Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2024? Termin naboru w ARiMR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa najpopularniejszy z corocznych nabór w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Każdy rolnik aktywny zawodowo może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie 2024. Do kiedy potrwa nabór? Do kiedy można wprowadzać zmiany we wnioskach o płatności? Odpowiadamy na te kluczowe pytania o terminy. Sprawdzamy również, ilu rolników złożyło już wnioski w trwajacej kampanii.

Spis treści

ARiMR przekazała 3 kwietnia, że od pierwszego dnia naboru zarejestrowała ok. 58,5 tys. wniosków. Tylko 15 marca, czyli pierwszego dnia agencja dostała ok. 2 tys. wypełnionych online formularzy.

Termin - do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2024?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie zaczął się jak co roku o stałej porze, czyli 15 marca. Od tego dnia przez najbliższe tygodnie można składać wnioski w aplikacji wraz z potrzebnymi załącznikami. Standardowo podstawowy termin kończy się 15 maja, jednak przepisy dopuszczają możliwość dostarczenia dokumentów po tym terminie.

Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2024? Termin naboru w ARiMR
pixabay.com/sharkolot

Jak wiadomo, jeszcze przez 25 kolejnych dni kalendarzowych po 15 maja można przesyłać wnioski w eWniosekPlus, jednak z pomniejszeniem danej płatności 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót. (Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o płatności bezpośrednie - instrukcja ARiMR).

Co ważne, w 2024 roku ostatnim dniem na złożenie wniosku będzie nie 9 a 10 czerwca, a to dlatego, że 9 czerwca 2024 r. wypada w niedzielę). ARiMR przypomina, że wniosek złożony po 10 czerwca 2024 r. nie jest rozpatrywany. Oczywiście, o ile nabór nie zostanie przedłużony, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Rolnik może także zrobić korektę we wniosku bez konsekwencji finansowych — do 31 maja 2024 r. Podsumujmy w skrócie najważniejsze kwestie:

  • Podstawowy termin naboru 15 marzec - 15 maj
  • Korekty bez strat - do 31 maja
  • Wnioski ze spóźnieniem i potrąceniem - do 10 czerwca

Doradcy pomogą rolnikom z wnioskami za darmo

Wnioski można składać wyłącznie online za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Można dostać się do niej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

MRiRW: „Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku będzie można liczyć na bezpłatną pomoc ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego”.

Do dyspozycji rolników, którzy mają pytania do ARiMR, dostępny jest bezpłatny numer infolinii. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00.

Numer telefonu infolinii ARiMR

  • 800 38 00 84
  • 22 595 06 11

Pytania można także kierować do ARiMR mailowo na adres: [email protected].

O co można złożyć wniosek od 15 marca do 15 maja 2024?

Wiemy już kiedy składać wnioski i gdzie szukać pomocy. Przypomnijmy jeszcze krótko, o jakie formy wsparcia można zawnioskować w aplikacji eWniosekPlus po 15 marca:

  • płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy powierzchniowe i dobrostan zwierząt;
  • przejściowe wsparcie krajowe;
  • interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, płatności ONW oraz interwencje leśne i zadrzewieniowe;
  • płatności obszarowe kontynuowane w ramach PROW 2014-2020 (czyli płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i premia zalesieniowa).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera