Młody rolnik 2024. Na ten nabór czeka wielu początkujących gospodarzy. Kiedy ruszą wnioski o premię? Oto warunki i kwota

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Premia dla młodego rolnika wystartuje za kilka miesięcy, warto już teraz wiedzieć, jakie są wymagania.
Premia dla młodego rolnika wystartuje za kilka miesięcy, warto już teraz wiedzieć, jakie są wymagania. pixabay.com/yassineexo
Jak co roku, młodzi rolnicy będą mogli starać się o premię. Dostęp do kapitału na start to kluczowy aspekt rozpoczęcia biznesu agro. W tym roku kwota jest imponująca. Kto może starać się o bezzwrotne wsparcie? Na jakich warunkach? Kiedy ruszy nabór?

Spis treści

Ile wyniesie premia dla młodego rolnika 2024?

Interwencja Premia dla młodego rolnika pojawiła się w PROW 2014-2020. W ramach nowego PROW 2023-2027 jest kontynuowana, ale na lepszych warunkach. Kwota premii została zwiększona ze 150 tys. zł do 200 tys. zł, które będzie wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 70 proc. kwoty będzie wypłacona w ustalonym terminie na bazie wniosku, po tym, jak rolnik spełni warunki. Druga zostanie przelana na konto po realizacji biznesplanu.

Na co młody rolnik może przeznaczyć pieniądze?

Wsparcie dotyczy rozpoczynania działalności, a więc wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. 70 proc. środków musi być przeznaczone na zakup środków trwałych.

ARiMR w ramach inwestycji uwzględnia przede wszystkim:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup zwierząt gospodarskich lub innych zwierząt niezbędnych do prowadzenia produkcji zwierzęcej;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia lub sprzętu, w tym sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Pozostałe 30 proc. może trafić na środki do produkcji, np. paliwo rolnicze, pasze lub środki ochrony roślin.

Warunki przyznania pomocy

Z naboru mogą skorzystać młody rolnicy, będący pełnoletni, nieprzekraczający 40. roku życia, po raz pierwszy rozpoczynający prowadzenie działalności rolniczej jako jedyny kierujący. Aby otrzymać wsparcie, muszą spełnić konkretne warunki. Należą do nich m.in. odpowiednia powierzchnia użytków rolnych, ubezpieczenie w KRUS, posiadanie kwalifikacji, czy też przedłożenie biznesplanu.

Osoba, która otrzymała premię dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006 nie kwalifikuje się do wsparcia.

Kto nie otrzyma premii dla młodego rolnika?

Wsparcie gospodarstw nie obejmuje hodowli zwierząt futerkowych (wyjątkiem jest królik utrzymywany na surowiec mięsny), upraw roślin wieloletnich na cele energetyczne, a także niektórych działów specjalnych, np. hodowli zwierząt laboratoryjnych, psów i kotów rasowych.

Premia nie będzie przyznana także małżonkom młodego rolnika, którzy otrzymali wsparcie interwencyjne w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006 lub też rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia przez młodego rolnika wniosku o przyznanie pomocy.

Termin naboru na premię dla młodego rolnika

Start naboru wniosków o premię dla młodego rolnika zaplanowano na 5 czerwca, na ten moment zakończenie przewidziano na 5 sierpnia. Co roku jednak harmonogram może ulec zmianie, jeśli chodzi o początek lub ewentualne przedłużenie składania dokumentów. O szczegółach będzie informować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera