Europejski Zielony Ład a polskie rolnictwo. Czy jesteśmy gotowi na zmiany?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Przy pełnym wdrożeniu Zielonego Ładu może spaść wydajność produkcji roślinnej, zmniejszą się także dochody rolników.
Przy pełnym wdrożeniu Zielonego Ładu może spaść wydajność produkcji roślinnej, zmniejszą się także dochody rolników. pixabay.com/stevepb/zdjęcie ilustracyjne
Ukazał się nowy raport „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo”, przygotowany przez naukowców z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zleceniodawcą raportu jest Polityka Insight. Jak wynika z przedstawionych danych, EZŁ może sprawić, że spadnie konkurencyjność krajowego rolnictwa.

Nowy raport ma za zadanie ocenić wpływ wprowadzanego przez UE Zielonego Ładu na polski sektor rolnictwa, zwłaszcza produkcję roślinną. Analitycy z ośrodków badawczych przeprowadzili symulację w trzech wariantach: bez zmian spowodowanych EZŁ, częściowego wdrożenia EZŁ (zakładając, że nastąpi niewielki spadek sprzedaży środków ochrony roślin i wykorzystania nawozów) oraz pełnego wdrożenia EZŁ.

- W wyniku wdrożenia EZŁ nastąpi obniżenie wydajności produkcji roślinnej w polskim rolnictwie – zakładają badacze.

W opracowaniu poddano analizie kilka istotnych kwestii, m.in. wyzwania krajowego rolnictwa w związku ze strategią „od pola do stołu”, konkurencyjność sektora na tle innych członków UE, wpływ EZŁ na kondycję ekonomiczną rolnictwa, a także oddziaływanie EZŁ na jakość środowiska w Polsce.

Raport Polityki Insight przedstawia kluczowe wnioski odnośnie wpływu unijnych programów na sytuację rolników w Polsce. Wydźwięk większości jest niestety negatywny i nie wróży dobrze branży.

Mniejsza wydajność produkcyjna

Przy pełnym wdrożeniu Zielonego Ładu może spaść wydajność produkcji roślinnej, zmniejszą się także dochody rolników.

- Zmniejszenie wydajności produkcji wraz ze stopniowym spadkiem areału upraw w scenariuszu III (pełne wdrożenie EZŁ – przyp. red.) obniży łączną wartość produkcji roślinnej aż o 13 proc., wobec zaledwie 3 proc. w scenariuszu II (częściowe wdrożenie EZŁ – przyp. red.) – czytamy w raporcie.

To też może Cię zainteresować

EZŁ przyniesie wyższe ceny żywności

W praktyce oznacza to mniejszą nadwyżkę bezpośrednią z produkcji roślinnej, a co za tym idzie rolnicy zarobią mniej. Analitycy zakładają też, że ceny surowców pójdą w górę. Szczególny wzrost może objąć zboża, co dla konsumenta przełoży się na cenę chleba, mąki i produktów zbożowych, a dla hodowcy na cenę pasz.

Polska mało konkurencyjna?

Jeśli ceny surowców pójdą górę, może to oznaczać, że na tle innych państw, których możliwości wytwórcze będą większe, Polska wypadnie blado.

- Pogorszenie konkurencyjności uderzy najmocniej w mniejsze gospodarstwa rolne (poniżej 50 ha), w przypadku których wdrożenie technik rolnictwa precyzyjnego jest nieopłacalne – podmioty te zostaną wyparte z rynku lub będą zmuszone do nieplanowanej i nieracjonalnej ekstensyfikacji produkcji. Słabsza pozycja konkurencyjna polskiego rolnictwa przyczyni się do pogorszenia bilansu handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi – spadnie eksport, a wzrośnie import, zwłaszcza z regionów nieobjętych tak rygorystycznymi wymogami środowiskowymi jak w Europie – sugerują badania.

Dalsze szczegółowe analizy wskazują, że Polska nie do końca jest gotowa na rozwiązania Europejskiego Zielonego Ładu, a zmniejszenie negatywnych skutków programu będzie wymagało wsparcia finansowego i merytorycznego z Unii. Rozdrobnienie agrarne sprawia, że w przypadku produktywności gospodarstw nie jesteśmy liderem. Co więcej, krajowe gleby mają niższą jakość od wielu zachodnich, także okres wegetacji jest krótszy.

Źródło: IRWIN PAN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro