PPE w zakładach pracy. Także w branży rolniczej można oszczędzać na emeryturę
Pracownicze programy emerytalne to dobrowolnie utworzony przez pracodawców filar, w ramach którego gromadzone są środki płacone przez obie strony. Wiele zakładów pracy wprowadza ten instrument, dzięki czemu, oprócz środków z ZUS, pojawią się te dodatkowe. Branża nie ma znaczenia, na utworzenie takiego programu może zdecydować się każdy pracodawca, także z sektora rolniczego. Co istotne, zgromadzony fundusz można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego lub uzyskania praw do wcześniejszego świadczenia.
Nowelizacja ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Co się zmieni?
Podstawową zmianą jest przeniesienie obowiązków administracyjnych związanych z PPE z pracodawców na instytucje finansowe, które je obsługują. Większość z nich ma do tego niezbędną infrastrukturę techniczną i kadry. Ułatwi to m.in. proces sporządzania informacji rocznej dotyczącej realizacji programów.
Ustawa zakłada uproszczenie trybu przekazywania organowi nadzoru przez pracodawców porozumień z reprezentacją pracowników o zawieszeniu odprowadzania bądź ograniczeniu wysokości składek podstawowych w PPE. Tryb ich rejestracji zostanie zamieniony na tryb postępowania, w ramach którego pracodawca zgłaszałby jedynie fakt zawarcia porozumienia.
Obecnie wniesienie składki dodatkowej do programu jest możliwe, jeśli umowa zakładowa tego nie zakazuje. Przepisy zniosą fakultatywny zakaz wnoszenia składki dodatkowej i wprowadzą pełną możliwość ich płacenia. Co ze składką z innych źródeł w okresach, gdzie pracownik nie otrzymywał od pracodawcy wypłat? W tym przypadku składka będzie przekazywana przez uczestnika na dodatkowy rachunek wskazany przez pracodawcę, a ten następnie odprowadzi ją na rachunek uczestnika w programie.
Co jeszcze wprowadza dokument?
Wśród zmian w ustawie pojawiły się jeszcze:
- dookreślenie kompetencji nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego – organ nadzoru będzie mógł odmówić również rejestracji zmian programu oraz wykreślenia programu z rejestru,
- wprowadzenie nowego rozwiązania w postaci przeniesienia środków, czyli przekazania przez dotychczasowego zarządzającego środków zgromadzonych w ramach programu do nowego zarządzającego w sytuacji, gdy zmieni się forma programu lub sam zarządzający,
- modyfikacja zasad zawieszenia składki podstawowej i ograniczenia jej wysokości, m.in. maksymalnego terminu jednostronnego ograniczenia składki podstawowej.
- Po okresie zawieszenia albo czasowego ograniczenia wysokości składki podstawowej pracodawca nie jest obowiązany do wpłaty kwoty składki, która nie została odprowadzona w związku z zawieszeniem albo czasowym ograniczeniem wysokości składki podstawowej – czytamy w informacji o ustawie.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 roku, z wyjątkiem części przepisów dotyczących składki dodatkowej, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.
Źródło: prezydent.pl
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?