Darmowa pomoc doradców z ODR w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023. Przyda się też infolinia ARiMR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc doradców ODR czy pracowników ARiMR.
Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc doradców ODR czy pracowników ARiMR. pixabay.com
Z racji zmian w dopłatach bezpośrednich w 2023 roku większa liczba rolników może potrzebować pomocy w wypełnieniu wniosków, np. w części dotyczącej ekoschematów. Wsparcie doradców z ODR ma być bezpłatne. Gdzie szukać pomocy pracowników ARiMR? Kto podpowie rolnikowi, jaki ekoschemat może realizować? Gdzie obejrzeć szkolenie z dopłat online?

Spis treści

W całym kraju trwają szkolenia, jednak i one mogą okazać się niewystarczające w obliczu absolutnej nowości, jaką są ekoschematy. Cześć z nich jest dość prostych, powtarza minister Henryk Kowalczyk na spotkaniach z rolnikami i zaznacza, że bez tej części dopłaty nie będą w pełnej wysokości, na jaką może liczyć gospodarstwo. Rozbudowana ma być także pomoc do dobrostanu zwierząt.

Przeczytaj też: Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023. Nabór zacznie się już w środę. Poznaj listę dopłat

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpoczyna się 15 marca i potrwa w podstawowym terminie 2 miesiące.

Numer na infolinię ARiMR. Telefony i porady w biurach

Niewątpliwie ruch w oddziałach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie spory. Przypominamy, że Agencja udostępnia stały numer telefonu, pod który mogą dzwonić rolnicy. Bezpłatny numer infolinii ARiMR: 800 38 00 84 działa w dni robocze w godz. 7-19 oraz w sobotę w godz. 10-16.

Co roku ARiMR umożliwia rolnikom skorzystanie ze stanowiska komputerowego z Internetem, przy którym mogą złożyć wniosek o płatności bezpośrednie. Pracownicy agencji udzielają pomocy technicznej.

Doradcy z ODR bezpłatnie pomogą w wypełnieniu wniosku o dopłaty bezpośrednie

Pomoc doradcy może być szczególnie potrzebna w przypadku ekoschemtaów, ponieważ część z nich można łączyć, inne wykluczają się.

Co roku rolnicy mogą korzystać z pomocy pracowników ośrodków doradztwa rolniczego w biurach powiatowych. Usługi zazwyczaj są płatne, jednak czasami wydatek okazuje się niezbędny. Poszczególne usługi w cennikach ODR kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w przypadku bardzo dużych gospodarstw. Kwoty w poprzednich latach były uzależnione od powierzchni gruntów zgłaszanych do wsparcia czy liczby działek ewidencyjnych.

W 2023 roku pomoc doradcy ODR w wypełnieniu wniosku ma być darmowa:

- Ministerstwo zrekompensuje część kosztów związanych z pomocą przy wypełnianiu wniosków, więc rolnicy za wsparcie doradców z ODR-ów w tym naborze nie zapłacą ani grosza! - mówi z rozmowie z Kujawsko-Pomorską Strefą Agro Ryszard Zarudzki, wicedyrektor Kujawsko-Pomorskiego ODR-u, który zasiada w Komitecie Monitorującym Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

- Doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków. Podpowiadają, z których ekoschematów skorzystać. Nie zwlekajmy do 15 maja! - apeluje Henryk Kowalczyk.

Płatną pomoc w naborze świadczą również prywatni doradcy.

Szkolenia online z ekoschematów i płatności bezpośrednich 2023

W gminach, powiatach czy na szczeblu wojewódzkim odbywają się szkolenia rolników w zakresie aktualnych zasad przyznawania płatności bezpośrednich, w tym nowej formy dopłat - ekoschematów.

Wiele spotkań już się odbyło, kolejne są w planie, jak np. szkolenia Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (szczegóły na kpodr.pl):

  • 30 marca, godz. 10-12 - szkolenie hybrydowe Ekoschematy,
  • 23 marca, godz. 10-12 - szkolenie hybrydowe Płatności bezpośrednie, warunkowość.

Mazowiecki ODR również zaprasza na szkolenia online (szczegóły na modr.mazowsze.pl)

  • 17 marca, godz. 13 - Zasady prowadzenia gospodarstw w systemie rolnictwa ekologicznego, nowe możliwości dofinansowania od 2023 roku,
  • 20 marca, godz. 13 - Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w WPR 2023-2027,
  • 22 marca, godz. 9 - Płatności bezpośrednie na rok 2023,
  • 27 marca, godz. 9 - Ekoschematy nowym instrumentem finansowym WPR 2023-2027.

Sprawdź, kiedy szkolenia organizuje ODR w twoim regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo