Będą pieniądze z Unii dla dolnośląskich wsi. Na co pójdą?

Jan Both
Paweł Czyszczoń, dyrektor ds. rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim
Paweł Czyszczoń, dyrektor ds. rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim umwd.dolnyslask.pl
Paweł Czyszczoń, dyrektor ds. rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim, podsumowuje konkurs na Piękną Wieś Dolnośląską oraz zapowiada, ile mogą dostać na integracje dolnośląskie wsie. Czaple to najpiękniejsza wieś. Bagno pokazało najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. Jak ocenia Pan tegoroczną edycję konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2015?

Każdy konkurs jest bardzo ciekawym wydarzeniem, nie tylko jeżeli chodzi o ogłoszenie wyników, ale też wyjazdy komisji do zgłoszonych miejscowości. Zawsze można zaobserwować mobilizację mieszkańców, którzy chcą zaprezentować wieś z jak najlepszej strony. To piękne doświadczenie, móc obserwować te wszystkie lokalne inicjatywy. W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wzięło udział 31 wsi z 20 gmin.

 

W jaki sposób można jeszcze bardziej aktywizować społeczność wiejską?

 

Ruszyła już kolejna edycja bardzo ciekawego programu unijnego Leader. W pierwszym kwartale 2016 roku panel ekspertów wybierze lokalne strategie rozwoju skierowane na rozwój społeczności lokalnej. W ramach tego programu będą wspierane także inicjatywy mające na celu aktywizację i zintegrowanie mieszkańców danego obszaru, czyli na przykład organizacja różnego typu imprez, wydarzeń promujących lokalne walory, np. dożynek. Leader to także rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz infrastruktury. W tym ostatnim przypadku o pozyskiwanie środków starać się będą przede wszystkim gminy, w pozostałych o pieniądze mogą się też ubiegać przedsiębiorcy, stowarzyszenia oraz inne organizacje działające na obszarach wiejskich. Bardzo podobała mi się inicjatywa fundacji Gallen, która jeszcze w ubiegłej perspektywie finansowej podjęła się przekształcenia starego spichlerza w Galowicach w muzeum powozów. Projekt ten w 2012 zdobył pierwsze miejsce w kraju w konkursie Przyjazna Wieś.

 

Czy bez środków unijnych społeczność wiejska nie byłaby tak aktywna?

 

Nie sądzę, ponieważ aktywność lokalna jest warunkiem przyznania pomocy z Unii Europejskiej. Celem projektu dotyczącego budowy świetlicy wiejskiej nie jest sam fakt postawienia tego budynku, lecz zaspokojenie potrzeb mieszkańców danej miejscowości. Inną sprawą jest mechanizm tzw. „dobrych praktyk”, czyli promowanie najlepszych projektów realizowanych nie tylko ze środków unijnych, ale również ze środków własnych mieszkańców czy też funduszu sołeckiego. Urząd Marszałkowski organizuje wyjazdy studyjne, by pokazać najciekawsze inicjatywy na terenie naszego województwa i w Polsce.

 

Jakie inwestycje planuje Pana departament w najbliższym czasie?

 

W dalszym ciągu jako samorząd województwa będziemy realizować niektóre działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Chodzi tu o rozbudowę podstawowej infrastruktury, tj. kanalizacji, wodociągów, dróg lokalnych oraz świetlic wiejskich. W województwie dolnośląskim, według danych na koniec zeszłego roku, tylko 33 procent wsi było wyposażonych w sieć kanalizacyjną. Zatem ogrom pracy tylko w tym zakresie czeka dolnośląskie gminy. Natomiast przyjmowanie wniosków na projekty dotyczące dróg rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będą pieniądze z Unii dla dolnośląskich wsi. Na co pójdą? - Gazeta Wrocławska