Jedni gospodarze rozwiną produkcję, inni pożegnają się z rolnictwem

Lucyna Talaśka-Klich [email protected]
pixabay.com
Kujawsko-pomorscy rolnicy i nabory unijnych form wsparcia - chcą inwestować, niektórzy mogą odejść.

 

Jan Milcarek ze Straszewa (pow. aleksandrowski) złożył wniosek o unijną pomoc na modernizację gospodarstwa i cierpliwie czeka. - Potrzebny mi opryskiwacz, który będzie pracował bardzo precyzyjnie - mówi gospodarz ze Straszewa. - Nie chcę marnować środków ochrony roślin, ale zależy mi takżenatym, żeby lepiej dbać ośrodowisko naturalne - dodaje.  Już dawno wybrał model opryskiwacza, ale nie wie, czy unijną pomoc otrzyma. - Chętnych jest wielu - dodaje rolnik.  

 

Wnioski o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” (PROW 2014 -2020) przyjmowano w ARiMR od 31 marca do 29 kwietnia br. 

 

- Kolejność przysługiwania pomocy w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” ogłoszona została przez Prezesa ARiMR 28 lipca - informuje Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyr. toruńskiego oddziału ARiMR. - Po ogłoszeniu listy rankingowej przystąpiono do weryfikacji wniosków. Do 2 września wysłano pisma o uzupełnienie do 210 wnioskodawców. Dwóch wnioskodawców, po otrzymaniu pisma o uzupełnienie, zrezygnowało z ubiegania się o pomoc, a jednemu odmówiono przyznania pomocy z uwagi na niespełnianie warunków. Zachęcamy do rzetelnego uzupełniania wniosków po  otrzymaniu wezwania. Im lepiej przygotowana dokumentacja, tym większa szansa na szybsze podpisanie umowy i możliwość realizacji inwestycji.

 

W ramach naboru z poddziałania „Premie dla młodych rolników” w 2016 r. do ARiMR w Kujawsko-Pomorskiem wpłynęło łącznie 258 wniosków (tj. o 36 wniosków więcej w stosunku do naboru z 2015 roku). 229 wniosków, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną, czeka na ogłoszenie listy rankingowej (w przypadku pozostałych 29 wniosków wycofano się z ubiegania się o pomoc, nie uzupełniono dokumentów lub też nie spełniono kryteriów i wnioski zostały odrzucone).

 

Od 12 września do 11 października 2016 r. będzie można składać wnioski o przyznanie „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się**do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi**”. Stanisław Kamionka, rolnik ze Stolna (powiat chełmiński) uważa, że to bardzo dobra pomoc dla właścicieli małych gospodarstw. Byleby znaleźli się chętni, którzy przejmą ziemię.  W jego okolicy ci, którzy mieli mało gruntów, najczęściej już je sprzedali lub wydzierżawili i poszli do pracy w mieście.

 

- Będę musiał pożegnać się z rolnictwem - mówi gospodarz z pow. inowrocławskiego. - Nie mamy następcy - nasz syn posmakował chleba poza Polską i już do kraju nie wróci. Pozbędę się ojcowizny, zamieszkamy z  żoną w miasteczku, może w Barcinie. 

 

Rolnik, który przekaże gospodarstwo w 2016 r., otrzyma płatności w wysokości 5-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw ustalonej w roku przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw. Zdaniem dyr. Kaczmarek -Sławińskiej zainteresowanie tym wsparciem w woj. kujawsko-pomorskim (z uwagi na jego specyfikę) nie jest duże. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedni gospodarze rozwiną produkcję, inni pożegnają się z rolnictwem - Gazeta Pomorska