Dopłaty bezpośrednie 2024. Nabór trwa, oto najistotniejsze zmiany. Zobacz listę. Do kiedy można składać wnioski?

Katarzyna Zawada
W poprzednim roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników.
W poprzednim roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników. pixabay.com/Canva
15 marca rozpoczęła się tegoroczna kampania dopłat bezpośrednich. Wnioski można składać w aplikacji eWniosekPlus. W porównaniu do 2023 roku przewidziano kilka zmian. Zobacz, czego nie ma i co uległo doprecyzowaniu. Oto lista.

Dopłaty bezpośrednie 2024. Termin naboru

Na dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe czekało wielu rolników. Formularz wypełnia się wyłącznie w formie online.

W eWniosekPlus każdy rolnik może złożyć wniosek o przyznanie płatności za dany rok wraz z wymaganymi załącznikami. Jeśli rolnik wnioskował o dopłaty w poprzednim roku, ma ułatwioną sprawę i przygotowany wniosek roboczy na podstawie formularza z 2023 r., przypomina Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Dopłaty bezpośrednie można otrzymać poprzez spełnienie wymogów warunkowości lub działań dobrowolnych, np. na rzecz klimatu i środowiska.

Od 2023 roku nowością w dopłatach bezpośrednich są ekoschematy. Oprócz nich standardowo można ubiegać się o płatności w ramach:

 • podstawowego wsparcia dochodów,
 • płatności redystrybucyjnej,
 • płatności dla młodych rolników,
 • wsparcia dochodów związanych z produkcją,
 • uzupełniającej płatności podstawowej,
 • płatności niezwiązanej do tytoniu.

Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 1 lipca 2024 roku.

Na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez finansowych konsekwencji rolnicy mają z kolei czas do 16 lipca.

Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc., poinformowało ministerstwo.

Kilka zmian w dopłatach w stosunku do 2023 roku. To trzeba wiedzieć

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdziła, że w zakresie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych II filaru WPR, które obowiązują w kampanii 2024 r., zaszło kilka uproszczeń i zmian.

Mimo wcześniejszych informacji o braku płatności dla małych gospodarstw, ta jednak się pojawiła, co ucieszy wielu beneficjentów.

Hodowcy mają łatwiej. W tle szkolenie w ramach ekoschematu

Dopłaty dla zwierząt są uproszczone i podawanych informacji będzie mniej.

Rolnicy zgłaszają je do komputerowej bazy danych w systemie IRZ na potrzeby płatności związanych z produkcją do zwierząt. Zaproponowano, aby ograniczyć ich ilość na potrzeby ubiegania się o dopłaty do krów, bydła, owiec czy kóz.

Przedstawiciele branży hodowlanej muszą pamiętać o wymogu w jednym z ekoschematów. W ramach Dobrostanu zwierząt trzeba odbyć obowiązkowe szkolenie; jest ono bezpłatne, to rolnik wybiera, jaka forma i termin mu odpowiadają.

Czytaj więcej: Ekoschemat: Dobrostan zwierząt. Hodowcy, którzy chcą uzyskać dopłatę, muszą odbyć obowiązkowe szkolenie. Gdzie i do kiedy?

Ten sam ekoschemat jest też realizowany z nową płatnością. Kto może się o nią ubiegać? Jak podaje ARiMR, jest ona przeznaczona „dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (obecnie są to: system QMP dla bydła rzeźnego i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków”.

Ekoschematy na nowych zasadach

Ekoschematy w pierwszym roku trwania przyniosły sporo zainteresowania, ale także błędów, które postanowiono wyeliminować. Tegoroczny nabór zakłada kilka uproszczeń.

W przypadku płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, w ramach dwóch praktyk (Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12h od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo) umożliwia się potwierdzenie realizacji poprzez złożenie oświadczenia o ich wykonaniu. To dość istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego wymogu zdjęć geotagowanych.

W przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, doprecyzowano, że na potrzeby międzyplonów ozimych mogą być wysiewane uprawy w formie jarej lub ozimej, pisaliśmy niedawno na strefaagro.pl.

Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie dotyczącym wapnowania - zrezygnowano z obowiązku składania oświadczenia, że rolnik nie otrzymał decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego, przekazuje Agencja.

Młody rolnik z dobrym startem?

Kolejny zapis skierowany jest do początkujących gospodarzy - ma ograniczyć ilość dokumentów, które muszą przygotować. Dla młodych rolników, którzy chcą otrzymać płatność lub premię, to ogromne ułatwienie.

W ramach zaproponowanych zmian Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie posiadanych informacji i udostępnionych jej baz danych (także numeru PESEL i danych KRUS), ma weryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie. Chodzi o rolników lub domowników rolnika wnioskujących o płatność dla młodych rolników.

Działania środowiskowe - lista uproszczeń

Jak podano w oficjalnym komunikacie, zmiany objęły też interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w zakresie złagodzenia warunków i wymogów w ramach Bioróżnorodności na gruntach ornych, m.in.: zmniejszenia liczby wymaganych gatunków w mieszance wykorzystywanej do założenia pasa kwietnego (z 10 do 8 gatunków) lub ogródka bioróżnorodności (z 20 do 15 gatunków), zwiększenia maksymalnej szerokości pasa kwietnego (z 9 m do 20 m), rezygnacji z wymogu 50 proc. udziału gruntów ornych w powierzchni wszystkich użytków rolnych w gospodarstwie.

Uproszczone zostało także wnioskowanie poprzez wykorzystanie warstw cyfrowych, a wymagana obsada zwierząt w interwencjach przyrodniczych jest obniżona.

Nowelizacja w interwencjach Rolnictwo ekologiczne PS WPR oraz działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014–2020 obejmie uprawy na gruntach ornych, uprawy sadownicze oraz TUZ.

Ostatnim punktem są zmiany w interwencjach leśnych i zadrzewieniowych - mapa geodety do wniosku nie będzie konieczna, rozszerza się lista gatunków i krzewów objętych dopłatą.

Warto wspomnieć, że od 2024 roku zwiększają się stawki płatności na obszarach ONW typu górskiego i podgórskiego dla rolników ze zwierzętami trawożernymi.

 • na obszarach strefy II ONW typ specyficzny tzw. podgórski ze zwierzętami: ze stawki 550 zł/ha do 676 zł/ha,
 • na obszarach ONW typ górski: z 750 zł/ha do 829 zł/ha.

Rząd ułatwia również życie spółdzielniom produkcji rolnej i spółdzielniom rolników. Zmiana przepisów umożliwia podmiotom ubiegającym się o płatność redystrybucyjną lub płatność związaną z produkcją do powierzchni upraw roślin pastewnych złożenie oświadczenia o poddaniu się badaniu lustracyjnemu.

Zmiany w zakresie warunkowości

W tej części ARiMR wspomina o trzech głównych zmianach:

 • wprowadzenie częściowej derogacji od normy GAEC 8,
 • uzupełnienie definicji nawozów w ramach normy GAEC 4,
 • rezygnacja z oświadczenia na rzecz prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych w przypadku normy GAEC 7 i GAEC 8.

Czytaj więcej: Jakie warunki musi spełnić rolnik w 2024 r., żeby dostać dopłaty? Te normy GAEC obowiązują ze zmianami

Źródła: MRiRW, ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro