Jak złożyć wniosek o ekoschematy? Nowe płatności trzeba zaznaczyć, wskazać uprawy na mapie

OPRAC.: AGW
O praktykę Zróżnicowana struktura upraw deklarowanej w ramach Ekoschematu rolnictwo węglowe oraz ekoschemat Retencjonowanie wody na TUZ należy wnioskować tylko w zakładce Wniosek. Ich wybór podczas deklaracji uprawy na mapie nie będzie możliwy.
O praktykę Zróżnicowana struktura upraw deklarowanej w ramach Ekoschematu rolnictwo węglowe oraz ekoschemat Retencjonowanie wody na TUZ należy wnioskować tylko w zakładce Wniosek. Ich wybór podczas deklaracji uprawy na mapie nie będzie możliwy. pixabay.com
W kampanii dopłat 2023 we wniosku pojawiają się ekoschematy. Co trzeba zaznaczyć, żeby dostać dopłatę? Tegoroczna instrukcja ARiMR uwzględnia nową formę płatności. Ekoschematy nie będą automatycznie zaznaczone w roboczej wersji wniosku, jak ma to miejsce w przypadku dopłat, o które rolnik wnioskował w poprzednim sezonie.

Wybierz ekoschemat, który chcesz realizować

Od kampanii 2023 rolnik może ubiegać się o nowy rodzaj płatności bezpośrednich – Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, czyli zapowiadane od miesięcy ekoschematy. Jest ich 6:

  • Obszary z roślinami miododajnymi;
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
  • Biologiczna ochrona upraw;
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • Dobrostan zwierząt.

ARiMR ułatwia rolnikom składanie wniosków, wypełniając częściowo formularze w wersji roboczej. Pobierana jest część danych z ubiegłorocznej deklaracji. Ekoschematów rok temu nie było i trzeba o nie wnioskować.

Jak złożyć wniosek o ekoschematy?

W pierwszym kroku (w zakładce WNIOSEK) rolnik wybiera płatności, o jakie chce się w danym roku ubiegać. Należy zaznaczyć je na rozwijanej liście.

Przy zaznaczaniu wnioskowania o dany ekoschemat, aplikacja prezentuje do niego pomoc kontekstową z najważniejszymi informacjami określającymi wymagania, jakie rolnik musi spełnić, chcąc zawnioskować o płatności w tym zakresie, brzmi informacja z instrukcji ARiMR.

Deklaracja określonego ekoschematu/praktyki wymaga zaznaczenia checkboxu (okienka) głównego Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt co przełoży się na rozwinięcie listy z konkretnymi ekoschematami.

Jednym z najczęściej wybieranych ekoschematów może być Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Na liście znajdziemy 8 punktowanych praktyk, których zaznaczenie aplikacja umożliwi dopiero w chwili zawnioskowania o główny ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

Dla ekoschematów ważna jest również zakładka MAPA. Można tu dodawać lub usuwać działki referencyjne oraz deklaracje w zakresie upraw, w tym wnioskowanie o konkretne płatności do danej uprawy, w tym płatności do ekoschematów dla danej uprawy oraz elementów i obszarów nieprodukcyjnych (ENP) w celu wykazania spełnienia normy GAEC 8.

Jeden z kroków wypełniania wniosku mówi o zaznaczeniu płatności dla ekoschematów. Jeśli rolnik w zakładce WNIOSEK zadeklarował płatności do ekoschematów, podczas deklaracji uprawy na mapie również musi je wskazać.

Wszystko, co warto wiedzieć ---> DOPŁATY BEZPOŚREDNIE 2023

Służy temu oddzielne pole w oknie edycji danych – Ekoschematy, gdzie z rozwijalnej listy należy zaznaczyć okienka odnoszące się do tych ekoschematów, o które wnioskowano w zakładce WNIOSEK z uwzględnieniem, że na tej samej powierzchni deklarowanej do płatności niektóre z ekoschematów/praktyk węglowych nie łączą się ze sobą.

W chwili wyboru jednego z ekoschematów/praktyk aplikacja umożliwi wybór tylko tych ekoschematów/praktyk, o które można wnioskować na tej samej powierzchni zadeklarowanej do płatności. Pozostałe checkboxy będą nieaktywne.

Tu znajdziesz dokładne instrukcje ARiMR dotyczące wniosków o dopłaty w 2023 roku: Instrukcja ARiMR do eWniosekPlus podpowie, jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro