Jak złożyć wniosek o ekoschematy? Nowe płatności trzeba zaznaczyć, wskazać uprawy na mapie

OPRAC.: AGW
O praktykę Zróżnicowana struktura upraw deklarowanej w ramach Ekoschematu rolnictwo węglowe oraz ekoschemat Retencjonowanie wody na TUZ należy wnioskować tylko w zakładce Wniosek. Ich wybór podczas deklaracji uprawy na mapie nie będzie możliwy.
O praktykę Zróżnicowana struktura upraw deklarowanej w ramach Ekoschematu rolnictwo węglowe oraz ekoschemat Retencjonowanie wody na TUZ należy wnioskować tylko w zakładce Wniosek. Ich wybór podczas deklaracji uprawy na mapie nie będzie możliwy. pixabay.com
W kampanii dopłat 2023 we wniosku pojawiają się ekoschematy. Co trzeba zaznaczyć, żeby dostać dopłatę? Tegoroczna instrukcja ARiMR uwzględnia nową formę płatności. Ekoschematy nie będą automatycznie zaznaczone w roboczej wersji wniosku, jak ma to miejsce w przypadku dopłat, o które rolnik wnioskował w poprzednim sezonie.

Wybierz ekoschemat, który chcesz realizować

Od kampanii 2023 rolnik może ubiegać się o nowy rodzaj płatności bezpośrednich – Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, czyli zapowiadane od miesięcy ekoschematy. Jest ich 6:

  • Obszary z roślinami miododajnymi;
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
  • Biologiczna ochrona upraw;
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • Dobrostan zwierząt.

ARiMR ułatwia rolnikom składanie wniosków, wypełniając częściowo formularze w wersji roboczej. Pobierana jest część danych z ubiegłorocznej deklaracji. Ekoschematów rok temu nie było i trzeba o nie wnioskować.

Jak złożyć wniosek o ekoschematy?

W pierwszym kroku (w zakładce WNIOSEK) rolnik wybiera płatności, o jakie chce się w danym roku ubiegać. Należy zaznaczyć je na rozwijanej liście.

Przy zaznaczaniu wnioskowania o dany ekoschemat, aplikacja prezentuje do niego pomoc kontekstową z najważniejszymi informacjami określającymi wymagania, jakie rolnik musi spełnić, chcąc zawnioskować o płatności w tym zakresie, brzmi informacja z instrukcji ARiMR.

Deklaracja określonego ekoschematu/praktyki wymaga zaznaczenia checkboxu (okienka) głównego Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt co przełoży się na rozwinięcie listy z konkretnymi ekoschematami.

Jednym z najczęściej wybieranych ekoschematów może być Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Na liście znajdziemy 8 punktowanych praktyk, których zaznaczenie aplikacja umożliwi dopiero w chwili zawnioskowania o główny ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

Dla ekoschematów ważna jest również zakładka MAPA. Można tu dodawać lub usuwać działki referencyjne oraz deklaracje w zakresie upraw, w tym wnioskowanie o konkretne płatności do danej uprawy, w tym płatności do ekoschematów dla danej uprawy oraz elementów i obszarów nieprodukcyjnych (ENP) w celu wykazania spełnienia normy GAEC 8.

Jeden z kroków wypełniania wniosku mówi o zaznaczeniu płatności dla ekoschematów. Jeśli rolnik w zakładce WNIOSEK zadeklarował płatności do ekoschematów, podczas deklaracji uprawy na mapie również musi je wskazać.

Wszystko, co warto wiedzieć ---> DOPŁATY BEZPOŚREDNIE 2023

Służy temu oddzielne pole w oknie edycji danych – Ekoschematy, gdzie z rozwijalnej listy należy zaznaczyć okienka odnoszące się do tych ekoschematów, o które wnioskowano w zakładce WNIOSEK z uwzględnieniem, że na tej samej powierzchni deklarowanej do płatności niektóre z ekoschematów/praktyk węglowych nie łączą się ze sobą.

W chwili wyboru jednego z ekoschematów/praktyk aplikacja umożliwi wybór tylko tych ekoschematów/praktyk, o które można wnioskować na tej samej powierzchni zadeklarowanej do płatności. Pozostałe checkboxy będą nieaktywne.

Tu znajdziesz dokładne instrukcje ARiMR dotyczące wniosków o dopłaty w 2023 roku: Instrukcja ARiMR do eWniosekPlus podpowie, jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera