Wybierz ekoschemat, który chcesz realizować
Od kampanii 2023 rolnik może ubiegać się o nowy rodzaj płatności bezpośrednich – Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, czyli zapowiadane od miesięcy ekoschematy. Jest ich 6:
- Obszary z roślinami miododajnymi;
- Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
- Biologiczna ochrona upraw;
- Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
- Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
- Dobrostan zwierząt.
ARiMR ułatwia rolnikom składanie wniosków, wypełniając częściowo formularze w wersji roboczej. Pobierana jest część danych z ubiegłorocznej deklaracji. Ekoschematów rok temu nie było i trzeba o nie wnioskować.
Jak złożyć wniosek o ekoschematy?
W pierwszym kroku (w zakładce WNIOSEK) rolnik wybiera płatności, o jakie chce się w danym roku ubiegać. Należy zaznaczyć je na rozwijanej liście.
Przy zaznaczaniu wnioskowania o dany ekoschemat, aplikacja prezentuje do niego pomoc kontekstową z najważniejszymi informacjami określającymi wymagania, jakie rolnik musi spełnić, chcąc zawnioskować o płatności w tym zakresie, brzmi informacja z instrukcji ARiMR.
Deklaracja określonego ekoschematu/praktyki wymaga zaznaczenia checkboxu (okienka) głównego Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt co przełoży się na rozwinięcie listy z konkretnymi ekoschematami.
Jednym z najczęściej wybieranych ekoschematów może być Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Na liście znajdziemy 8 punktowanych praktyk, których zaznaczenie aplikacja umożliwi dopiero w chwili zawnioskowania o główny ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.
Dla ekoschematów ważna jest również zakładka MAPA. Można tu dodawać lub usuwać działki referencyjne oraz deklaracje w zakresie upraw, w tym wnioskowanie o konkretne płatności do danej uprawy, w tym płatności do ekoschematów dla danej uprawy oraz elementów i obszarów nieprodukcyjnych (ENP) w celu wykazania spełnienia normy GAEC 8.
Jeden z kroków wypełniania wniosku mówi o zaznaczeniu płatności dla ekoschematów. Jeśli rolnik w zakładce WNIOSEK zadeklarował płatności do ekoschematów, podczas deklaracji uprawy na mapie również musi je wskazać.
Wszystko, co warto wiedzieć ---> DOPŁATY BEZPOŚREDNIE 2023
Służy temu oddzielne pole w oknie edycji danych – Ekoschematy, gdzie z rozwijalnej listy należy zaznaczyć okienka odnoszące się do tych ekoschematów, o które wnioskowano w zakładce WNIOSEK z uwzględnieniem, że na tej samej powierzchni deklarowanej do płatności niektóre z ekoschematów/praktyk węglowych nie łączą się ze sobą.
W chwili wyboru jednego z ekoschematów/praktyk aplikacja umożliwi wybór tylko tych ekoschematów/praktyk, o które można wnioskować na tej samej powierzchni zadeklarowanej do płatności. Pozostałe checkboxy będą nieaktywne.
Tu znajdziesz dokładne instrukcje ARiMR dotyczące wniosków o dopłaty w 2023 roku: Instrukcja ARiMR do eWniosekPlus podpowie, jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat