Dodatkowe oszczędności na emeryturę? Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, będą ułatwienia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wiele zakładów pracy wprowadza ten instrument, dzięki czemu, oprócz środków z ZUS, pojawiają się te dodatkowe.
Wiele zakładów pracy wprowadza ten instrument, dzięki czemu, oprócz środków z ZUS, pojawiają się te dodatkowe. GettyImages/DuxX
Udostępnij:
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia 2022 roku o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. PPE jest grupowe, z punktu widzenia pracownika zakłada gromadzenie specjalnych oszczędności. Nowelizacja ma objąć ułatwienia dla zatrudniających, także tych z sektora rolnego, dodatkowo ma też zachęcić do tworzenia filaru. Obie strony podejmują się programu dobrowolnie.

PPE w zakładach pracy. Także w branży rolniczej można oszczędzać na emeryturę

Pracownicze programy emerytalne to dobrowolnie utworzony przez pracodawców filar, w ramach którego gromadzone są środki płacone przez obie strony. Wiele zakładów pracy wprowadza ten instrument, dzięki czemu, oprócz środków z ZUS, pojawią się te dodatkowe. Branża nie ma znaczenia, na utworzenie takiego programu może zdecydować się każdy pracodawca, także z sektora rolniczego. Co istotne, zgromadzony fundusz można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego lub uzyskania praw do wcześniejszego świadczenia.

Nowelizacja ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Co się zmieni?

Podstawową zmianą jest przeniesienie obowiązków administracyjnych związanych z PPE z pracodawców na instytucje finansowe, które je obsługują. Większość z nich ma do tego niezbędną infrastrukturę techniczną i kadry. Ułatwi to m.in. proces sporządzania informacji rocznej dotyczącej realizacji programów.

Ustawa zakłada uproszczenie trybu przekazywania organowi nadzoru przez pracodawców porozumień z reprezentacją pracowników o zawieszeniu odprowadzania bądź ograniczeniu wysokości składek podstawowych w PPE. Tryb ich rejestracji zostanie zamieniony na tryb postępowania, w ramach którego pracodawca zgłaszałby jedynie fakt zawarcia porozumienia.

Obecnie wniesienie składki dodatkowej do programu jest możliwe, jeśli umowa zakładowa tego nie zakazuje. Przepisy zniosą fakultatywny zakaz wnoszenia składki dodatkowej i wprowadzą pełną możliwość ich płacenia. Co ze składką z innych źródeł w okresach, gdzie pracownik nie otrzymywał od pracodawcy wypłat? W tym przypadku składka będzie przekazywana przez uczestnika na dodatkowy rachunek wskazany przez pracodawcę, a ten następnie odprowadzi ją na rachunek uczestnika w programie.

Co jeszcze wprowadza dokument?

Wśród zmian w ustawie pojawiły się jeszcze:

  • dookreślenie kompetencji nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego – organ nadzoru będzie mógł odmówić również rejestracji zmian programu oraz wykreślenia programu z rejestru,
  • wprowadzenie nowego rozwiązania w postaci przeniesienia środków, czyli przekazania przez dotychczasowego zarządzającego środków zgromadzonych w ramach programu do nowego zarządzającego w sytuacji, gdy zmieni się forma programu lub sam zarządzający,
  • modyfikacja zasad zawieszenia składki podstawowej i ograniczenia jej wysokości, m.in. maksymalnego terminu jednostronnego ograniczenia składki podstawowej.

- Po okresie zawieszenia albo czasowego ograniczenia wysokości składki podstawowej pracodawca nie jest obowiązany do wpłaty kwoty składki, która nie została odprowadzona w związku z zawieszeniem albo czasowym ograniczeniem wysokości składki podstawowej – czytamy w informacji o ustawie.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 roku, z wyjątkiem części przepisów dotyczących składki dodatkowej, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Źródło: prezydent.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie