród naszych stałych wystawców, światowych gigantów branży agro, którzy od lat prezentują nowości 4.0, w tym roku pojawiły się firmy m.in., z Chin, Węgier którzy pokazywali najnowsze rozwiązania w tym zakresie. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak licznej i różnorodnej oferty 4.0 – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Jednym z gości targów był dr Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, naukowiec i specjalista, który opracował darmowy e-book „Rolnictwo 4.0”. Wspomina:

- Pierwszy robot autonomiczny na polskich targach zobaczyłem w 2021 roku, na kieleckich targach techniki rolniczej Agrotech pojawił się w 2022. Z roku na rok takich maszyn przybywa, a wśród ich autonomiczny ciągnik

Nowoczesne rozwiązania gromadzą szereg danych, które pomagają podejmować decyzje w zarządzaniu gospodarstwem.
Nowoczesne rozwiązania gromadzą szereg danych, które pomagają podejmować decyzje w zarządzaniu gospodarstwem. Targi Kielce, materiały prasowe

- Coraz więcej firm ma w ofercie nawigacje rolnicze, automatyczne prowadzenie maszyn, ciągników. Pojawiają się nowe firmy, a te, które już wcześniej oferowały takie rozwiązania, teraz proponują dodatkowe funkcje, jak zmienne dawkowanie nawozów i pestycydów – wymienia naukowiec. - Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego zaczęły się pojawiać już 20 lat temu na rynku, ale ostatni rok to istny boom, wręcz wysyp nawigacji satelitarnych dla rolnictwa – zaznacza dr Jacek Skudlarski.

Nowoczesne maszyny rolnicze mają być precyzyjne

Po raz pierwszy na targach Agrotech 2024 została przygotowana Strefa Rolnictwa Precyzyjnego. Co kryje się pod hasłem - Rolnictwo 4.0? To przede wszystkim wymiana cennych informacji.

- To na przykład systemy telematyczne, które wysyłają do programów służących do zarządzania gospodarstwem wszystkie informacje dotyczące m.in. maszyny, gleby, pogody czy dawkowania nawozu - mówi Bogdan Kazimierczak z firmy Wanicki Agro. - Dzięki temu rolnicy otrzymują gotowy plan pracy, który trafia także do ciągnika - dodaje.

Precyzyjnie wykonywane zabiegi mają prowadzić do oszczędności - nawozów czy paliwa. O ile praca ciągników bez operatora to jeszcze pieśń przyszłości, to już dziś w niektórych gospodarstwach drony prowadzą opryski.

- Nasze drony pracują na bateriach, a jedynym źródeł spalin jest agregat, jednak zużywa tylko około 3 litrów paliwa na godzinę pracy, podczas gdy ciągnik około 30 - mówi przedstawiciel firmy SNH Drones.

Drony na polu pozwalają precyzyjnie wykonać zabieg w miejscu, gdzie jest potrzebny.
Drony na polu pozwalają precyzyjnie wykonać zabieg w miejscu, gdzie jest potrzebny. pixabay.com/Lxz2208180358

Ceny dronów do oprysków zaczynają się od 35 tysięcy złotych, a koszt inteligentnego pielnika optycznego to aż 130 000 euro.

Nabory 2024 na rolnictwo 4.0. Co z dopłatami na nowoczesne maszyny?

Nowoczesne rozwiązania są kosztowne i rolnicy, aby móc z nich korzystać, potrzebują wsparcia. Jak bardzo jest potrzebne, przekonaliśmy się podczas pierwszego, ubiegłorocznego naboru wniosków na Rolnictwo 4.0 w ARiMR. Agencja zaledwie 2 dni po rozpoczęciu naboru musiała go zakończyć, ponieważ rolnicy w swoich wnioskach tak szybko wyczerpali limit pieniędzy na ten cel.

