Dotacje dla rolników dotkniętych suszą. W ramach tzw. pomocy suszowej nawet 1000 zł do hektara! Trwają konsultacje nad projektem

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ramach pomocy będzie można uzyskać nawet 1000 złotych do hektara upraw.
W ramach pomocy będzie można uzyskać nawet 1000 złotych do hektara upraw. GettyImages/FotoDuets
Udostępnij:
Rolnicy, którzy w 2021 roku zostali poszkodowani przez nagłe zjawiska atmosferyczne, otrzymają dotacje? Niedługo będzie to możliwe! Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafił do konsultacji.

Nowelizacja rozporządzenia ma na celu wsparcie producentów rolnych, w których gospodarstwie wystąpiły szkody w uprawach spowodowane pojawieniem się w 2021 roku niepożądanych zjawisk pogodowych, m.in. suszy, gradu, przymrozków, powodzi czy deszczu nawalnego.

Dla kogo przeznaczone dotacje?

O pomoc będzie mógł ubiegać się producent rolny, w którego gospodarstwie doszło rok temu do szkód spowodowanych wystąpieniem:

  • gradu,
  • deszczu nawalnego,
  • ujemnych skutków przezimowania,
  • przymrozków wiosennych,
  • powodzi,
  • huraganu,
  • pioruna.

W tym przypadku na danej powierzchni upraw utrata musi wynosić co najmniej 20 proc. plonu. Jeśli chodzi o suszę, straty muszą być obliczone za pomocą publicznej aplikacji i powodować na danej powierzchni upraw utratę co najmniej 5 proc. plonu.

Pomoc suszowa. Ile wyniesie?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka pomocy będzie uzależniona od uprawy, rodzaju zjawiska pogodowego i wysokości szkód. Wysokość określana będzie jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej powierzchni ze szkodami. Zakłada się:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 60 proc. plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 20 proc. i mniej niż 60 proc. plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy w wysokości co najmniej 5 proc. i mniej niż 60 proc. plonu.

Kalkulacja szkód będzie podobna jak przy tworzeniu protokołu oszacowania szkód, jednak z uwagi na warunki udzielania preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji, resort zaznacza, że nie będzie ona stanowiła dokumentu umożliwiającego ubieganie się o te kredyty.

2021 był ciężki dla producentów

Rok 2021 był trudny dla producentów rolnych. Zgodnie z danymi wojewodów szkody w związku ze zjawiskami atmosferycznymi z wyłączeniem suszy wystąpiły na powierzchni 298.160,11 ha i wyniosły ok. 1 mld zł, a poszkodowanych zostało 29.808 gospodarstw. W uzasadnieniu podkreślono, że wnioski o oszacowanie szkód złożyło 23.761 producentów rolnych. Wystąpienie suszy zgłoszono na powierzchni ponad 1 mln ha, zaś szkody w plonie w wysokości 5 proc. danej uprawy wystąpiły u 23 508 producentów.

Źródło: RCL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie