Od wtorku 15 lutego w biurach powiatowych ARiMR rolnicy, którzy zajmują się hodowlą świń, mogą składać wnioski o wsparcie do utrzymania loch i prosiąt.
- W pierwszym dniu naboru, do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 113 wniosków o przyznanie pomocy od zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19 rolników utrzymujących w swoich gospodarstwach lochy i produkujących prosięta - podaje Strefie Agro biuro prasowe ARiMR.
- Warunkiem złożenia tych wniosków jest zarejestrowanie stada, w tym urodzonych prosiąt, co najmniej dziesięciu - przypomina –wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. - Wówczas udzielana będzie dopłata w wysokości 1000 złotych do jednej lochy.
Limity dopłat do loch. Kto może skorzystać?
Jak już wspomnieliśmy słowami ministra Kowalczyka, pomoc do świń przysługuje do minimum 10 prosiąt. Resort rolnictwa wyjaśnia, że o pomoc mogą ubiegać się rolnicy spełniający kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Wsparcie dotyczy świń urodzonych od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.
Na tym nie koniec. Oznakowanie tych prosiąt musi być zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r. Kolejna ważna sprawa - pomoc przysługuje tym producentom, którzy na dzień 15 listopada 2021 r. prowadzili gospodarstwo, w którym były utrzymywane świnie.
Wysokość wsparcia wynosi 1000 zł do każdych 10 sztuk świń (prosiąt), jednak nie więcej niż 500 tys. zł dla jednego producenta trzody chlewnej.
Producent świń może złożyć więcej niż jeden wniosek dotyczący świń urodzonych w jego gospodarstwie, jednak trzeba pamiętać, że o pomoc do danej sztuki można wnioskować tylko jeden raz.
Wnioski o dopłaty do loch - do kiedy można składać?
Wnioski o wsparcie dla producentów trzody chlewnej przyjmują biura powiatowe ARiMR od 15 lutego do 29 kwietnia 2022 r. Można je złożyć:
- osobiście,
- przesłać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
- nadać przesyłką rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej.
O terminowości złożenia wniosku decyduje data jego wpływu do biura powiatowego.
Prosięta muszą być urodzone pomiędzy 15 listopada a końcem marca. Natomiast stada muszą być zarejestrowane na dzień 15 listopada.
- W zależności od sytuacji rynkowej, jeżeli cena będzie tak niska, jak jest obecnie, będziemy rozważać ewentualne dalsze przesunięcie tego programu – poinformował Henryk Kowalczyk.
Wypłata ma nastąpić do 30 czerwca 2022 r., podał 2 lutego minister rolnictwa.
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?