Pula środków wynosiła 164 miliony złotych. Przyjęto 10,3 tysiące wniosków. – Bez tego wsparcia zewnętrznego, które wynosi nawet 65% inwestycji, rolnikom na pewno byłoby ciężko kupić sprzęt. Maksymalnie rolnik może otrzymać nawet 200 tysięcy złotych - mówi Karolina Szałas, doradca Ministerstwa Rolnictwa w zakresie funduszy unijnych.

Czy w 2024 roku będą dopłaty na zakup nowoczesnych maszyn i rozwiązań z obszaru Rolnictwa 4.0?

Grzegorz Przysucha, który także współpracuje z resortem rolnictwa w zakresie dofinansowań i dotacji, zaznacza, że w nowych działaniach z PROW duży nacisk jest i będzie kładziony na umożliwienie rolnikom zakupu maszyn z rozwiązaniami rolnictwa 4.0.

– Jest nacisk na to, by w kierunku rolnictwa 4.0 wiązać te działania, by wszędzie wpinać oszczędność czasu, kosztów, wydatków na rolnictwo, by móc podnieść dochodowość gospodarstw – mówi Przysucha. - Te działania, w ramach których w tym roku można będzie kupić maszyny z rozwiązaniami 4.0 to przede wszystkim:

  • „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”,
  • „Młody rolnik”
  • oraz „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”.

Na te pieniądze czekają także producenci i dystrybutorzy maszyn i urządzeń rolniczych. O to, kiedy pula pieniędzy, która będzie dla nich odczuwalna, pojawi się na rynku pytali doradców inwestycyjnych w czasie spotkania na targach Agrotech.

W maju mają być wydawane decyzje i podpisywane umowy w ramach „Rozwoju małych gospodarstw” i „Rolnictwa 4.0”, więc jesienią rolnicy mogliby zacząć kupować. Czy tak się stanie? To jest decyzja rolnika, jednak zapowiadane podwyżki cen mogą mobilizować do kupna – stwierdził Grzegorz Przysucha. – Nabór dla młodych rolników ma ruszyć w czerwcu, kolejne dwa działania jesienią.

W ramach działania „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” maksymalna wysokość pomocy może wynieść nawet milion złotych –
W ramach działania „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” maksymalna wysokość pomocy może wynieść nawet milion złotych – w przypadku budowy lub modernizacji budynków lub budowli służących do produkcji ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii; albo 300 tys. złotych - w przypadku np. zakupu określonych maszyn. pixabay.com/Pascvii

Kiedy innowacyjne maszyny pojawią się na polskich polach?

- Rozwój robotyki i innowacyjnych rozwiązań jest bardzo szybki, wydaje mi się, że za 6-7 lat spotkamy ciągniki bez operatorów na polach - mówi Krzysztof Wilk z firmy Agri-Handler, która zaprezentowała na kieleckich targach autonomiczny ciągnik.

Przedstawiciele firmy Wohenderdrone uzupełniają: - Na Węgrzech jest dość duży boom na wykorzystywanie dronów do oprysków, jesteśmy przykładem dla wielu krajów w Europie. Myślę, że Polska potrzebuje jeszcze 2 może 3 lat na wprowadzenie przepisów, a rolnicy na korzystanie z takich usług i produktów.

Ciągnik autonomiczny prezentowany podczas targów Agrotech w Kielcach w marcu 2024.
Ciągnik autonomiczny prezentowany podczas targów Agrotech w Kielcach w marcu 2024. Targi Kielce, materiały prasowe

Na finansowaniu jednak postęp się nie kończy. Nowoczesne rolnictwo, aby mogło rozkwitnąć, potrzebuje ułatwień i zmian w przepisach, na co wskazują producenci m.in. dronów.

Andrzej Mochoń, podkreślając znaczącą rolę targów Agrotech w edukowaniu odbiorów, mówi, że rolnicy przygotowują się do korzystania z nowoczesnych technologii.

- Przełamujemy bariery w postrzeganiu nowych technologii, zaczynają widzieć je jako dostępne i przydatne. Rolnictwo 4.0, automatyzacja i robotyzacja to przyszłość polskiego rolnictwa, nie ma odwrotu – zaznacza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło: Targi Kielce

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera