Choinka za darmo? Dostaniesz drzewko od Lasów Państwowych, jeśli 14 grudnia oddasz krew. To najlepszy i bezcenny prezent na święta

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
To druga taka akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi. Oddasz krew 14 grudnia, w zamian dostaniesz choinkę za darmo.
To druga taka akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi. Oddasz krew 14 grudnia, w zamian dostaniesz choinkę za darmo. Krystian Dobuszyński/Polska Press
Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi już po raz drugi zorganizowały akcję, dzięki której można pomóc potrzebującym, a w zamian dostać za darmo choinkę na Boże Narodzenie. Jak takie drzewko otrzymać? Wystarczy, że 14 grudnia oddamy krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Choinka będzie formą podziękowania od leśników za tak cenny dar, jakim jest krew, która zawsze jest potrzebna, by nieść pomoc i ratować życie.

Spis treści

Wspólna akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi

W ubiegłym roku aż 5 tysięcy choinek trafiło do Honorowych Dawców Krwi. W tym roku żywe drzewka również czekają na tych, którzy oddadzą krew lub jej składniki w jednej z siedzib Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie: www.choinkadlazycia.pl.

– Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Ale nim to nastąpi, możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym, swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Choinki jako świąteczny prezent dla dawców krwi

W okresie bożonarodzeniowym często dochodzi do nielegalnych wycinek choinek z lasu. Te, które dostaną dawcy krwi, pochodzą z pełnego źródła – od Lasów Państwowych.

– Oferowane do sprzedaży drzewka pochodzą z cięć pielęgnacyjnych, jakie muszą być wykonywane w drzewostanach. Dzięki temu są to drzewka w pełni „ekologiczne” po prostu w lesie w wyniku panującej konkurencji i tak zginęłyby w sposób naturalny (człowiek, wycinając je, wyprzedza jedynie ten proces) – przypomina Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

W większości nadleśnictw choinki pochodzą zarówno z cięć pielęgnacyjnych, jak i specjalnych plantacji choinkowych. Na tych miejscach nie wyrosną inne drzewa, więc nie ma mowy o szkodzie dla środowiska.

Dzieląc się krwią, dzielisz się życiem

Krew to prezent jedyny w swoim rodzaju, ponieważ nie można jej ani kupić, ani wyprodukować. Jednocześnie krew jest potrzebna każdego dnia, wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym.

– Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Dzięki krwi ofiarowanej przez wyjątkowych ludzi – Honorowych Dawców Krwi, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którym krew jest potrzebna do życia. Cieszę się, że Lasy Państwowe kolejny raz wspierają i promują honorowe krwiodawstwo. Świadczy to o wysokiej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka – podkreśla Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Chcesz oddać krew? Sprawdź, czy spełniasz warunki

Aby oddać krew, trzeba mieć od 18 do 65 lat, ważyć co najmniej 50 kilogramów i w ciągu ostatniego półrocza nie mieć wykonanych tatuaży, akupunktury, przekłucia uszu czy innych części ciała, żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii). Leczenie krwią lub jej składnikami w danym okresie też traktowane jest jako przeszkoda.

Pamiętaj, aby w dniu oddania krwi być:

  • wyspanym i wypoczętym,
  • zdrowym (bez oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków, poza antykoncepcją),
  • po lekkostrawnym, niskotłuszczowym posiłku,
  • nawodnionym (w ciągu 24 godzin przed pobraniem trzeba wypić 2 litry płynów – wody, soków),
  • należy też ograniczyć palenie i nie pić alkoholu, również poprzedniego dnia,
  • w posiadaniu dowodu osobistego.

Jak wygląda pobranie krwi?

Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew, czekają nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok. 40-60 minut. Pamiętajmy, że w ciągu roku kobiety mogą oddać krew nie więcej niż 4 razy, a mężczyźni – nie więcej niż 6 razy.

Źródło: Lasy Państwowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo