Nowelizacja rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027” weszła w życie 15 marca 2024 roku, wraz z rozpoczęciem naboru o dopłaty bezpośrednie.
Ułatwienia obejmują m.in. płatności dla młodych rolników, dopłaty do zwierząt, czy też płatność redystrybucyjną. Rząd chce, aby proces wnioskowania był uproszczony, bez obciążeń administracyjnych w postaci doręczania załączników.
Płatność dla młodych rolników bez dodatkowych dokumentów
W 2023 roku o płatność dla młodych rolników ubiegało się ok. 63 tys. beneficjentów. Wielu z nich zwracało już wtedy uwagę, że wnioskowanie o wsparcie okraszone jest biurokracją. W tym roku ma być łatwiej ze względu na ograniczenie ilości dokumentów, które musi przygotować początkujący przedstawiciel wsi.
W ramach zaproponowanych zmian Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie posiadanych informacji i udostępnionych jej baz danych (także numeru PESEL i danych KRUS), będzie weryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie. Chodzi o rolników lub domowników rolnika wnioskujących o płatność dla młodych rolników.
Nowelizacja zakłada także określenie przez ARiMR daty rozpoczęcia działalności rolniczej w przypadku małżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo i ubiegających się o wsparcie, posiadających nadany PESEL.
Wprowadzane rozwiązania korzystnie wpłyną na beneficjentów środków finansowych w ramach płatności związanych do zwierząt oraz płatności dla młodych rolników, przez co będą sprzyjały stabilizacji warunków prowadzenia działalności rolniczej i korzystnie wpłyną na zdolność do regulowania bieżących zobowiązań pracodawców w sektorze rolnictwa, a tym samym pozytywnie wpłyną na stabilność zatrudnienia w rolnictwie, widnieje w podsumowaniu dokumentu.
Źródło: sejm.gov.pl
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?