Fundusz Ochrony Rolnictwa ma wypłacać rekompensaty. Kiedy, komu i w jaki sposób? Projekt ustawy trafił do konsultacji

Agata Wodzień-Nowak
KOWR przed przyznaniem rekompensaty ze środków Funduszu wystąpi do podmiotu, który jest niewypłacalny, o potwierdzenie braku wypłaty z tytułu należności za zbyte produkty rolne.
KOWR przed przyznaniem rekompensaty ze środków Funduszu wystąpi do podmiotu, który jest niewypłacalny, o potwierdzenie braku wypłaty z tytułu należności za zbyte produkty rolne. pixabay.com
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma dysponować budżetem, który w razie potrzeby pozwoli wypłacać poszkodowanym rolnikom rekompensaty. Na Fundusz Ochrony Rolnictwa złożą się firmy zajmujące się skupem, przetwórstwem czy przechowywaniem produktów rolnych. Taka forma ma zabezpieczać rolników, gdy firma okaże się niewypłacalna. Kiedy będzie można składać wnioski?

Spis treści

Zboże dawno odstawione, firma upadła, a pieniędzy nadal nie ma? Podobnie dzieje się niekiedy na rynku innych produktów, np. warzyw czy owoców. Rozwiązaniem ma być pula pieniędzy na rekompensaty.

Kto złoży się na Funduszu Ochrony Rolnictwa?

Do konsultacji publicznych trafił zamieszczony 20 lutego 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Utworzenie takie funduszu ma stworzyć możliwości prawne, które dadzą gwarancję producentom rolnym na rekompensaty z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych, pisze ustawodawca w uzasadnieniu projektu.

Przeczytaj też: Dopłaty do zbóż 2023 mają objąć pszenicę i kukurydzę. Poznaj planowane stawki. Trzeba czekać na zgodę KE

Projekt zakłada, że ze środków zgromadzonych w Funduszu Ochrony Rolnictwa rolnikom będą wypłacane rekompensaty w sytuacji, gdy firma stała się niewypłacalna z powodu upadłości. Chodzi o brak zapłaty za zbyte produkty rolne do podmiotu prowadzącego działalność w zakresie:

  • skupu,
  • przechowywania,
  • przetwórstwa.

Wpłaty na Fundusz są naliczane w wysokości 0,25% wartości netto produktów rolnych i przekazywane na Fundusz przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych.

Według danych ministerstwa rolnictwa, w Polsce działa ponad 10 tys. podmiotów, które prowadzą działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki, przetwórstwa produktów rolnych oraz dalszej odsprzedaży nabywanych produktów rolnych.

Rolnik ma odzyskać pieniądze i zapewnić byt rodzinie

Autorzy ministerialnego projektu wyjaśniają, że odzyskanie należności za sprzedane produkty rolne nie zawsze jest także możliwe w wyniku postępowania upadłościowego prowadzonego w trybie przepisów Prawa upadłościowego. Dzieje się tak, mimo że w świetle tych przepisów należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego należą do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości.

Zatem zachodzi potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających producentom rolnym uzyskanie rekompensat w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych rodziny – czytamy w uzasadnieniu.

Kto i kiedy będzie mógł złożyć wniosek o rekompensatę z funduszu?

Założenie jest takie, że ze środków finansowych Funduszu Ochrony Rolnictwa przyznaje się i wypłaca rekompensatę producentowi rolnemu, który nie otrzymał zapłaty za produkty rolne zbyte firmie skupującej, przechowującej lub zajmujące się przetwórstwem.

Rolnik będzie mógł złożyć wniosek o rekompensatę, ta zostanie przyznana w drodze decyzji administracyjnej, przez dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka.

Rekompensata będzie wypłacana jako iloczyn określonej przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych w drodze rozporządzenia procentowej stawki rekompensaty i sumy należności netto. Rozporządzenie ze stawką rekompensaty obowiązującą w danym roku będzie ogłaszane do dnia 31 maja.

Wniosek o rekompensatę producenci rolni będą mogli składać do dyrektora oddziału terenowego KOWR właściwego ze względu na siedzibę producenta rolnego od 1 lutego do 31 marca roku następującego po roku, w którym ustalona została data niewypłacalności podmiotu lub w okresie od 1 lutego do 31 marca w drugim roku po roku, w którym ustalona została data niewypłacalności podmiotu.

Projekt ustawy zakłada dofinansowanie Funduszu w pierwszym roku jego funkcjonowania – a nim ma być już rok 2023 – w kwocie 100 mln zł ze środków budżetu państwa. Dlatego zostanie przedstawiony do notyfikacji Komisji Europejskiej jako program pomocy państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro