Jakie warunki musi spełnić rolnik w 2024 r., żeby dostać dopłaty? Te normy GAEC obowiązują ze zmianami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kto może złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie? Jakie normy trzeba spełnić? Nadal obowiązuje wymóg, by był to rolnik aktywny zawodowo; limit hektarów i wymogi warunkowości, zatem słynne już normy GAEC, choć tu są pewne zmiany. Sprawdź zatem, kto i jakich norm musi przestrzegać w 2024 roku, żeby dostać dopłaty w pełnej wysokości.

Spis treści

Kto może wnioskować o dopłaty bezpośrednie?

Pierwsze i najważniejsze na liście zasad przyznawania dopłat bezpośrednich jest to, że przysługują rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą.

O tym, kim jest rolnik aktywny zawodowo, szerzej piszemy tu w osobnym artykule. Przeczytasz tam również, w jaki sposób ARiMR może to sprawdzać i kto nie może dostać unijnych dopłat

Rolnik, o którym mowa, żeby wnioskować o płatności bezpośrednie, musi posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ważny jest także termin. Jak wyjaśnia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „ziemia, do której chce otrzymać płatności, powinna być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.”

Poznaj wymogi wobec rolników, którzy chcą wnioskować o dopłaty bezpośrednie w 2024 roku
Poznaj wymogi wobec rolników, którzy chcą wnioskować o dopłaty bezpośrednie w 2024 roku pixabay.com/Hornet_Pictures

Wsparcie to przysługuje także rolnikowi, który ma mniej niż 1 ha gruntów, ale spełnia warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które miałby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Warunkowość. Te normy GAEC obowiązują w 2024 roku ze zmianami

Warunkowość od 2023 roku zastępuje wymogi wzajemnej zgodności i zazieleniania. Zawiera wymogi stawiane wszystkim gospodarstwom, które wnioskują o jakiekolwiek płatności. Została określona jako podstawowy i jednocześnie obowiązkowy element płatności bezpośrednich. W wytycznych warunkowości zawarto kwestie środowiskowe i klimatyczne.

W skład warunkowości wchodzą

 • normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska – normy GAEC
 • podstawowe wymogi w zakresie zarządzania – wymogi SMR.

Na liście norm znalazły się na lata 2023-2027:

 • GAEC 1: Utrzymywanie trwałych użytków zielonych
 • GAEC 2: Ochrona terenów podmokłych i torfowisk
 • GAEC 3: Zakaz wypalania gruntów rolnych
 • GAEC 4: Ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych
 • GAEC 5: Zarządzanie orką w celu zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby, biorąc pod uwagę nachylenie terenu.
 • GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach
 • GAEC 7: Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych
 • GAEC 8: Utrzymanie elementów i obszarów nieprodukcyjnych.

Już w pierwszym roku (2023) obowiązywały zwolnienia z części tych wymogów, a i tak budziły i nadal budzą sprzeciw rolnik, np. wymóg ugorowania gruntów. KE zgodziła się na ustępstwa, a poniżej najważniejsze zmiany w warunkowości w 2024 roku omawia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

 • wprowadzenie częściowej derogacji od normy GAEC 8, umożliwiającej rolnikom i innym beneficjentom spełnienie tej normy poprzez przeznaczenie minimalnego udziału co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub uprawy wiążące azot lub międzyplony. Przy czym międzyplony i uprawy wiążące azot muszą być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, a współczynnik ważenia w odniesieniu do międzyplonów wynosi 1;
 • uzupełnienie definicji nawozów w ramach normy GAEC 4 o każdą inną substancję zawierającą związek lub związki azotu rolniczo wykorzystywaną w celu zwiększenia wzrostu roślinności. Tym samym definicja obejmuje m.in. produkty pofermentacyjne, pozostałości z gospodarstw rybackich, odchody zwierzęce oraz osady ściekowe wchodzące w zakres programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu;
 • w przypadku normy GAEC 7 i GAEC 8 - rezygnacja z obowiązku składania oświadczenia na rzecz prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych lub posiadaniu innych dokumentów zawierających m.in. numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, informacje o wykonanych zabiegach.

Źródła: ARiMR, MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera