Druga waloryzacja emerytur rolniczych zależy od inflacji. Czy wejdzie w życie? Możliwy termin podwyżek świadczeń z KRUS. Warunki i zasady

Redakcja Strefy Agro
Druga waloryzacja uzależniona jest od poziomu inflacji w kraju.
Druga waloryzacja uzależniona jest od poziomu inflacji w kraju. 123rf/kasto
Marcowa waloryzacja podniosła kwoty emerytur. Niedługo na konta rolników-świadczeniobiorców z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trafią też wyczekiwane „trzynastki”. Wielu jednak zastanawia się, co dalej – czy nastąpi obiecywana druga waloryzacja? Rząd odkrył karty co do zmian.

Spis treści

Kto nie dostaje minimalnej emerytury z KRUS?

Od 1 marca 2024 roku zarówno wypłaty świadczeń z KRUS, jak i ZUS, są wyższe. To dodatkowy zastrzyk gotówki dla wielu Polaków, nie każdego jednak obowiązuje podniesienie wysokości do kwoty minimalnej. Jak to wygląda w przypadku rolników?

Jeśli świadczenie ustalone w powyższy sposób będzie niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej, która wyniesie od marca 1780,96 zł, z urzędu zostanie podniesione do tej stawki, pisaliśmy niedawno.

Do wspomnianej kwoty nie zostały podwyższone m.in. emerytury i renty wypłacane pro-rata oraz świadczenia, których wypłata została zawieszona stosownie do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem dodatkowych przychodów np. z tytułu zatrudnienia.

Trwają prace nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji

Wizja drugiej waloryzacji emerytur i rent została przedstawiona przez premiera Donalda Tuska w grudniowym expose. Obecnie resort pracy zamieścił w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu wpis dot. zmiany ustawy o emeryturach i rentach. W założeniu projekt ma wprowadzić drugą serię podwyżek, ale na konkretnych warunkach. Będzie miał charakter interwencyjny, zapewniając systemowe rozwiązanie w przypadku gorszej sytuacji gospodarczej.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zaznaczył, że ustawa w tej sprawie zostanie uchwalona do sierpnia, niezależnie od poziomu inflacji, bo ma być to rozwiązanie interwencyjne.

Wrześniowe podwyżki emerytur i rent. Od czego zależą?

To, czy dodatkowa wrześniowa waloryzacja nastąpi, zależy od inflacji. Przepisy wejdą w życie, gdy w pierwszym półroczu wyniesie powyżej 5 proc. Jeśli będzie poniżej tego progu, w danym roku waloryzacja odbędzie się tylko raz – w marcu. Przepisy będą jednak obowiązywać na wypadek różnych scenariuszy.

Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku, czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

Emeryci i renciści, jeśli druga waloryzacja wejdzie w życie, nie będą składać kolejnych wniosków, od 1 września dostaną powiększone kwoty. Czy ten scenariusz spełni się w tym roku? Eksperci wskazują, że jest mało prawdopodobne, by od stycznia do czerwca inflacja przekroczyła wskazaną wartość.

W przypadku rolników-emerytów świadczenie wylicza się indywidualnie, inaczej niż w ZUS. KRUS przypomina, że marcowa waloryzacja polegała na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej (w tym roku 1602,86 zł) przez wskaźniki ustalone dla każdego świadczenia (część składkowa i część uzupełniająca). Gdyby doszło do drugiej waloryzacji, minimalna emerytura rolnicza przekroczy 1800 zł.

Źródła: KRUS, Fakt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera